Október 7. - a tisztes munka világnapja

2016. október 07. 11:46
A Nemzetközi Szakszervezeti Szövetség kezdeményezésére tartják, célja felhívni a figyelmet a munkavállalók jogaira, a szolidaritásra, a szegénység és az egyenlőtlenségek megszüntetésére.
Október 7-e a Tisztes Munka Világnapja, melynek alkalmából idén is a világ számos pontján, különböző akciókkal hívják fel a szakszervezetek a figyelmet arra, hogy munkavállalók tízmilliói dolgoznak tisztességtelen feltételekkel, embertelen körülmények között, törvénytelenül. 
 
Az e napon világszerte szervezett akciók, megmozdulások arra irányítják a közvélemény figyelmét, hogy a globalizációban az embert kell a profit elé helyezni.
 
A tisztes munka, a legáltalánosabb szakmai értelmezés szerint, lényegében egy olyan fejlődési pályát jelent a munka világában, amely ötvözi a versenyképességet és a társadalmi igazságosságot, amikor a gazdasági és szociális fejlődés kéz a kézben halad, és ily módon tudatosan elkerülhető az országokon belüli és országok közötti gazdasági és szociális egyenlőtlenségek további elmélyülése. Amennyiben megvalósul ez a fejlődési út, annak eredménye, a tisztességes munka az egyén szintjén abban nyilvánul meg, hogy az embereknek lehetőségük van produktív (hasznos) munkavégzésre, amely fair jövedelmet biztosít számukra; a munkakörülmények biztonságosak; a szociális védelmi rendszerek megfelelő biztonságot nyújtanak a munkavállalóknak és családtagjaiknak; a munka esélyt ad a személyes fejlődésre és a társadalmi integrálódásra; az embereknek lehetőségük van arra, hogy részt vehessenek a rájuk vonatkozó döntések meghozatalában, hogy kifejezhessék véleményüket és szabadon szerveződhessenek érdekeik kifejezésére és megvédésére.

A fogalmat eredetileg a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (International Labour Organisation, ILO) vezette be a nemzetközi életbe, azon vita keretében, amelyet az ILO 185 tagországának képviselői, 1999-ben, a nemzetközi szervezet átfogó, XXI. századi céljáról folytattak.

Miért fontos a tisztes munka?

A földön minden embernek lehetősége kellene, hogy legyen a munkára, amelyből biztosíthatja alapvető megélhetését. Ennek elérésében a foglalkoztatásnak kulcsszerepe van. Ezért kell minden kormányt felhívni arra, hogy foglalkozzon többet a munkahelyteremtéssel. És nem akármilyen munkahelyek teremtésével, hanem tisztes munkahelyekével.

Habár sokszor halljuk azt az érvet, hogy az országok nem engedhetik meg maguknak a magasabb béreket és jobb feltételeket, ezt a rövidlátó gondolatot hamar cáfolnák a hosszú távú eredmények. Ezért a legjobb mód a globális szegénység leküzdésére a Tisztes Munka. A legtöbb ember számára a tisztes munka hiánya egyenlő a szegénységgel.

A tisztességes munka hiányára utal például, ha egy országban:


  • magas a munkanélküliség és a munkalehetőség hiánya miatt különösen nagy a szegénység,
  • tömegesen és ismétlődően megsértik a munkavállalók jogait, 
  • hiányzik az alapvető jövedelembiztonság,
  • a munkahelyeken bizonytalanság és félelem uralkodik,
  • akadályokba ütközik a szakszervezeti vagy munkáltatói szervezkedés, a tisztségviselők félnek a retorzióktól, stb. 

Kapcsolódó cikkek

Tilos lesz magánügyeket intézni a munkahelyi számítógépeken

2019. február 22. 08:45
A munkahelyi számítógépet a dolgozó csak munkára használhatja - mondja ki egy új jogszabály, amely a céges számítógépek és telefonok használatáról szól, és az uniós adatvédelmi rendhez, a GDPR-hoz kötődik.

Élet a járvány után: így segítene a talpra állásban az EU

2021. június 03. 11:52
Az európai szemeszter tavaszi csomagja iránymutatást ad a tagállamoknak.