Nagy István: véget kell vetni az EU képmutató mezőgazdasági politikájának

2024. május 29. 15:14
Miközben az európai gazdákon minden szabályt számon kérnek, az Európai Unió vezetői azt is megtiltják, hogy az ukrán határon ellenőrizzék azon termékeket, amelyek Európa belsejébe mennek; június 9-én véget kell vetni ennek a képmutató politikának - fogalmazott az agrárminiszter az M1 aktuális csatornán ma reggel.
Nagy István: véget kell vetni az EU képmutató mezőgazdasági politikájának
Nagy István arról beszélt, hogy nagy mennyiségben áramlik Európába ellenőrizetlenül az ukrán gabona. Csak áprilisban 1,4 millió tonna kukorica és 750 ezer tonna búza érkezett az európai piacra. Ha ez így megy tovább, jegyezte meg a miniszter, akkor az előző két év rekord mértékét is meghaladja az idei mennyiség. Hozzátette, Ukrajna elhagyta a hagyományos gabonapiacait és a tengeri szállítás iránya már nem az arab országok felé irányul, hanem a biztosabban fizető Európába.
 
Így nem lehet versenyezni, mert az európai gazdák számára ez azt jelenti, mintha úgy kellene rajtvonalhoz állniuk, hogy "egyik kezünk-lábunk le lenne vágva". Ezzel szemben, mint fogalmazott, "teljesen tisztességes piaci feltételeket kell teremteni".
Június 9-én a miniszter szerint megvan az esély arra, hogy mindazokat, akik csak "sötétzöld szemüvegen" át nézik a mezőgazdaságot, vagy akik elkövették azt a legnagyobb bűnt Európa agráriumával szemben, hogy a gazdákat tették felelőssé az éghajlatváltozásért, le kell váltani és visszatérni a normalitáshoz.
 
Erre Nagy István szerint minden esély megvan, mivel magyar elnökség következik. Akkor már túl lesznek a választáson Brüsszelben - magyarázta -, de még nem áll föl a bürokrácia, ezért "van esélyünk szabadon gondolkodni anélkül, hogy befolyásolnának minket" - magyarázta, majd hozzátette: meg tudjuk fordítani a folyamatokat. Erre az esélyt abban látja, hogy Magyarországon lesz az informális agrárminiszteri találkozó, ahol a kialakított stratégiai elképzeléseket ajánlás formájában az októberben megérkező agrárbiztos kezébe tudják adni arról, hogy merre kellene haladnia az agrárpolitikának 2027 után.
 
Nagy István szerint a következő időszakban válságálló, versenyképes, gazdabarát, fenntartható és tudásbázison alapuló fogalmaknak kellene jellemezni az európai mezőgazdaságot.Az agrárminiszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról is beszélt, hogy ki kell szabadulni abból a béklyóból, hogy az európai agrárium, egy környezetvédelmi alelnök alá van besorolva.
Ez nem mehet így! - jelentette ki Nagy István, aki szerint a leghatározottabban vissza kell utasítani azt a sértést, hogy a mezőgazdák az okozói az éghajlatváltozásnak. Egyetlen eurócentet sem ad öntözésre az unió, így nagyon nehéz megoldásokat találni ahhoz, hogy hogyan tudjuk Magyarország talajvízszintjét emelni, hogyan tehetjük élhetővé és tartsuk meg a környezetünket."A gazdák a legérdekeltebbek abban, hogy megőrizzék a teremtett világunk minőségét. És ehhez szeretnének támogatásokat kapni" - szögezte le a miniszter.
 
forrás: kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

A gyártó felelőssége - EPR: egy zsebbe vágó uniós kötelezettség

2023. június 30. 12:22
Az idei év egyik nagy kihívást jelentő feladata az új körforgásos gazdaság modellre épülő hulladékgazdálkodási rendszer bevezetése lesz 2023. július 1-től. Új fogalmat kell megtanulnunk: jön az EPR (extended producers responsibility) , azaz a kiterjesztett gyártói felelősség.
Az EPR és a betétdíjas csomagolóanyagok (üveg, fém, műanyag) visszaváltási rendszerének bevezetését vette napirendre az Országgyűlés Mezőgazdasági Bizottság Szőlő-Bor-Pálinka Albizottsága legutóbbi ülésén. A téma iránti érdeklődést mutatja, hogy az esemény több, mint három órán keresztül zajlott - s azt gondolom, még most is folyna –, csak a délutáni órák szabtak határt az egyeztetésnek. Az ülésen a szőlő-bor, a pálinka, a szeszipar szakmai képviseletek, az Agrárminisztérium, az Energiaügyi Minisztérium, a NÉBIH, a MOL, a MOHU szakemberei vettek részt.
 

Meg kell menteni a magyar tormát! Pályázatok segítik a termelőket

2024. február 23. 15:15
A csökkenő fogyasztás miatt zuhanni kezdtek az árak, ami az elmúlt két évben igencsak megviselte a szektort.
 
Magyarország állítja elő az uniós tormatermés több mint egyharmadát, de pár éve kritikus szintre csökkent a fogyasztás, a profit. A klímaváltozás, a lengyel, ukrán konkurensek is fenyegetik a nagyhatalmi státuszt – írja az mfor.hu.