Mit keresnek napelemek az almafák felett?
2023. április 12. 10:27
Az újgenerációs almatelepítési rendszerek legfőbb feladata leküzdeni a fényhasznosítás régóta fennálló korlátait, s lehetővé tenni a minimálisan 85 százalékos fénykihasználást, mely révén jelentős termésmennyiség-növekedés érhető el.
Az almatermesztési csúcsot a 80-as évek végén értük el 1 millió tonna feletti termésmennyiséggel
Dr. Takács Ferenc, a Debreceni Egyetem Újfehértói Kutató Intézetének tudományos munkatársa a jövő almaművelési rendszereit mutatta be előadásában a Debrecenben március cégén megrendezett Gonda István Emlékkonferencián.
A szakember a Fruitveb beszámolója szerint felhívta a figyelmet a nagyüzemek, vagyis az összefogás előnyeire. Mint rámutatott, az almatermesztési csúcsot a 80-as évek végén értük el 1 millió tonna feletti termésmennyiséggel, a ‘90-es években azonban az átgondolatlan támogatási, illetve művelési rendszerek bevezetése miatt teljesen lemaradtunk Európától, sőt, a világ többi részétől is. Sokáig a karcsú orsót tartották a legideálisabb koronaformának, ma már inkább ennek modernebb változatát, a szuperorsót alkalmazzák az intenzív ültetvények.
A magyar almaültetvényeket három kategóriába sorolhatjuk
Léteznek intenzív ültetvények (ezek körülbelül 4-5 ezer hektárt tesznek ki) karcsú orsó koronaformával, M9-es alanyon. A második csoportot alkotják az ipari célültetvények (nagyjából ugyanekkora összméretben), központi tengelyes orsó koronaformával, MM106 és MM111-es alanyon.
A harmadik a 20 évnél idősebb ültetvények (ezek területe mintegy 10-12 ezer ha), MM106, M26 alanyon, szabad orsó koronával. Dr. Takács Ferenc szerint éppen utóbbiak, a 20 évnél idősebb ültetvények okoznak számos olyan problémát, fluktuációt, amit majdnem minden évben megfigyelhetünk a hazai almapiacon. Tíz év körüli időtávon remélhető, hogy ezek a gyenge színvonalú ültetvények eltűnnek, jelentőségük pedig számottevően csökken.
A szedőrobotok már a gyümölcsök leszedésére, tárolórekeszbe helyezésére is képesek
A szakember rámutatott: a művelési rendszerek fejlődését a külföldi példák (elsősorban az Egyesült Államok és Új-Zéland modern rendszerei, de érdemes már Olaszországra és Lengyelországra is figyelni) a gazdasági hatások (a munkaerőhiány, mely a gépesítést szükségessé teszi), a környezeti hatások (új kórokozók megjelenése, jég- és fagyvédelem, napégés, aszály), valamint a támogatáspolitika határozza meg.
A robotizáció terjedéséhez a fejlesztőmérnökök a lehető legegyszerűbb művelési rendszereket igénylik. A szedőrobotok fejlesztése során az elsődleges problémának az érett gyümölcsök kamerarendszerekkel történő azonosítása mutatkozott. Azóta nagyot lépett előre ez a technológia: a robotok már a gyümölcsök leszedésére, tárolórekeszbe helyezésére is képesek, miközben folyamatosan rögzítik az adatokat.
A "szuperültetvény" kétszer olyan produktív, mint egy normál ültetvény
Az újgenerációs telepítési rendszerek legfőbb feladata a fényhasznosítás korlátainak leküzdése. Ez nagyon fontos kérdés, mert az új-zélandi kutatók szerint az alma hozamának elméleti biológiai potenciálja akár 160-200 tonna/ha körül is lehet, tehát ennyit tudna teremni optimális fényviszonyok között egy ültetvény.
Ennek a követelménynek kiválóan megfelelő újgenerációs művelési rendszer az amerikai Vertical 2D trellis system, vagy az új-zélandi planar cordon system – mindkettőben közös elem, hogy rendkívül vékony, a szőlőéhez hasonló, szellős lombfalat biztosítanak. Ezekben a rendszerekben a szedőrobotok mindent látnak és el is érnek.
Új-Zélandon még egyet csavartak ezen, ott már jégháló helyett napelemeket használnak a „szuperültetvényekben”, így az infrastruktúrához szükséges villamos energia is rendelkezésre áll.
Dr. Stuart Tustin növényfiziológus alkotta meg a „szuperültetvény” (“super orchard”) prototípusát, amely kétszer olyan produktív, mint egy normál ültetvény. Tustin szerint a produktivitásra két jelentős tényező hat: a fa által felfogott fény mennyisége, amely a fotoszintézist táplálja és az erőforrások elosztása a fa különböző részei és funkciói között. Ennek jegyében újratervezték a művelési rendszert, hogy a maximális biológiai terméspotenciált elérjék. A legnagyobb kihívás ennek kapcsán, hogy a termelékenység növekedése nem mehet a gyümölcs minőségének rovására.
A napelemek védelmet nyújtanak jégeső és napégés ellen
Dr. Takács Ferenc rámutatott: a fotovoltaikus rendszerek alkalmazásának nemcsak az az előnye, hogy a napelemek védelmet nyújtanak jégeső és napégés ellen, hanem az is, hogy nyáron 3,8 °C-al alacsonyabb a levegő hőmérséklete, 14%-kal magasabb a levegő páratartalma, évenként változó mértékben, 6-35%-kal csökken az öntözővízigény, mérsékeltebb az évek közötti termésmennyiség-ingadozás, továbbá kiegyenlítettebb a fák virágzása, nincsen spontán virágzás.
Vannak hátrányai is: csökken a fák virágrügy-sűrűsége és nagy a beruházási igénye.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Hogyan lehetne megmenteni a magyar erdőket? A szakemberek már dolgoznak rajta
2024. szeptember 17. 14:24
A folyamatos erdőborítás a megváltozott klíma miatt fontosabb lenne, mint valaha.
A klímaváltozás hatására megváltozhat a Mecsek ma ismert képe: nem válik teljesen kopár területté a jövőben sem, azonban egyes fafajok, köztük a bükk és a fenyőfélék visszaszorulhatnak, más őshonos fajták pedig, például a molyhos tölgy és az ezüst hárs előtérbe kerülhetnek. Az idei nyár kánikulai szárazsága nagyon megviselte a Mecseket is, hiszen déli, nyugati lejtőin számos fa levelei összetöpörödtek, ami sok helyen lombhullatás előtti színekkel ruházta fel az erdőt.
Elkezdődött az agrárium csúcseseménye, az Agrárszektor Konferencia
2022. december 02. 09:33
Elkezdődött Siófokon az év egyik legnagyobb és legrangosabb eseménye, a Portfolio Csoport Agrárszektor 2022 Konferencia. A Portfolio Csoport idén tizedik alkalommal rendezi meg az év egyik csúcseseményének számító két napos konferenciát, ahol rekordszámú, 1200 résztvevő várható a siófoki helyszínen.