Semmi remény: több lesz a munkanélküli

2020. június 29. 09:25
A munkanélküliség további növekedését várják Németországban a járványügyi korlátozások miatt bekövetkezett helyzetben vezető német pénzintézetek gazdasági elemzői.

“A munkanélküliek száma az elkövetkező hónapokban az újabb elbocsátások és a felvételek csökkenése miatt emelkedni fog” – mondta Fritzi Köhler-Geib, a KfW állami fejlesztési bank vezető közgazdásza.

“Az elkövetkező hónapokban mindenekelőtt arra kell fordítanunk a figyelmet, hogy a kialakuló munkanélküliség ne okozzon tartós hátrányt és így ne állandósulhasson” – figyelmeztetett, hangsúlyozva, hogy ezt különösen igaz a fiatalabb, szakképzetlen generációkra. A járványvédelmi helyzetben ugyanis a szakképzés nemcsak gazdasági korlátokba ütközik, hanem olyan gyakorlati nehézségekbe is, mint a távolságtartási előírások.

Az Allianz csoport közgazdásza, Katharina Utermöhl szerint is a munkanélküliség további növekedésére kell számítani. Számos vállalat egyszerűen képtelen lesz elkerülni kapacitásának (elbocsátásokkal járó) csökkentését, sőt, sok esetben még a csődöt sem – mutatott rá, hozzátéve, hogy Németországban nagyjából minden ötödik részmunkaidős alkalmazottnak a munkanélkülivé válás veszélyével kell szembe néznie.

Több lesz a csődeljárás 

Az Allianz számításai szerint 2021 végéig Németországban a 2019-eshez képest 12 százalékkal emelkedik majd meg a vállalti csődök száma elsősorban a járványvédelmi korlátozások következményei miatt. Utermöhl úgy látja, hogy az idei negyedik negyedévben a bejelentési kötelezettség határideje miatt megszaporodik majd a benyújtott csődvédelmi kérelmek száma. “Csődeljárást elkerülni pedig ésszerűen csak kapacitáscsökkentéssel lehet” – mutatott rá.

A Deutsche Bank közgazdásza, Marc Schattenberg úgy látja, hogy a konjunkturális kilátások legutóbbi némi javulása még egyáltalán nem ad okot a fellélegzésre. A gazdasági teljesítménynek még ezzel együtt is legalább kilenc százalékos csökkenésére kell számítani az idén. Az exportorientált ágazatok, mint a gépgyártás és az autóipar nehézségei pedig egyelőre nem enyhülnek.

A Deutsche Bank szerint júniusban mintegy hárommillió munkanélkülivel lehet számolni Németországban, ami 180 ezres növekedés az előző havihoz képest. A részmunkaidős foglalkoztatottak száma május végén közel nyolcmillió volt.

piacesprofit.hu

Kapcsolódó cikkek

Koronavírus: ha nem védekezünk jobban, kezelhetetlenül nagy járványhullám vár Magyarországra (első rész)

2020. október 14. 09:07
A vírus alapvetően kiszámíthatóan terjed. Ha jó adataink vannak, akkor a járványügyi folyamatok nagyon jól előre jelezhetők - vélekedett a Portfolio-nak adott interjújában Oroszi Beatrix epidemiológus, aki arra a felvetésünkre is reagált, hogy milyen adatokkal rendelkezik most Magyarország. A Semmelweis Egyetem munkatársa ennek kapcsán kiemelte, hogy a tesztelések száma elérte a kapacitás-korlátot, heti 70 ezer körüli értékről már nem növekszik tovább a tesztek száma. A Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai projektcsapat tagja szerint éppen ezért az állandósuló napi esetszámokból nem szabad levonni azt a téves következtetést, hogy hátradőlhetünk és a vírus reprodukciós rátája (R) 1 körüli, mert ez nem így van. Sőt, azt is elárulta, hogy már nem közlik az R értéket, mert a tesztkapacitás hiánya miatt nem tükrözné a valós járványügyi helyzetet. Az orvossal emellett beszélgettünk a német járványügyi kezelés sikerességének okairól, valamint a dél-koreai, osztrák, és természetesen a svéd útról is. Szóba került továbbá, hogy kikre és milyen esetekben a legveszélyesebb a vírus. Ezek szerint az idősebb, krónikus alapbetegséggel rendelkező, elhízott férfiak aggódhatnak a leginkább az új koronavírus miatt.