Minisztériumi munkatárssal vetették át az Orbán Viktornak címzett szakszervezeti levelet

2019. január 09. 08:25
Levélben kérik Orbán Viktor miniszterelnöktől a szakszervezetek a munka törvénykönyve módosításának visszavonását, a sztrájktörvény módosítását, valamint tisztességes béreket és rugalmas nyugdíjrendszert követelnek. A levelet az Innovációs és Technológiai Minisztérium épületében a minisztérium egyik munkatársa vette át Kordás Lászlótól, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MaSzSz) elnökétől.

A MaSzSz elnöke az átadást követően tartott sajtótájékoztatón elmondta, a kormánynak 5 napja van arra, hogy tárgyalódelegációt állítson fel a szakszervezeti követelések meghallgatása érdekében. Ha ez nem történik meg, akkor a szakszervezetek megkezdik az országos sztrájk szervezését.

Ezzel párhuzamosan azonban folytatódik a január 19-re meghirdetett országos demonstráció további szervezése is – tette hozzá Kordás László. A ma átadott levelet a MaSzSz mellett aláírta a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma és az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés is.      

A szakszervezetek célja a munka törvénykönyve egészének felülvizsgálata a  módosítás visszavonásán túl, a munkavállalói szempontok érvényesítése érdekében. A bérek kérdésében pedig olyan megállapodásra akarnak jutni a kormánnyal, amelynek értelmében a dolgozók tisztességes munkáért tisztességes bért kapnak. Ebbe beletartozik a regionális különbségek, illetve a nemek közti bérkülönbségek felszámolása is.

Emellett olyan sztrájktörvény kialakítására van szükség, amellyel a dolgozóknak a közszférában és a versenyszférában is nagyobb lehetőségük van megvédeni érdekeiket, így a 2010-ben átalakított sztrájktörvény módosítását szorgalmazzák.

A szakszervezetek negyedik követelése pedig "egy rugalmasabb nyugdíjba vonulási rendszer kidolgozása, a korengedményes, illetve a korkedvezményes nyugdíjak korszerűbb formában történő visszaállítása, a megváltozott képességű dolgozók támogatása" – olvasható a miniszterelnöknek címzett levélben.      

A szakszervezetek követelései olyan törvényeket érintenek, amelyek a munkavállalók élet- és szociális körülményeit befolyásolják – jelentette ki Kordás László.

A szakszervezeti vezető újságírói kérdésre válaszolva elmondta, hogy január 19-én a szakszervezetek demonstrációi országszerte délután 15 órakor kezdődnek, pont azért, hogy a tüntetések ne zavarják meg a diákok felvételijét. Eddig 140 település jelezte, hogy valamilyen formában – tüntetés, félpályás útlezárás – hajlandóak támogatni a szakszervezetek célkitűzéseit.    

Kordás László az országos sztrájk kérdésénél arra hívta fel a figyelmet, hogy első lépésben fel kell mérni a dolgozók körében a sztrájkhajlandóságot, a sztrájk előkészítése ezt követően indulhat el. Leszögezte, a szakszervezetek törvényes keretek között akarják megszervezni a munkabeszüntetést.    

Kérdésre válaszolva arra is kitért, hogy elsőként a Miniszterelnökséggel vették fel a kapcsolatot. A Miniszterelnökségtől kapták azt az információt, hogy a miniszterelnöknek címzett levelüket az ITM Honvéd utcai épületében veszik át. Kordás László elmondta, hogy az ITM-nél ilyen akcióról nem tudtak, ettől függetlenül a levelet átvették. A dokumentum a MaSzSz elnökének reményei szerint el fog jutni Orbán Viktor miniszterelnökhöz.

adozona.hu

Kapcsolódó cikkek

Drámai, mi várhat a munkavállalókra: ez változtatja meg a hazai munkaerőpiacot is

2022. július 26. 11:52
Az információs táradalom és a digitális kultúra változásai egyre gyorsabban és egyre mélyebben formálják át világunkat. Az internet és a számítógépek után az automatizáció, a mesterséges intelligencia, az adatvezérelt világ érzékelés, a személyre szabott oktatás és a rugalmas munkahelyek világáról beszélünk, ezért erre kell készülnünk. Hol tart a világ, és mik a legfontosabb tényezők, melyek a következő évtizedeket formálják? Hogyan változik az információszerzés, a bizalom és a közösségi terek? Mit jelent is mennyire formálja a jövőt a 3D nyomtatás, a blokklánc, a metaverzum? Hogyan tudjuk úgy fejleszteni a mesterséges intelligenciát, hogy a legjobb legyen számunkra? Többek között ezekre a kérdésekre kerestük a választ Dr. Rab Árpáddal, a Budapesti Corvinus Egyetem PhD docensével, aki a Somogyi Kereskedelemi és Iparkamara (SKIK) rendezvényén beszélt a nagyközönségnek is a mai kor kihívásairól.

A magyarok már így is 2,7 órával többet dolgoznak, mint az EU-átlag

2018. december 13. 13:46
Miközben a kormány a rabszolgatörvénnyel egyértelműen a magyar munkavállalók munkaóráit igyekszik növelni, addig Nyugat-Európában évtizedek óta változatlan trend a ledolgozott munkaidő fokozatos csökkenése.