Munkaviszony megszüntetése

2018. február 28. 07:37
A munkaviszonyt az egymással szerződésben álló felek, vagyis a munkáltató és a munkavállaló is egyaránt megszüntetheti. A munkáltatónak azonban számos követelménynek meg kell felelnie, hogy a jogviszony felbontása törvényes legyen.

A munkáltató és a munkavállaló felmondhat egymásnak vagy közös megegyezéssel is megszüntethetik a munkaviszonyt. 

A felmondás lehet - korábbi szóhasználat szerint "rendes" - jelenlegi Munka törvénykönyve szerint simán - jelző nélküli - felmondás, vagy azonnali hatályú felmondás

Minden esetben, ahogy a munkaszerződést is írásban kell megkötni, úgy a munkaviszony megszüntetését is írásban kell kezdeményezni. Így tehát bármely fél, és bármely okra hivatkozva bármilyen módon kívánja is megszüntetni a munkaviszonyt, azt minden esetben írásba kell foglalni.

A munkaviszony megszüntetésének legegyszerűbb módja a próbaidő alatti felmondás, mert ebben az esetben egyik félnek sem kell indokolnia, hogy miért áll fel. 

Lehetőség van közös megegyezésre illetve, ahoyg korábban említettük felmondásra vagy azonnali hatályú felmondásra, utóbbira különleges esetekben kerülhet sor

"Sima" felmondás esetén, a törvény értelmében az ilyen felmondás indoka a munkáltató részéről, a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartása, képessége vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. Erről további részleteket ITT talál. 

https://www.hrportal.hu/hr/mire-erdemes-figyelni-a-jogszerutlen-felmondas-elkerulese-erdekeben---a-munkaviszony-megszuntetesenek-kulonbozo-esetei-20180115.html

munkavállalói felmondás lehetőségiről és buktatóiról ITT írtunk

https://www.hrportal.hu/hr/a-munkavallaloi-felmondas-lehetosegei-es-buktatoi-20180130.html

 

hrportal.hu

Kapcsolódó cikkek

A mezőgazdaság a GDP termeléséhez 3,3 százalékkal járult hozzá 2017-ben

2018. május 15. 09:28
Az agrárium 2017-es nemzetgazdaságbeli szerepét összegezte friss kiadványában a KSH. Az előzetes adatok szerint a mezőgazdaság teljes bruttó kibocsátása folyó alapáron 2568 milliárd forint volt 2017-ben.

Kell-e türelmi időt adni a szükséges képesítés megszerzésére?

2018. augusztus 21. 08:35
A munkáltató eljárása nem felel meg az Mt. 6. §-ában foglalt követelményeknek, ha az általa utóbb kizárólag a saját döntésen alapuló, jogszabály által elő nem írt képzettség megszerzéséhez kötött munkakört hosszabb ideje enélkül betöltő közalkalmazottnak (munkavállalónak) a képesítés megszerzésére nem biztosít türelmi időt. A képesítés hiányára alapított felmentés (felmondás) ebben az esetben nem okszerű – mondta ki a Kúria.