Sikeres volt a fakitermelés a somogyi erdőkben

2024. március 12. 15:46
Nehezítette az erdészeti munkát a tavaly év végi csapadékos időjárás. A társaságoknak azonban sikerült a tervezett mennyiséget kivágniuk az erdőkből. Többféle fát is kitermeltek, a leggyakrabban tölgyet és csert.
Sikeres volt a fakitermelés a somogyi erdőkben
Csaknem 300 milliméternyi csapadék hullott Somogyban októberben, novemberben és decemberben. A sok eső ellenére a Sefag Erdészeti és Faipari Zrt. tavaly szeptember elsejétől az idén február közepéig 174 ezer köbméter fát vágott ki az erdőkből. Ebből 122 ezret tavaly teljesítettek, 52 ezer köbmétert az új évben.
 
Kovácsné Kiss Zita kommunikációs referens megkeresésünkre azt közölte, a fakitermelési időszak a népi életben „Farkas napjától” farsang végéig, azaz november elejétől február végéig tart. Ebben az időszakban nincs nedvkeringés a fákban. A modern korban viszont a fakitermelések ideje szeptember és április között van. A Sefag Zrt.-től azt is megtudtuk, hogy a kitermelt fák 60 százalékban sarangolt választékot eredményeznek. Ez azt jelenti, hogy a társaság főként a hazai piacon papírfaként, farostfaként, energetikai célú alapanyagként és tűzifaként értékesíti. A legértékesebb növények lemezipari és fűrészipari alapanyagok, rönkök, valamint fagyártmányfák. Ezekből fűrész­ipari termékek, bútoripari alapanyagok, bútorok, épületipari alapanyagok, hordók és raklapok készülnek. Kovácsné Kiss Zita hozzátette, miután kivágják a fákat, makkal, csemetével kocsánytalan és kocsányos tölg­gyel, cserrel, vörös tölggyel, erdei fenyővel és más fajokkal újítják fel az erdőt. A természetes felújítások fő fafaja a bükk.
33 ezer köbméter faanyagot termeltek
A Kaszó Zrt.-nél is zajlott a tervezett fakitermelés az elmúlt fél évben. Galamb Gábor vezérigazgató megkeresésünkre elmondta, tavaly szeptember és az idén február 15-e között megközelítőleg nettó 33 ezer köbméter faanyagot termeltek. Ezek között éger, erdeifenyő, akác, cser és vegyes fa is volt, a legnagyobb arányban azonban kocsányos tölgy.
 
– A kitermelés során arra törekedtünk, hogy a legnagyobb értéket hozzuk ki a fából – mondta Galamb Gábor. – A különböző erdőállományok minősége és fafaj összetétele alapvetően meghatározza a termelhető ipari és energetikai választékok arányát és azok értékét. Erdőgazdaságunk legértékesebb fatermékei az ipari fák. Ilyen a lemezipari rönk, fűrészrönk, fagyártmányfa.
 
– Tűzifa a növényeknek abból a részéből lesz, mely minőségénél fogva nem megfelelő a furnér és fűrészipar számára – tette hozzá a Kaszó Zrt. vezérigazgatója.
 
forrás:agrotrend.hu / sonline.hu

Kapcsolódó cikkek

A Magyarok kenyere program a magyar gazdák lelkéből fakad

2023. november 13. 15:03
Az Állami Gondoskodásban Élő és Veszélyeztetett Fiatalok Támogatásáért Alapítvány (Ágota) Bács-Kiskun vármegyei rendezvényhelyszínén, ÁGOTA Falván zajló eseményen mintegy 500 állami gondozásban élő gyermek is részt vett szombaton, november 11.-én.
 
Az ünnepségen Jakab István rámutatott: a magyar gazdákra mindig lehetett számítani, és ez a nemzetépítő közösség ma is erős pillére a magyarságnak. Elmondta: a programban „minden egyes szem búza, minden egyes adomány és fillér célba ér”.

Oktatás a soproni erdőkben

2023. január 16. 10:42
Már több mint hetven éve támogatja a soproni Tanulmányi Erdőgazdaság az egyetemi oktatást és kutatást. Tavaly újabb mérföldkőhöz érkezett a TAEG Zrt., a Soproni Egyetemért Alapítványhoz való csatlakozással még szorosabbá vált az elméleti és gyakorlati oktatás kapcsolata. Az egyetem hallgatói így tanulmányaik során bekapcsolódhatnak a gazdálkodás napi feladataiba.
 
A Magyar Királyi Bányászati és Erdészeti Főiskola utolsó diákjai 1918 decemberében hagyták el Selmecbányát, de a felsőfokú erdészeti oktatás csak 1919 áprilisában indulhatott meg Sopronban, miután a főiskola személyzete és hallgatói birtokba vették a Károly laktanyát. A két világháború közötti időszak viharos éveinek végére az addig Sopron szabad királyi város tulajdonát képező erdők 1945-ben az állam tulajdonába kerültek.