Svájcban már dolgoznak az első génszerkesztett árpával
2024. február 21. 16:04
Svájcban jóváhagyták az első szabadföldi kísérleteket egy ígéretes génszerkesztett árpafajtával.
Kísérleteket végeznek a Golden Promise régi sörárpa fajtával a berlini Freie Universität-en. Szívesen használják a fajtát kutatásokban, mert genetikailag könnyen módosítható – forrás: FU Berlin
A Svájci Szövetségi Környezetvédelmi Hivatal jóváhagyja az első szabadföldi kísérletet egy olyan gabonával, amelyet új géntechnológiai eljárással módosítottak – írja a BauernZeitung.
Az Agroscope nevű cég immár 10 éve foglalkozik génsebészettel. A fitoftórával, azaz burgonyavésszel szemben ellenállóbb burgonya után a hivatal most további újdonságot hagyott jóvá: először lesznek terepi kísérletek tavaszi árpával, amelyet a Cirspr-Cas "génollóval" módosítottak.
A szóban forgó árpa nem tartalmaz kívülről behozott genetikai anyagot. Ehelyett a kutatók kikapcsolták a CKX2 gént a növényben – a hozamnövekedés elérésének érdekében.
A 2024 tavaszán kezdődő szántóföldi kísérletek várhatóan három évig tartanak és megmutatják, hogy a módosított árpafajta kalásza több szemet terem-e, így magasabb hozamot eredményez-e szántóföldi körülmények között. Továbbá azt is meg akarják vizsgálni, hogy más géneket is ki kell-e kapcsolni ehhez az eredményhez és ha igen, ez befolyásol-e más tulajdonságokat.
Elvileg ez a mutáció véletlenül is keletkezhetett, de az Agroscope árpa a svájci törvények szerint genetikailag módosított növénynek minősül, mivel génollót használtak a technológia során. Japánból származnak azok az adatok, amelyek szerint a fent említett gén kikapcsolása növelheti a hozamot. Az ottani kutatók ennek a mutációnak a "váratlanul erős" hatását találták a rizsben, írja sajtóközleményében az Agroscope. Hasonló gének játszanak szerepet a repce hozamképződésében is. Ezért nagyon nyilvánvaló, hogy megvizsgálják ezt a lehetőséget más növények esetében is.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Súlyos zavar van a magyar gabonapiacon: áramlik az ukrán áru az országba
2023. január 18. 12:13
Ukrajnából eddig több, mint 1,3 millió tonna kétes minőségű gabona és olajos mag - ebből 900 ezer tonna kukorica - érkezett hazánkba. Ez a mennyiség, valamint a tavaly bejelentett exportengedélyezési eljárás miatt a gabonapiac befagyott, a termelők sem itthon, sem exportra nem tudják eladni a terményeiket. Emiatt egyre kevésbé finanszírozhatók a tavaszi munkák, ami az elszabadult inputárak miatt eleve csökkenő műtrágya-felhasználás következtében már az ez évi termelést is veszélyezteti. A gazdákat tavaly ért 1000 milliárd forintot meghaladó kár mellett a rossz szabályozás miatt gyakorlatilag nem részesülnek kárenyhítésben. A nemzetgazdaság többi ágától eltérően nem, illetve késve és érdemben kisebb mértékben jutnak kedvezményes hitelekhez, amit most a gabonapiac befagyása csak tetőz. Mindeközben a fogyasztó az ukrán búzából készített kenyeret kénytelen megvásárolni - derült ki a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) közleményéből.
Módosult a feldolgozóipari KKV-k energiaköltség és beruházás támogatási programja Meghosszabbították a határidőket!
2023. január 16. 10:28
Nagy segítséget nyújthat az érintettek számára, hogy meghosszabbodott a kötelező regisztráció benyújtási határideje: 2023. január 31. 19:00 óráig lehetséges a beadás (felhívás összefoglaló táblázat, valamint a 6.6.1. pont).
A sikeres regisztráció nem jelenti azt, hogy a támogatást automatikusan odaítélik a kérelmezőnek! A beadott adatok alapján jogosultsági vizsgálat történik, melyet 5 munkanapon belül végeznek el. Hiánypótlási felhívást egyszer küldenek, pozitív elbírálás esetén a kérelmező folytathatja az adatok feltöltését, a nyilatkozatok megtételét. A támogatási kérelem benyújtásának határideje 2023. március 31. lesz.