Putyin bejelentette: Megszűnik a gáztranzit Ukrajnán át, Magyarország is lépéskényszerben
2024. december 19. 20:21
Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás év végén lejár, Vladimir Putyin csütörtöki bejelentése szerint új szerződés nélkül. Az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij, megerősítette, hogy Kijev nem hosszabbítja meg az orosz gázt szállító szerződést, míg közép-európai vezetők a gázellátás biztosításán dolgoznak. Az ügy megosztottságot kelt az EU-ban, amely 2027-ig tervezi felszámolni Moszkvával szembeni energiakitettségét.

Az orosz-ukrán gáztranzit-megállapodás, amely lehetővé teszi Közép-Európa számára, hogy orosz gázt vásároljon Ukrajnán keresztül, év végén megszűnik, új szerződés nélkül – jelentette be Vladimir Putyin orosz elnök. A 2019-ben aláírt szerződés révén Oroszország évente több milliárd köbméter gázt szállított Ukrajna csővezetékein keresztül az EU-ba, de a teljes körű ukrajnai invázió óta a gázszállítás geopolitikai eszközzé vált.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijelentette, hogy Kijev nem újítja meg a szerződést, mivel az orosz gáz európai vásárlása szerinte „szégyenletes” az ukrajnai háború fényében.
Ehelyett Ukrajna saját földgázkészleteit ajánlotta fel a szomszédos országok ellátására.
A döntés komoly aggodalmat keltett egyes közép-európai országokban, amelyek még mindig orosz gázt vásárolnak ezen az útvonalon.
Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico, nyilvánosan a mai brüsszeli EU-csúcson is tárgyalt Zelenszkíjjel, hogy a tranzit folytatódhasson. A sajtónak nyilatkozva azt mondta, hogy Kijev döntése nem zárja ki, hogy Szlovákia továbbra is gázt importáljon keletről. Fico tervezi, hogy az Európai Tanács ülésén Ursula von der Leyennel is megvitatja a kérdést, hogy biztosítsa az ország energiaellátását.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök Bulgáriába utazik pénteken, hogy új megállapodást kössön az ellátás folytatásáról, a Török Áramlaton keresztül pótolva az ukrán tranzitot.
Bár az orosz gáztranzit leállása várhatóan nem lesz jelentős hatással az EU egészére, néhány tagállam számára komoly problémát jelenthet a hosszú távú energiaellátás biztosítása, így Ausztria, Szlovákia és Olaszország is hatni próbál Kijevre.
Az EU viszont elkötelezett a Moszkvától való energiafüggőség felszámolása mellett 2027-ig. Az orosz-ukrán tranzit leállítása ennek a folyamatnak része lehet, ám a belső megosztottság továbbra is nehezíti az uniós energiafüggetlenség elérését.
forrás: portfolio.hu
Kapcsolódó cikkek
Minimálbér 2024: legalább tíz százalékkal nőhet jövőre a legrosszabbul keresők fizetése – a kormánynak sincs kifogása
2023. október 26. 15:29
Nem zárkóznak el a munkaadók attól, hogy jövőre a minimálbér és a garantált bérminimum tíz százalék fölött emelkedjen – ezt mondta a Világgazdaságnak Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára a VKF mai ülése után, amit megerősített Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek vezetője is. Szerinte közel vannak az álláspontok, a kormány pedig nyitott a megállapodás szentesítésére.
Ma van a környezetvédelmi világnap!
2023. június 05. 11:26
Tudtad, hogy 3 másodpercenként irtanak ki egy futballpályányi őserdőt?
A környezetünk védelme életbevágóan fontos, és mi is rengeteget tehetünk érte!
Június 5-én ünnepeljük a környezetvédelmi világnapot, melynek elsődleges célja, hogy felhívja a figyelmet a környezetszennyezés következményeire. Ezekkel a következményekkel pedig minden nap szembesülünk. A szennyezettség mértéke óriási, akár a földekre, akár a levegőre vagy a vizekre gondolunk.