Ránk rúgta az ajtót a robottechnológia: először díjazták az év önvezető traktorát
2024. november 26. 15:07
A minden évben megrendezett Év traktora (Tractor Of The Year) versenyen idén először osztották ki az Év önvezető traktora díjat.

Köztudott, hogy a robotizált gépek térhódítása egyre nagyobb a mezőgazdaságban is, elsősorban a szakképzett munkaerő hiánya és a költséghatékonyság növelése érdekében számos gyártó kísérletezik vezető nélküli, azaz autonóm eszközök kifejlesztésével. Vannak, akik már nagyon elöl járnak ebben, ilyen például az AgXeed, melynek AgBot 5.115T2-es modellje idén elnyerte az Év önvezető traktora címet a rangos Tractor Of The Year (TOTY) versenyen. Most először díjazott a szakértő zsűri önvezető traktort, ami korszakos jelentőségű.
A zsűri az értékelés során az automatizáció fejlettsége és hatékonysága mellett azt is figyelembe vette, hogy a rendszer beilleszthető-e a már meglévő gazdálkodásba és ha igen, hogyan teljesít a földeken.
Az AgXeed AgBot 5.115T2 valamennyi szempontot teljesítette.

A traktor járószerkezetének gumihevederes kialakítása miatt kevésbé terheli a talajt – forrás: AgXeed
A robottraktor egy mobilapplikáció segítségével irányítható, erőforrása egy Deutz dízelmotor, amihez egy 350 literes üzemanyagtartály és egy kisebb kapacitású AdBlue tank tartozik. Akár 20 óra munkára is képes egyhuzamban irányítás nélkül, vagy minimális felügyelettel. A traktor járószerkezetének gumihevederes kialakítása miatt kevésbé terheli a talajt, ami különösen fontos lehet nagyüzemi körülmények között, ahol a földeken ma még sok nehézgép dolgozik.
Az AgXeed a járművet kamerákkal, radarral, lidarral, GPS-szel és ultrahangos szenzorokkal is felszerelte, ezért az egyedül is boldogul az akadályok kikerülésével.
"Az AgXeed 5.115T2 a 2025-ös mezőgazdaság robotika csúcsát képviseli robosztus kialakításának, hatékonyságának és a fenntarthatóság iránti elkötelezettségének köszönhetően" – összegezte a TOTY a győztes bemutatását, hangsúlyozva, hogy nem egy koncepcióról van szó, hanem valóban működő, már a földeken dolgozó robotról.
A jármű ára 133 millió forinttól indul, de állítólag viszonylag hamar megtérül ez a befektetés.
Indexkép: Pixabay
Kapcsolódó cikkek
Papp Zsolt : Újabb külterületi útberuházás indul
2023. augusztus 31. 14:21
Az Agrárminisztérium politikájának egyik legfontosabb eleme a vidéki térségek felzárkóztatása, amelyhez az önkormányzatok munkája is elengedhetetlen.
Sztrájk! A lengyelek nem engedik be az ukrán kamionokat az országba
2023. november 22. 14:40
Az agráráruk dömpingjétől tartanak. 20 ezer kamion vesztegel a határon.
November 20-án lengyel és ukrán részről már összesen 20 ezer kamion vesztegelt a három legnagyobb határátkelőnél (Korchova-Krakowec, Hrebene-Rava-Ruszka és Dorohuszk-Jagodin állomásokon), mivel a sztrájkoló lengyelek fuvarozók nem engedik be az ukrán szállítmányokat, írja a Fruitveb.