Naponta egy alma… ma már annyi, mint halottnak a csók?
2024. szeptember 23. 18:35
Az 1800-as évek közepéből származó „minden nap egy alma, az orvost távol tartja” mára már csak egy jól hangzó frázis. Akkoriban ez még működhetett is, de ahogy közelítünk a jelenhez, ajánlott lenne százévente megszoroznunk az összeget 10-zel.
Az ezredforduló előtti években több aggasztó tanulmány látott napvilágot, melyek arra hívták fel a figyelmünket, hogy vagy tízszer annyit kell fogyasztani a zöldségekből, gyümölcsökből, hogy ugyanannyi makro-, mikro- és fitonutrienshez jusson a szervezet, mint 50 évvel azelőtt. Azóta vajon javulhatott a helyzet? És mennyit kell majd ennünk a jövőben, amikor még a magasabb légköri szén-dioxid-szint is egyre jobban fogja éreztetni a hatását?
A sürgetés hátrányai
Bolygónk egyre melegszik, mely hatásait, következményeit előbb-utóbb mind meg fogjuk érezni. Mi még csak-csak el tudunk bújni klimatizált dobozainkba, de a növények és a vadállatok nem. Amennyiben a növények megszenvedik az időjárás viszontagságait, ez a termésükre is hatással lesz.
Fotó: Horváth Csilla
A melegebb hőmérséklet felgyorsítja a növekedést, viszont ennek következtében a növény kevesebb és gyengébb minőségű termést ad. Egyes növények képesek lehetnek előnyt kovácsolni abból, hogy magasabb a szén-dioxid jelenléte, viszont tápanyagtartalmukat hátrányosan fogja érinteni.
Már egy 2007-es tanulmány is jelezte, hogy a magasabb légköri szén-dioxid-tartalom (540-958μmol mol−1, ami egyébként a 2100-ra előrejelzett érték) mellett termesztett búza, árpa, és rizs fehérjetartalma 10-15%-kal, a szójáé 1,4%-kal, és a burgonyáé 14%-kal kevesebb, mint a környezeti szén-dioxid-értékek (315-400μmol mol−1) mellett termesztetteké.
Azt azért érdemes megjegyezni, hogy a szója hüvelyes, tehát baktériumokkal való szimbiózisa által képes hasznosítani a légköri nitrogént, illetve az is érdekes, hogy esetében az emelkedett szén-dioxid-szint képes volt ellensúlyozni a nitrogénkötés magas ózonkoncentráció miatt esetlegesen bekövetkező csökkenését, így alakulhatott kedvezőbben a fehérjekoncentrációja.
Pozitív vagy negatív? Pozitív és negatív
A magasabb szén-dioxid-szint megnövelheti a növények cukortartalmát, illetve édesebbé teheti a gyümölcsöket.
Ez bizony jól hangzik. Azonban nem tekinthető kizárólag pozitív következménynek, hiszen a magas cukortartalom hozzájárulhat az elhízás fokozódásához, és számos más egészségügyi probléma gyakoribb kialakulásához.
A tápanyagok megfogyatkozásával a hiánybetegségek gyakoribbá válhatnak
Az azonban elgondolkodtató, hogy a búza fehérjekoncentrációja magas nitrogéntartalmú kezelések mellett is közel 10%-os csökkenést mutat. Több 2002-es kutatás még hátborzongatóbb eredményre jutott, ugyanis a búza és az árpa fehérjetartalmában 20%-os veszteséget tapasztaltak. Eredményeik arra engednek következtetni, hogy a 21. század növekvő szén-dioxid-koncentrációja valószínűleg csökkenteni fogja számos élelmiszer fehérje-, ásványi anyag-, és nyomelemtartalmát.
És nemcsak a növényi, hanem természetesen az állati eredetűekét is, hiszen az állatok szintén a gyengébb tápanyagtartalmú növényeket lesznek kénytelenek fogyasztani.
Mihez kellene viszonyítanunk?
És ha már itt tartunk, felmerülhet bennünk a kérdés, hogy helyesek-e azok az értékek, amelyeket most alapnak veszünk. Egy 1993-as tanulmány arról számolt be, hogy az Új-Dél-Walesben termesztett búza fehérjekoncentrációja 16%-kal csökkent 1968 és 1990 között. Egy másik, 2004-es kutatás 43 kerti növényben dokumentálta a fehérjekoncentráció csökkenését 1950 és 1999 között. Végezetül érdemes említést tenni egy 2018-as tanulmányról is, mely 18 rizsfajtát vizsgált, és megerősíti, hogy a magas szén-dioxid-szint széleskörű hatással van a termések beltartalmi értékeire.
A rizsek esetében fehérje-, vas-, cink, B1-, B2-, B5- és B9-vitamin tekintetében tapasztaltak csökkenést. Egyedüli jó hír, hogy az E-vitamintartalma viszont növekedést mutatott.
És vajon mi a helyzet a többi élelmiszerrel?
A szakértők szerint a szén-dioxid-szint növekedése a legtöbb növényfajnál egyensúlyhiányt eredményezhet a kémiai elemek terén. Vagyis a szén mennyisége aránytalanul megnő a talaj többi tápanyagához képest.
És ha a növény éhezik, fogyasztója is „éhesebb” marad.
A 21. század jelentős történései közé fel kell jegyeznünk a zöldségek, gyümölcsök, gabonák tápanyagtartalmának, és tápértékének drámai csökkenését. Nagyon úgy tűnik, hogy erre a műtrágyák sem jelentenek megoldást. Minden eddiginél fontosabb lesz a változatosság (vagyis hogy ne egy-két fő növényen alapuljon az étrendünk), a jó minőségű táplálékkiegészítők fogyasztása, illetve azon termesztési formák támogatása, amelyek a talajt is megfelelően táplálják.
forrás: magyarmezogazdasag.hu
Kapcsolódó cikkek
Filteres teát iszol? Jobb, ha nem teszed.
2024. március 05. 16:02
A tea és a PFAS-szintek között egyértelmű kapcsolat van.
Ma már az egyébként egészségesnek gondolt élelmiszerek is szennyezettek. A filteres tea sem képez kivételt - írta meg a Zöldpálya.
Göcsej zöld aranyaként is emlegetik, finom, egyben egészséges a tökmagolaj
2023. május 15. 11:38
A rendszerváltás sokakat tett kényszervállalkozóvá, így történt ez a milejszegi Szak Gáborral is, aki akkor kezdett el főállásban olajtöktermeléssel foglalkozni.
Nem túlzás, ha azt mondjuk: azóta egyfajta göcseji sikertörténet az övé – no és persze, a családjáé, mert egy családi vállalkozásról beszélünk.