Nincs változás a zöldítés hazai előírásaiban az aszályhelyzet miatt
Tekintettel arra, hogy az érintett tagállamokban az aszály leginkább a takarmánybázist veszélyezteti, a felmentés lehetőséget ad arra, hogy a terménydiverzifikációs előírás és az EFA kötelezettség tekintetében figyelembe vett parlag területeket takarmánytermesztésbe vonhassák, pótolva így a hiányzó takarmánymennyiséget. A zöldítési előírások betartása alóli mentesülés tehát nem általános érvényű sem az előírások, sem az érintett tagállamok vonatkozásában.
Magyarországon eddig ilyen jellegű igény nem fogalmazódott meg, így agazdálkodóknak teljes mértékben be kell tartaniuk a hatályos 10/2015. (III.13.) FM rendeletben foglalt zöldítési előírásokat. Kiemelnénk ugyanakkor. hogy a parlagra vonatkozó kötelező pihentetési időszak hazánkban augusztus 31-ig tart.
A közvetlen- és vidékfejlesztési támogatásokra vonatkozó előleg összegének megemelésére és előrehozására az eddig is alkalmazott, a tagállam kérésére engedélyezett szabályok vonatkoznak. A megemelt előlegfizetési szándékukat a tagállamoknak 2018. július 27-ig kellett bejelenteniük, melyet Magyarország megfelelő indokokkal alátámasztva meg is tett. Az emelt összegű előleg továbbra is 70% a közvetlen támogatások, illetve 85% a vidékfejlesztési intézkedések esetében, tehát nincs szó még további emelésről. Az előleg kifizetése a korábbi években megszokott gyakorlat szerint október 16. és november 30. között történik.
Mindezek mellett a Bizottság érzékeli az aszályhelyzet fokozódását, ezért a kedvezőtlen mezőgazdasági körülmények súlyosságára vonatkozó tagállami visszajelzések alapján mérlegeli, hogy szüksége-e további lépéseket tennie a helyzet kezelése érdekében.
További felvilágosítást, illetve kérdések esetén a Magyar Államkincstár Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Ügyfélszolgálata, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara munkatársai adnak tájékoztatást.
(AM Sajtóiroda)