Mit tehet egy munkaadói szervezet a fenntarthatóságért?

2023. március 02. 13:35
Közös cselekvésre kérte a résztvevőket Böröcz Lajos, a VIMOSZ főtitkára és Jandala Csilla, a szervezet vezető kutatója abban az előadásban, melyben a fenntarthatóságért tett erőfeszítéseiket és nemzetközi projektjeiket mutatták be az Utazás Kiállításon megrendezett konferencián.
Jövőbe tekintő, felelős gondolkodású szervezetként muszáj odafigyelnünk a fogyasztói igényekre, hiszen a kereslet elvárásai intenzívan hatnak az általunk támogatni kívánt vállalkozásokra – magyarázta Böröcz Lajos, a Turisztikai és Vendéglátó Munkaadók Országos Szövetsége főtitkára az előadásában, miért foglalkoznak munkaadói szervezetként a fenntarthatóság témájával.
 
Mit tehet egy munkaadói szervezet a fenntarthatóságért?
Új igény a pandémia után a turizmus „zöldítése"
A pandémia óriási változást hozott az utazók hozzáállásában: míg a világjárványt megelőző időkben a turizmus bizonyos vonatkozásai (tömegturizmus, hiperturizmus, alkalmi turizmus) fenntarthatatlanná váltak, új trendként a fogyasztók egyre nagyobb mértékben kérik számon a fenntarthatóság ügyeit.
 
A „postpandemikus" turizmus magát az Európai Uniót, annak vállalatait, a World Travel & Tourism Council-t (WTTC) is megmozgatta. Mindezek a tényezők együttesen indították el a VIMOSZ-t abba az irányba, hogy – az aktuális kihívásokra válaszolva - számos uniós projektben és konzorciumban aktív szerepet vállalva maga is részévé váljon ennek a folyamatnak, jó válaszokat adjon az aktuális kihívásokra és segítse az általa képviselt vállalkozásokat.
 
Új termékek, képzés, táplálkozás
A két szakember az előadás során több olyan, fenntarthatósággal kapcsolatos projektet megismertetett, melyben a szervezet aktív szerepet vállal. Ilyen többek között a szívet melengető eredményeket hozó, a kis- és középvállalkozásokat a „túlturistásodás" veszélyeivel szemben segítő TOURBAN projekt, mely 70 cégnek tudott segíteni abban, hogy tevékenysége minél inkább fenntarthatóvá váljon.
 
A fenntarthatósággal kapcsolatos projekteket nem csak környezeti, hanem gazdasági és szociális szempontból is elemezni kell – emelte ki Jandala Csilla. A turizmus akkor tekinthető fenntarthatónak, ha nem csak élményeket ad a turistának, hanem a helyi lakosoknak is színvonalasabb életkörülményeket teremt és a környezetvédelem megvalósulásában is szerepet játszik.
 
Az ENSZ 2015-ben kidolgozott, 17 célkitűzésből és 169 intézkedésből álló fenntarthatósági programját említve a szakember hangsúlyozta: az ebben megfogalmazott célok csak akkor valósulhatnak meg, ha felkészítjük erre a szakembereket. Ehhez nyújthat segítséget a szakma által jól ismert a Next Tourism Generation Projekt, melynek során 3 csoportban (fenntartható-zöld, szociális és digitális készségek) határozták meg és tesztelték le a jövőben a turizmusszakmában nélkülözhetetlen készségeket. A projekt zárásként a résztvevő országokban turizmussal kapcsolatos készségtanácsok alakultak, melyek az elért eredményekre fókuszálva segíthetik a hazai szakemberek képzését, továbbképzését.
 
Az NTG projekt folytatásaként zajlik jelenleg a PANTOUR (Pact For Next Tourism Generation Skills), célja az előzőekben megalkotott tananyagok továbbfejlesztése és új képzései anyagok generálása. A VIMOSZ-nak konkrét feladata van ebben, legalább 10 új munkakört kell kidolgozniuk, melyek a következő 10-15 évben fognak megjelenni, fókuszálva a fent említett 3 készség csoportjára.
 
Az előadásban ismertetett utolsó két program a táplálkozással foglalkozik. Míg a PlanEat fő célja az egészséges és fenntartható táplálkozási magatartásra való áttérés elősegítése, a Wasteless fókuszában az élelmiszer pazarlás csökkentése áll.Európa ugyanis 88 millió tonna élelmiszert pazarol el egy évben, a hatalmas mennyiséget a projekt innovatív mérési megoldások kidolgozásával és működtetésével igyekszik csökkenteni.
 
A fent említett projektek részletei megismerhetőek a teljes előadásból, melyet alább tudnak megtekinteni.
 
 
forrás: turizmus.com

Kapcsolódó cikkek

Belépődíjat kell fizetni a Halászbástya felső kilátószintjén

2023. március 21. 13:48
Március 16-tól nem ingyenes a belépés a Halászbástya felső szintjére, az alsó szintet továbbra is díjmentesen lehet látogatni.
Március 16. és december 23. között belépődíjat kell fizetni a Halászbástya felső kilátószintjének látogatásakor – olvasható a Budavári Önkormányzat honlapján.

Mire figyelj, ha egy parasztházat felújítasz, berendezel?

2023. január 10. 11:10
Egyre többen keresnek parasztházakat, és számos jó arányokkal rendelkező ingatlant kínálnak is vidéken, többnyire sokkal olcsóbban, mint egy városi lakást. Sokan vásárolnak is ilyen házat, de végül nem tudják, hogyan rendezzék be azt, hogy megőrizze valódi parasztház mivoltát az épület, miután felújították. Székely Csilla lakberendező, bútorfestő népi iparművész beszélt a HelloVidéknek a parasztházak autentikus berendezéséről.