Németországban sikeres a négynapos munkahét kísérlete
2024. október 18. 18:59
Németországban a négynapos munkahét bevezetésére irányuló kísérleti projekt kimagasló eredményeket hozott: a résztvevő vállalatok 73%-a úgy döntött, hogy vagy véglegesen átállnak erre a munkarendre, vagy meghosszabbítják a tesztidőszakot. A munkavállalók egészségi állapota jelentősen javult, miközben a cégek stabil pénzügyi teljesítményt és némi termelékenységnövekedést tapasztaltak.
A négynapos munkahét németországi bevezetését célzó kísérleti projekt rendkívül ígéretes eredményeket hozott. A Bloomberg cikke szerint a résztvevő vállalatok közel háromnegyede, azaz mintegy 73%-a úgy döntött, hogy vagy teljes mértékben átállnak erre a munkarendre, vagy meghosszabbítják a kísérleti időszakot, hogy tovább finomítsák a modellt. A pénteken nyilvánosságra hozott jelentésből kiderül, hogy
a 6 hónapos tesztidőszakban részt vevő 45 vállalat közül csupán két nagyobb cég állt el a folytatástól, gazdasági nehézségek vagy a belső támogatás hiánya miatt.
A német gazdaság, mint sok más nyugati ország, jelentős demográfiai kihívásokkal néz szembe. A szakértők előrejelzései szerint 2035-ig több mint 7 millió dolgozó hagyja el a munkaerőpiacot, főként a nyugdíjba vonulások miatt. Eközben a születések száma, valamint a bevándorlás nem elegendő a munkaerő utánpótlás biztosításához, ami tovább súlyosbíthatja a munkaerőhiányt.
A kísérlet tapasztalatai összhangban állnak más országokban, például az Egyesült Királyságban, Portugáliában és Dél-Afrikában végzett hasonló projektek eredményeivel. A német munkavállalók körében jelentős javulás tapasztalható mind a mentális, mind a fizikai egészségi állapot terén, ami fontos tényező a hosszú távú munkaerő-megtartás szempontjából. A munkáltatók szintén pozitív változásokat tapasztaltak a munkaerő-felvétel és -megtartás terén, és ami különösen figyelemre méltó, hogy a pénzügyi mutatók – mint a bevétel és a nyereség – stabilak maradtak. A munkaórák számának csökkenése ellenére némi termelékenységnövekedést is regisztráltak.
A programban részt vevő cégek számára a legfőbb motivációk között a munkáltatói vonzerő növelése, a dolgozók egészségi állapotának javítása és a termelékenység fokozása álltak.
Az eredmények alapján a szakértők szerint úgy tűnik, a négynapos munkahét egy hatékony eszköz lehet a munkaerő megtartására és a vállalati teljesítmény javítására, különösen egy olyan gazdasági környezetben, ahol a demográfiai trendek a munkaerőpiac szűkülését vetítik előre.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Felmondási hullámot indított az új gyermekvédelmi rendelet
2024. augusztus 27. 15:02
Távozott a fővárosi Cseppkő Gyermekotthon több munkatársa és az intézmény vezetőségének a zöme, mert nem voltak hajlandók kitölteni a szenzitív adatok közlését követelő feddhetetlenségi nyilatkozatot.
Könnyen pofára eshet a bankokban az átlagmagyar: hiába van meg álmai lakása, nem kaphat elég hitelt
2023. február 14. 13:33
Nem sokra megy a lakáshitelek piacán az, aki a magyar átlagbért, vagy a hazai mediánkeresetet viszi haza havonta. A Pénzcentrum számításaiból kiderült, hogy átlagfizetéssel maximum 21,1 millió forintot lehetne felvenni, 20 éves futamidőre - de az általunk vizsgált feltételek mellett csak két hazai pénzintézet adott egyáltalán ajánlatot. Ha valaki jobban keres, azzal a bankok is kesztyűs kézzel bánnak. Ráadásul mostanában a hitelbírálatnál erősebben figyelembe veszik a megélhetési költségek emelkedését, ami szintén nem a kispénzűeknek kedvez. Ha valakinek csak minimális önereje van, annak szinte lehetetlen átlag- vagy mediánbérből Budapesten ingatlant vásárolni.