MNB előrejelzés: megmondták, melyik évszakban kezdődik az élelmiszerárak csökkenése
2023. február 09. 11:39
Már csak néhány hét és jön a fordulat?
Ellenszavazat nélkül döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa január végi ülésén az alapkamat 13 százalékon, valamint az egynapos betéti kamatszintet 18 százalékon tartásáról – írja az MTI a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.

Hozzátették, hogy az inflációs kilátásokkal kapcsolatban egyetértés mutatkozott: a dezinflációs hatások a következő hónapokban erősödnek, a csökkenő világpiaci nyersanyag- és energiaárak, valamint a szűkülő belső kereslet árazásokat mérséklő hatásainak eredőjeként.
A jegybanki döntéshozók egybehangzóan úgy vélik, hogy az infláció csökkenése a második negyedévben felgyorsul és az év végére újra egyszámjegyű tartományba kerül, majd 2024-ben a jegybank 2-4 százalékos toleranciasávjába mérséklődik.
A jegybank a tavaszi hónapokban várja az élelmiszerárak csökkenését.
Több monetáris tanácstag is jelezte, hogy az elmúlt időszak javuló tendenciái ellenére a meghatározó jegybankok további szigorításának feltörekvő gazdaságokra gyakorolt hatása, az orosz-ukrán háború következményei, az EU-s megállapodás részleteivel kapcsolatos bizonytalanság, a folyó fizetési mérleg hiánya, valamint a változékony pénzpiaci környezet továbbra is kockázatot jelent.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Február 29-én nyit a III. REL EXPO, a Rövid Élelmiszer-Ellátási Lánc Konferencia és Kiállítás
2024. február 20. 15:11
Hamarosan újra megnyitja kapuit a Rövid Élelmiszer-ellátási Lánc Expo és Konferencia a Kislépték Egyesület főszervezésében, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat társszervezésében. Ebben az évben Jakabszállásra várják az érdeklődőket február 29-én, a kiállítás fókusza az ellátási láncokban rejlő együttműködésekre helyeződik, kiemelt szerepet kapnak a mézek, a méhészeti termékek és a gabona értéklánc fejlesztése.
Mi lesz a meggy sorsa?
2023. szeptember 11. 14:30
Az idén ötödével kevesebb lett a hazai meggytermés, mint tavaly, a konzervgyárak mégis 15%-kal olcsóbban vették át a gyümölcsöt.
Alapvető gond, hogy bár a legnagyobb meggykonzerv-exportőrök vagyunk az unióban, gyakorlatilag egyetlen ország, Németország vásárolja a terméket, és ki is használja ezt a helyzetet. A FarmerExpón rendezett tanácskozáson erre a problémára kerestek megoldást a résztvevők.