Nő a digitális tartalom súlya az agrárberuházási pályázatoknál
2024. január 23. 14:14
Az adatalapú és precíziós technológiákat alkalmazó gazdálkodás minden olyan gazdálkodó számára elkerülhetetlen, aki olyan terményekkel, áruval kíván a piacon megjelenni, amelyekkel kapcsolatban a nemzetközi verseny globális, az árakat pedig külső és nem magyarországi piaci folyamatok alakítják - fogalmazott Feldman Zsolt, a két hét múlva kezdődő PREGA Konferencia előtt tartott sajtótájékoztatón.
Az Agrárminisztérium mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkára a 200 hektáron, precíziós és fenntartható termelési megoldásokat alkalmazó pomázi Breier Farmon tartott eseményen hangsúlyozta: a gazdaság szereplői közül talán a gazdálkodók szembesültek a leglátványosabban a környezeti, gazdasági és piaci viszonyok egyszerre történő változékonyságával és kiszámíthatatlanságával. A talpon maradáshoz épp ezért nagyfokú tudatosságra van szükség, felértékelődnek a megújulási képességek, az átgondolt és felelős vállalkozói döntések. A mezőgazdaságban egyszerre kell tekintettel lenni a termelési és gazdasági kérdésekre, a klímaváltozáshoz alkalmazkodásra és a fenntarthatósági szempontú szabályozásokra. Alkalmazkodási stratégiákat kell felvonultatni annak érdekében, hogy minden gazdálkodó lássa a lehetséges alternatívákat.
Feldman Zsolt jelezte, hogy a Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv alapján 2024-ben meghirdetésre kerülő új, beruházási jellegű pályázati felhívások előkészítése során azon dolgoznak, hogy a projektek értékelése során azok digitális tartalmát és megalapozottságát jóval nagyobb hangsúllyal bírálják el az eddigiekhez képest. Emellett fontos szándék, hogy a pályázatok során minél kevesebb jövőbeni vállalás döntsön egy-egy projekt értékelésekor, sokkal inkább minél több objektív, mérhető, meglévő adatbázisokban rendelkezésre álló dokumentumokkal igazolható eredmény számítson az értékeléskor.
Az ősszel meghirdetésre kerülő új, precíziós gazdálkodást segítő felhívás előkészítése során az Agrárminisztérium fel fogja használni az eddigi pályázati tapasztalatokat, de számos elemében változhat a 2021-ben meghirdetett és megismert szakmai tartalom. Az előkészítő munka során arra törekszünk, hogy olyan kiírás szülessen, amely rugalmasan alkalmazkodik a pályázói igényekhez, ezzel együtt mégis hatékonyan szolgálja a mezőgazdasági üzemek digitális átállását - mondta az államtitkár.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
HAMAROSAN BENYÚJTHATÓ A TENYÉSZKOCA ÁLLATJÓLÉTI TÁMOGATÁSI IGÉNY
2023. március 07. 16:34
A tenyészkoca állatjóléti támogatása igénybevételének feltételeiről szóló 7/2015. (III. 11.) FM rendelet alapján a tenyészkoca tartása során az igénylők az előírásokon túlmutató állatjóléti kötelezettségvállalás ellentételezésére – az előírtnál nagyobb férőhely; előírtnál jobb mikroklíma paraméter értékek; kártevő- és légyirtás; megnövelt fényerő; továbbá takarmányozáshoz ivóvíz minőségű víz biztosítására – vissza nem térítendő állami támogatást vehetnek igénybe, amennyiben vállalják a támogatott tevékenység öt éven át történő folytatását.
A támogatási kérelem kizárólag az ügyfélkapus azonosítást követően elérhető elektronikus kérelemkitöltő felületen, a Magyar Államkincstár által erre a célra kialakított elektronikus űrlapon, a 2023/2024. támogatási évre vonatkozóan 2023. március 16. 9:00:00 és 2023. március 31. 23:59:59 között tölthető ki és nyújtható be!
Erdészeti termőhelyfeltárás képzés a NAK és az EÁTK szervezésében
2023. szeptember 28. 17:09
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és az Erdészeti Ágazati Tudásközpont szakmai rendezvényt, képzést szervez, melynek szakmai témái között szerepel az erdészeti termőhelyfeltárási szakvélemény készítése, az Agrárklíma Döntéstámogató Rendszer működése és használata, valamint a gyakorlati termőhelyfeltárási ismeretek bővítése.