Palkovics Imre: Új típusú szakszervezeti mentalitás szükséges

2019. május 13. 07:45
„Létezik a partneri viszonyon, egyeztetésen alapuló szociális párbeszéd”

A munkabéke fenntartása mellett a munkáltatókkal kialakított bizalmon alapuló szociális párbeszéd megteremtésével képesek a szakszervezetek modern érdekvédelmet kínálni a dolgozóknak a XXI. században — mondta a Magyar Nemzetnek Palkovics Imre. A Munkástanácsok elnöke kiemelte: a konföderáció a napokban együttműködést kötött azzal az olasz szervezettel, amely nemzetközileg alakítaná ki az új modellt.

Új típusú szakszervezeti mentalitás szükséges ahhoz, hogy a munkavállalók a XXI. század elvárásainak megfelelő érdekvédelemben részesüljenek.

Ennek megvalósítása érdekében kötött együttműködési megállapodást a minap a Munkástanácsok Országos Szövetsége és az Unoine Generale del Lavoro (UGL) olasz szakszervezeti konföderáció – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Palkovics Imre.

A Munkástanácsok elnöke felidézte: napjainkban az általános társadalmi jólét megteremtése a legfontosabb politikai, szakszervezeti és munkaadói szándék egyaránt, emellett jogos munkavállalói igény. Az érdekvédőknek modern szemléletre van szükségük ennek megteremtéséhez, amelynek középpontjában a munkabéke fenntartása áll.

Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke

Kiemelte: ennek az új típusú megközelítésnek az alapja a munkáltatókkal folytatott, bizalmon alapuló, érdemi eredményekkel záruló tárgyalás, természetesen úgy, hogy továbbra is a munkavállalói jogok érvényesítése, az ő védelmük marad a fő szempont.

A szakszervezeti vezető szerint a modern érdekvédelem a részvételi modellben valósítható meg leghatékonyabban. Ebbe a modellbe tartozik többek közt a munkavállalói résztulajdon program. Palkovics példaként említette egyebek mellett a családi cégek generációváltásával járó problémák kezelésére a bizalmi vagyonkezelést. Ennek célja, hogy öröklés híján a munkavállalók kezelésébe kerüljön a vállalkozás, ezzel fenntartva munkahelyük biztonságát.

Számos lehetőséggel segíthető a munkabéke fenntartása mellett a dolgozók jólétének megteremtése, állásuk biztonsága. A következő időszak fontos feladata, hogy a munkáltatóknak és a kormánynak is jelezzük, létezik a partneri viszonyon, egyeztetésen alapuló szociális párbeszéd

– hangsúlyozta Palkovics Imre.

Hozzátette: az UGL-lel számos országból kötöttek már együttműködési megállapodást a konzervatív-keresztény értékrendű képviseletek, ennek a modern nemzetközi mozgalomnak pedig világszerte az a célja, hogy a munkanélküliséget, az elvándorlást és számos más munkaerőpiaci kihívást a munkabéke fenntartása mellett közösen kezeljen a munkáltatói és szakszervezeti oldal.

Korábban beszámoltunk róla: a dolgozók 95 százalékának jelenthet itthon valós érdekvédelmet az UGL által is képviselt nemzetközi szakszervezeti kezdeményezés. Nem titkolt céljuk, hogy alternatívát kínáljanak az elavult, osztályharcos szemléletű, kommunizmusban gyökerező szakszervezeti berendezkedésnek, amely sokszor – hazánkban is – baloldali politikai célokra használja fel a munkavállalókat.

Forrás: Magyar Nemzet / szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

Húszezer lehet a cafeteria többlete

2016. április 18. 10:52
Akik eddig nem adtak béren kívüli juttatást a dolgozóknak, csak kétszázalékos emeléssel csatlakozhatnának az új rendszerhez A kormányzat képviselői kedden egyeztetnek a munkaadók és a munkavállalók képviselőivel a részletekről – értesült a Magyar Hírlap. Valószínűleg jövőre maximum havi húszezer forint lesz a cafeteria, ami beépül a bérbe, ám ez az összeg nyugdíjra, táppénzre, gyesre nem jogosít majd.
 

A pihenés jár! - A szabadság kiadásának szabályairól

2016. július 12. 09:30
A munkaerő-hiány hosszú idő óta problémát jelent a munkaerő-piacon. Következményei a szabadságolások idején jól láthatóak: a vendéglátás után már az építőiparban sem adják ki a nyári szabadságokat. Érdemes tehát szemügyre venni a szabadság kiadására vonatkozó fontosabb szabályokat.