Rekord: már 14,6 hónapba telik átlagosan munkát találni Magyarországon

2021. augusztus 09. 08:57
A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai
Rekord: már 14,6 hónapba telik átlagosan munkát találni Magyarországon

Mióta vannak adatok, egyszer nem volt ilyen hosszú az álláskeresők regisztraciós ideje. Magyarul a gyakorlatban brutálisan sokáig tart munkát találni jelenleg – írja az mfor.hu.

Az átlagos regisztrációs idő ugyanis júliusban közel egy évtizedes csúcsot döntött az alapján, ameddig elérhetők visszamenőlegesen az adatok. A júliusi közlés szerint átlagosan 445 nap az átlagos regisztrációs idő Magyarországon - derült ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat közléséből. 

Ez 5 nappal több a júniusban regisztrált időnél és ha megnézzük az idei év adatait, jól látszik, hogy a februári stagnálás után gyakorlatilag folyamatosan egyre inkább hosszabbodik az időszak. 2012-ig visszamenőleg - ameddig rendelkezésre állnak adatok - egyszer nem volt ilyen sok az az idő, míg valaki munkát tudott találni magának Magyarországon.  

A munkaügyi hivatalokhoz ugye azok a személyek regisztrálnak, akik elveszítették állásukat, nem tanulnak nappali tagozaton és nem jogosultak öregségi nyugdíjra. Ez a regisztráció a feltétele az álláskeresési járadék folyósításának is, melynek jogosultsági ideje Európában a legalacsonyabb, mindössze három hónap. Ez annak fényében elkeserítő, hogy a jelek szerint ennél majdnem ötször hosszabb idő az, amíg újra el tud valaki helyezkedni. A köztes időben ezt legfeljebb hat hónapig kaphatja valaki, a 22 800 forintos foglalkoztatásit helyettesítő támogatás jár az érintett személynek. De ezek után is még mindig marad minimum 6 hónap mindenféle anyagi támogatás és segítség nélkül. 

A regisztrációs idő hosszának növekedésével párhuzamosan emelkedik a tartósan regisztrált álláskereső száma is. Számuk 93 510 volt júliusban, 196-tal több mint júniusban és 14 081-gyel több mint egy évvel ezelőtt. Tartósan álláskeresőnek az a személy minősül egyébként, aki minimum egy éve megszakítás nélkül minden hónapban szerepel a regisztráltak között. 

Javul a munkaerőpiac

A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adatai szerint júliusban az előző havinál 3740-nel kevesebb volt a nyilvántartott álláskeresők száma, 261 757. Ezen belül a legnagyobb csoportokat nézve kevesebben vannak 

  • az ellátás nélküliek (118 ezer), 
  • a szakképzettség nélküliek (83 ezer), 
  • a 25 évesnél fiatalabbak száma stagnál (33 ezer), 
  • csökkent a szociális támogatásban részesülők száma (73 ezer) is. 

Összesen 46,1 ezer új álláshelyet jelentettek be a munkaügyi hivataloknál, ebből 

  • 33 ezer támogatott állás volt (16 százaléka közmunka), 
  • 13,1 ezer pedig nem támogatott, vagyis az piaci igények hozták létre azokat. 

Érdekes a földrajzi megoszlása az új munkahelyeknek, hiszen támogatott pozíciókat a munkaerőpiaci szempontból kritikusabb (alacsonyabb foglalkoztatottság, magasabb munkanélküliség) területeken hoztak létre: Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékben. A piac önerejéből pedig az "egészségesebb" állapotú régiókban hozták létre a legtöbbet: Budapest, Pest megye, de sok jött létre ilyen módon Borsodban is. 

Ezek a pozíciók elsősorban egyszerű ipar foglalkozású, az egyéb építőipari foglalkozású, a konyhai kisegítő, a tehergépkocsi-vezető, kamionsofőr, rakodó munkás, szakács, bolti eladó foglalkozásokra vonatkoztak. 

Forrás: mfor.hu / www.szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

Melyek a legnagyobb munkaerő-kölcsönző cégek? - itt a toplista

2022. január 11. 12:36
Őrzi piacvezető pozícióját a munkaerő-kölcsönző cégek iparági listáján a Prohumán 2004 Kft. Egyértelmű második a WHC, harmadik a Trenkwalder HR Solution. A kölcsönzők kiheverték a “koronasokkot”, tavaly első félévben már arányaiban az egy évvel korábbi teljesítményük felett jártak. A Budapest Business Journal tavaly novemberben publikálta a Book of Lists kiadványát. A következő hetekben ennek munka világát érintő listáit mutatjuk be.

Online konfliktuskezelés

2021. szeptember 20. 11:24
Biztosan sokan tapasztalták már meg, akár saját bőrükön, akár külső szemlélőként, hogy egy ingerültebb hangvételű email vagy chatüzenet hogyan fajul véres konfliktussá, hogyan csapnak össze az indulatok és szélsőséges esetben hogyan válik két kolléga összebékíthetetlen ellenségekké.