Most vérezhetnek ki a víziközműcégek, hacsak...
2023. március 08. 11:35
Hetek, hónapok múlva csődbe mehetnek az önkormányzati tulajdonú víziközműcégek az energiaköltségek megugrása miatt – mondta az InfoRádiónak a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke. Az Energiaügyi Minisztérium egyeztetést kezdett az ágazat képviselőivel.
Az ivóvíz előállításához nélkülözhetetlen áram is megdrágult az elmúlt egy évben, ez pedig az önkormányzati tulajdonban lévő víziközmű-szolgáltatókat is nehéz helyzetbe hozta. Tavaly nyáron a kormány a helyhatóságoknak felajánlotta, hogy rendezi a veszteségeket, de csak akkor, ha átadják az államnak a víziközmű cégeiket és vagyonukat.

A Magyar Víziközmű Szövetség szerint 2022-ben az állam 6 önkormányzati vízművet vett át, idén év elején pedig további települések jelezték, hogy lemondanának cégeikről, sok helyhatóság azonban továbbra is kitart a saját tulajdon mellett.
Az önkormányzati szolgáltatók anyagi helyzete azonban folyamatosan romlik, a csőd veszélye fenyegeti őket - mondta el az InfoRádióban Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke.
"Hogy hetek, hónapok, negyedévek kérdése-e, az nagyon sok mindentől függ. Például látjuk, hogy
aki nem fix áron szerzi be a villamos energiát, hanem a tőzsdei metodika szerint, ott elképzelhető, hogy negyedakkora számlát fizet márciusban,
mint aki leszerződött tavaly szeptemberben fix 200 forintos áron. Ezek a változások hozhatják azt, hogy egyes cégek tovább fogják bírni" - tette világossá.
Kurdi Viktor ugyanakkor úgy látja: a kormánynak nem érdeke, hogy csődbe menjenek a víziközműcégek, keresi a megoldást a problémákra. Az Energiaügyi Minisztérium önálló államtitkárságot hozott létre az ágazat megerősítéséért, hétfőn pedig egyeztetett is a Magyar Víziközmű Szövetséggel - mondta az elnök, és azt is hozzátetette: a legsürgetőbb a vízműveknél dolgozók bérrendezése lenne, hiszen az alacsony fizetések miatt akkora az elvándorlás, hogy az lassan a szolgáltatásbiztonságot is veszélyezteti.
"Már abban a stádiumban vannak a cégek, hogy csak pénzzel, állami támogatással lehet kezelni a helyzetet, vagy olyan, nem szokványos megoldásokkal, mint amilyen a közös energiabeszerzés; a víziközműcégek energiáját így nem a vállalatok fizetnék, hanem valaki más,
mondjuk a kormány."
Kerestük az Energiaügyi Minisztériumot is, nem akart nyilatkozni. Közleményében azt írta, hogy rendszeresen egyeztet majd a víziközmű-ágazat szereplőivel. Velük együtt készül a Nemzeti Víziközmű-közszolgáltatási Stratégia is, ami a tárca szerint rövid- és hosszú távú megoldásokat nyújt majd a vízműveket érintő kihívásokra.
forrás: infostart.hu
Kapcsolódó cikkek
A búzatermelésnek van jövője, csak ki kell tartani!
2024. augusztus 29. 12:05
A párizsi székhelyű Agritel tanácsadó cég szerint nem kell tartani a gabonapiaci árak összeomlásától, sőt.
Versenyképes európai akvakultúráért dolgozik a magyar elnökség
2024. július 15. 15:16
Az édesvízi akvakultúra környezeti és gazdasági fenntarthatósága, valamint az innovatív, fenntartható megoldások előmozdítása került középpontba az uniós tagállamok halászati igazgatóinak és attaséinak balatonfüredi informális ülésén.