Súlyos gazdasági következményei lehetnek az élővilág pusztulásának
2024. október 30. 17:47
Az élővilág védelmének szükségessége, nem csupán etikai, hanem gazdasági szempontból is kiemelten fontos – közölte az Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára az ENSZ 16. Biológiai Sokféleség Csúcstalálkozóján, Caliban.

Fotó: Pelsőczy Csaba
A nemzetközi eseményen egy közös szakmai rendezvény keretében mutatták be a Magyar Nemzeti Bank, az Európai Bizottság, az OECD és az agrártárca közös tanulmányát és közös kutatásának eredményeit a biológiai sokféleség csökkenésének pénzügyi kockázatairól.
A tanulmányt ismertető nemzetközi rendezvényen Ökrös Oszkár, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára elmondta, hogy a hasonló kutatások nemcsak a gazdasági szektort segítik a pénzügyi kockázatok jobb megragadásában és csökkentésében, hanem a természetvédelem ügyének láthatóságát is növelik, és kézzelfogható tudományos adatokkal támasztják alá annak szükségességét.

Ökrös Oszkár hangsúlyozta, a teljes globális GDP több mint fele a természettől és annak szolgáltatásaitól függ, ezért az élővilágra leselkedő kockázatok egyben pénzügyi veszélyt is jelentenek.

Kiemelte, a három szervezet közös tanulmánya szerint az élővilágot sújtó sokkok következtében a GDP akár 4-7%-kal csökkenhet, a nem teljesítő hitelek aránya pedig 1-3%-kal nőhet. A helyettes államtitkár aláhúzta, hogy e felismerés alapján a magyar kormány komolyan veszi a biológiai sokféleség megóvását és a természetvédelem kérdését, ezért hazánk a világon az elsők között fogadta el 2030-ig szóló Nemzeti Biodiverzitási Stratégiáját, és az elmúlt tizenöt évben korábban nem látott mértékű természetvédelmi beruházást valósított meg. Ökrös Oszkár kiemelte, hogy Magyarország területének egyötöde védett és a kormányzati beruházók több, mint 300 000 hektáron, a védett területek mintegy 15%-án javítottak az élőhelyek állapotán.
forrás: AM Sajtóiroda
Kapcsolódó cikkek
A Föld vizes élőhelyeinek már a 87 százaléka elpusztult
2023. február 08. 13:30
Magyarországon a felszíni vizek mindössze 20 százalékának megfelelő az ökológiai állapota, és a folyók természetes árterületének több mint 90 százaléka tönkrement.
Kevesen tudják, de február 2-án volt a vizes élőhelyek világnapja. Célja, hogy felhívja a figyelmet ezen területek veszélyeztetettségére. Ebből a szempontból aggasztó a helyzet Magyarországon is, hiszen a folyóvizek, tavak, az állandóan vagy időszakosan vízzel borított területek, a vízfolyásoktól és tavaktól távol lévő mocsaras, ingoványos területek élővilága is veszélyben van.
155 éves a debreceni agrár-felsőoktatás
2023. április 04. 15:05
Decemberig lesznek konferenciák, bemutatók.
2023-ban a Debreceni Egyetem az agrár-felsőoktatás 155 éves évfordulóját ünnepli. Ebből az alkalomból számos tudományos és ismeretterjesztő rendezvénnyel, konferenciával népszerűsítik az oktatási-kutatási tevékenységüket, valamint bemutatják a debreceni agrár-felsőoktatás tudományos eredményeit.