Németországban sikeres a négynapos munkahét kísérlete

2024. október 18. 18:59
Németországban a négynapos munkahét bevezetésére irányuló kísérleti projekt kimagasló eredményeket hozott: a résztvevő vállalatok 73%-a úgy döntött, hogy vagy véglegesen átállnak erre a munkarendre, vagy meghosszabbítják a tesztidőszakot. A munkavállalók egészségi állapota jelentősen javult, miközben a cégek stabil pénzügyi teljesítményt és némi termelékenységnövekedést tapasztaltak.
Németországban sikeres a négynapos munkahét kísérlete
A négynapos munkahét németországi bevezetését célzó kísérleti projekt rendkívül ígéretes eredményeket hozott. A Bloomberg cikke szerint a résztvevő vállalatok közel háromnegyede, azaz mintegy 73%-a úgy döntött, hogy vagy teljes mértékben átállnak erre a munkarendre, vagy meghosszabbítják a kísérleti időszakot, hogy tovább finomítsák a modellt. A pénteken nyilvánosságra hozott jelentésből kiderül, hogy
 
a 6 hónapos tesztidőszakban részt vevő 45 vállalat közül csupán két nagyobb cég állt el a folytatástól, gazdasági nehézségek vagy a belső támogatás hiánya miatt.
 
A német gazdaság, mint sok más nyugati ország, jelentős demográfiai kihívásokkal néz szembe. A szakértők előrejelzései szerint 2035-ig több mint 7 millió dolgozó hagyja el a munkaerőpiacot, főként a nyugdíjba vonulások miatt. Eközben a születések száma, valamint a bevándorlás nem elegendő a munkaerő utánpótlás biztosításához, ami tovább súlyosbíthatja a munkaerőhiányt.
 
A kísérlet tapasztalatai összhangban állnak más országokban, például az Egyesült Királyságban, Portugáliában és Dél-Afrikában végzett hasonló projektek eredményeivel. A német munkavállalók körében jelentős javulás tapasztalható mind a mentális, mind a fizikai egészségi állapot terén, ami fontos tényező a hosszú távú munkaerő-megtartás szempontjából. A munkáltatók szintén pozitív változásokat tapasztaltak a munkaerő-felvétel és -megtartás terén, és ami különösen figyelemre méltó, hogy a pénzügyi mutatók – mint a bevétel és a nyereség – stabilak maradtak. A munkaórák számának csökkenése ellenére némi termelékenységnövekedést is regisztráltak.
 
A programban részt vevő cégek számára a legfőbb motivációk között a munkáltatói vonzerő növelése, a dolgozók egészségi állapotának javítása és a termelékenység fokozása álltak.
 
Az eredmények alapján a szakértők szerint úgy tűnik, a négynapos munkahét egy hatékony eszköz lehet a munkaerő megtartására és a vállalati teljesítmény javítására, különösen egy olyan gazdasági környezetben, ahol a demográfiai trendek a munkaerőpiac szűkülését vetítik előre.
 
forrás: portfolio.hu

Kapcsolódó cikkek

Fontos határidő zárul le hamarosan a középiskolásoknak

2024. szeptember 04. 16:21
Már nem sok ideje maradt azoknak a diákoknak, akik jelentkezni szeretnének az őszi érettségire. Mutatjuk, kiknek is szól az őszi vizsga, hogyan készülhetnek, milyen módon jelentkezhetnek rá és melyik középiskolákban érettségizhetnek majd.
Szeptember 5-én véget ér a jelentkezés a 2024-es október–novemberi érettségi vizsgákra. Jó tudni, hogy az őszi érettségi vizsgának több fajtája is van, de melyek ezek?

Meddig biztosítható még a nők korábbi nyugdíjba vonulása? Hamarosan változás jöhet

2024. február 15. 14:30
2024-ben is változatlan feltételekkel vehető igénybe a nők számára 40 éves jogviszony után járó kedvezményes nyugdíj, de kérdéses, vajon meddig marad ez így. Töretlen népszerűsége miatt ugyanis az utóbbi években egyre nagyobb összeget, idén már 467 milliárd forintot kell a Nők40-ben testet öltő pozitív diszkrimináció, illetve az azzal együtt lényegében kialakult kettős nyugdíjkorhatár biztosítására fordítani.