Munka vagy magánélet? Gyermekvállalás munkaviszonyban
A munkavállaló gyermekvállalás okán fennálló távolléte alatt a munkáltató a pozíciót szükségképpen mással tölti be, akitől ugyanakkor sok esetben később sem szeretne megválni. Nem csoda így, hogy a visszatérés a munkába sokszor feszültséggel teli. Az alábbiakban a felek kötelességeit, illetve lehetőségeit vesszük számításba.
A távollét pontos időtartamát a munkavállaló kontrollálja
Az anya egybefüggő 24 hét szülési szabadságra jogosult azzal, hogy ebből két hetet köteles igénybe venni. Ezen túlmenően azonban a munkavállaló a gyermeke harmadik éve betöltéséig – a gyermek gondozása céljából – fizetés nélküli szabadságra is jogosult.
A munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevételét legalább tizenöt nappal korábban, írásban köteles bejelenteni, annak kezdő időpontját tehát ő határozza meg.
A fizetés nélküli szabadság a munkavállaló által megjelölt időpontban, de legkorábban a szabadság megszüntetésére irányuló jognyilatkozat közlésétől számított harmincadik napon szűnik meg. A végső időpont tehát az, amelyet a 30 napos előzetes, közlési határidő figyelembe vételével a munkavállaló meghatároz.
Gyakran előáll az a helyzet, hogy a munkáltató a munkavállaló tájékoztatására nem reagál. Amennyiben a tájékoztatás a megfelelő helyre ment, azaz a munkavállaló a munkáltatói jogok gyakorlójával bizonyítható módon közölte visszatérési szándékát és annak pontos időpontját, akkor az Mt.146. § (1) bekezdése alapján úgy kell tekinteni, hogy a munkáltató a foglalkoztatási kötelezettségének nem tesz eleget, aminek következtében a munkavállalót a tájékoztatásban megjelölt időponttól kezdődően az alapbére illeti meg.
Nem érdemes tehát a munkáltató oldaláról a munkavállaló visszatérésének idejét elhúzni.
Ezek a felek jogai és kötelezettségei a munkavállaló visszatérésekor
A munkavállalót visszatérésekor eredeti munkakörébe kell visszavenni, bérét az időközben bekövetkezett bérfejlesztésnek megfelelően kell megállapítani, illetve 60 napon belülki kell adni számára a ki nem adott szabadságot.
Amennyiben az eredeti, munkaszerződés szerinti munkakör már nincs meg, a felek közös megegyezéssel módosíthatják a munkaszerződést, vagy akár a munkaviszony felmondással meg is szüntethető, feltéve, hogy a munkavállaló nem áll felmondási korlátozás alatt.
Az egyenlő bánásmód követelményének érvényesülésére azonban ügyelni kell, így a munkaviszony megszüntetése nem kapcsolódhat a munkavállaló anyaságához.
adozona.hu
Kapcsolódó cikkek
Előtérbe kerülnek a célirányos növénynemesítési innovációk
Jár-e munkabér, ha a munkáltató nem tud munkát adni?
Az állásidővel kapcsolatos kérdésekre gyűjtött össze a válaszokat a Bán és Karika Ügyvédi Társulás munkatársa.