Nagyon jó hírt kaptak a devizahitelesek
2024. szeptember 12. 15:46
Az Európai Unió Bírósága 2023 04 27.-én hozott devizahitelekkel kapcsolatos ítélete a fogyasztóknak kedvezhet, írja a 24.hu.
Devizahitelesek tüntetnek a Parlament előtt 2014 július 4-én. A résztvevők a devizahitelek eltörlését, a hitelesek kártalanítását és a felelősök megbüntetését követelték. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Az ügy, amiben tavaly született ítélet, egészen 2021-ig nyúlik vissza, amikor a Győri Ítélőtábla az Európai Unió Bíróságához fordult a Lombard Lízing Zrt. (ma AxFina Hungary Zrt.) egyik autóhitel szerződése miatt. A magyar bíróság azt szerette volna kideríteni, hogy ellentétes-e az uniós joggal a magyar bíróság eljárás, amely során a tisztességtelen feltételek miatt érvénytelennek megállapított szerződést úgy minősíti érvényessé, hogy a deviza helyett a fogyasztó által ténylegesen megkapott forint összeget helyettesíti be a szerződésbe.
Emellett a fizetendő kamatot eltérően határozták meg, magasabban, mint ahogyan devizahitel kamata indokolta volna.
Marczingós László az adós ügyvédje a lapnak elmondta, hogy az Európai Unió Bírósága által hozott ítélet kulcsfontosságú valamennyi devizahiteles számára.
Az Európai Bíróság az uniós joggal ellentétesnek minősítette azt a bírósági gyakorlatot, amely a Kúria iránymutatása alapján érvénytelen szerződéseket általánosan az adósok számára hátrányos többlettartalommal nyilvánított érvényessé – mondta Marczingós László, aki szerint gyakori eset, hogy a magyar bíróságok olyan ítéletet hoznak, hogy a nagy terhet jelentő árfolyamkülönbség viselését leveszik az adós válláról, ám a devizahitelek alacsony, körülbelül 5 százalékos kamatához képest 30 százalékos forintkamatot határoznak meg.
Ez azért gond, mert ezzel a lépéssel semennyire nem javult eddig az adósok helyzete.
Az Európai Bíróság állásfoglalása szerint a fogyasztó jogosult lehet azoknak az összegeknek a visszatérítésére, amelyeket a hitelező a tisztességtelennek ítélt feltétel alapján szedett be.
Ugyanakkor, ha az árfolyamkockázat áthárítása miatt érvénytelen a szerződés, az a gyakorlat ellentétes az uniós joggal, hogy a bíróság érvényessé nyilvánítsa ezeket a szerződéseket úgy, hogy módosítja a kamatot (általában az adós hátrányára), vagy maximalizálja az árfolyamkockázatot - mondta az ügyvéd.
Marczingós szerint az Orbán-kormány 2014-es és 2015-ös devizahitelesek helyzetét rendezni akaró törvényei, amelyek a szerződéseket egységesítették, teljesen ellentétesek az uniós joggal.
A bíróság állásfoglalása szerint ilyet csak akkor lehet csinálni, ha erre a fogyasztó igényt tart.
forrás: civilkontroll.com
Marczingós László szerint a devizahiteles törvényekbe az MNB árfolyamok behelyettesítése az uniós joggal ellentétes, vagyis az, hogy a svájci frank hiteleket 256,5 forintos, az euró hiteleket 308,97 forintos árfolyamon forintosították.
forrás:rtl.hu
Kapcsolódó cikkek
Egyre többen választják a szakképzést – íme miért érdemes az érettségi mellé egy mesterséget is szerezni
2024. szeptember 12. 17:40
Nőtt a szakképzés népszerűsége, a fiatalokat megragadja a lehetőség, hogy a technikumból kikerülve az érettségi mellé egy szakmát is kaphatnak. Ráadásul egyre többen jelentkeznek a szakképzésből a felsőoktatásba – mondta a Világgazdaságnak Varga-Bajusz Veronika. A Kulturális és Innovációs Minisztérium államtitkára arról is beszélt, hogy a szakképzésben tanulók korábbi eredményeit elismerik az egyetemeken. A jövőben a kormány támogatott hitelkonstrukciója is előnyt jelenthet a szakképzést választóknak.
Csomag-gate: elmaradhatnak az ajándékok karácsonyra, akkora a munkaerőhiány
2024. október 03. 15:33
Novemberben felpörögnek az ünnepek előtti vásárlások, a munkaerőhiány miatt viszont az interneten rendelt csomagok kézbesítéseiben példátlan fennakadások jöhetnek – hívta fel az Economx figyelmét a jelenségre már nyáron is figyelmeztető Egyenlő.hu modern szakszervezet, amely szerint a Packeta közelmúltban robbant problémáit is elsősorban a létszámhiány okozhatja.