Sok gazdát gyötör a kérdés: mit termeljek? Itt a válasz!
2024. április 09. 14:59
A búza és a kukorica hosszú ideje nem hoz megfelelő bevételt, utóbbit ráadásul a szárazság is meggyötri minden évben. Valami mást kellene termelni... De mit?
Az Agroinform Facebook-oldalán a minap arra voltunk kíváncsiak, hogy a gazdák milyen témákról olvasásnak szívesen. Jöttek is javaslatok szép számmal. Volt, aki azt kérte, írjunk arról, hogy mit javasol az agrár szakirányítás, mit termeljenek a gazdák a mostani helyzetben, amikor gyakorlatilag teljesen felborult a több évtizede alkalmazott vetésszerkezet.
Máshol azt olvashattuk: mindenkitől csak azt hallják, hogy mást kell termelni, de hogy mit, azt senki nem mondja meg. Ez ügyben kértünk segítséget a Nemzeti Agrárgazdasági Kamarától, ahol azt javasolták, forduljunk kérdéseinkkel az Agrárminisztériumhoz.
Innét a következő választ kaptuk:
"A konvencionális növénytermesztés esetében a hatékonyságjavítás, az inputanyagokkal való tudatosabb gazdálkodás és közös inputanyag beszerzés, a rosszabb adottságú területeken pedig az alacsonyabb inputköltséggel járó kevéssé intenzív termesztéstechnológiák alkalmazása lehet indokolt. Sokaknak lehet jó megoldás a fő szántóföldi kultúrnövények esetében a piacon keresettebb, speciálisabb fajták, a magas fehérje- vagy rosttartalmú gabonák termesztése. Komoly jelentősége lehet a termelési szerkezet legalább részleges differenciálásának sok gazdálkodónál. Át kell gondolni, hogy lehet termelésbe vonni a széles körben termesztett öt fő kultúrnövényen kívül más szántóföldi kultúrákat is. Legyen az szója, cirok, pillangósvirágúak vagy éppen szántóföldi zöldségtermesztés. Sokaknak érdemes ugyancsak átgondolni, nem éri-e meg az ökológiai gazdálkodás keretei között folytatni a tevékenységüket, hiszen jövőre ehhez a támogatási programhoz is lehet majd csatlakozni."
Jelen állás szerint tehát ezek a lehetőségek...
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Kútamnesztia!
2023. május 15. 10:37
A vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény módosításáról előreláthatóan még májusban szavaz az Országgyűlés.
Megszűnik a háztartási, kerti kutak és a mezőgazdasági öntözésre használt kutak létesítésekor jelenleg szükséges bejelentési kötelezettség és engedélyeztetésre sem lesz szükség.
2024-től új, hosszútávú kútamnesztia lép életbe: a korábban engedély nélkül létesített sekély kutak jövő januártól automatikusan szabályosnak minősülnek.
A víz kincs a lábunk alatt. De mindig elég jut majd belőle?
2023. március 22. 12:02
A víz fontosságára nem csak a világnapján kellene odafigyelni.
A víz világnapja minden évben március 22-ére esik. A világnap célja, hogy tisztában legyünk a víz fontosságával és hogy milyen nagy veszélyben vannak a vízkészleteink. A világnapot 1992-ben, a Rio de Janeiróban tartott nemzetközi Környezet és Fejlődés konferenciát követően kezdeményezte az ENSZ közgyűlése, és egy év múlva nyilvánították hivatalos világnappá.