Soha nem látott volumenű természetvédelmi beruházások valósultak meg hazánkban
2023. október 06. 14:05
Hazánkban 2010 óta eddig soha nem látott volumenben valósultak meg természetvédelmi beruházások, hiszen a hazai 10 nemzeti park 465 fejlesztést hajtott végre 90 milliárd forint összértékben, amellyel több mint 300 ezer hektáron javult a természeti környezet állapota – jelentette ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a „Kiemelt jelentősegű vizes élőhelyek fejlesztése és bemutatása Fejér vármegyében” című KEHOP projekt zárórendezvényén, csütörtökön, Dinnyésen.
Az államtitkár beszédében felhívta a figyelmet arra, hogy a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program (KEHOP) keretében 2014-2023-ig mintegy 40 milliárd forint nagyságrendben, több mint 100 ezer hektáros területen dolgoztak a nemzeti parkok munkatársai. Ezen projektmegvalósítás kétharmada klasszikus élőhely rekonstrukciós tevékenység volt, amelynek kétharmada – a ma záruló projekttel együtt – a vizes élőhelyekre fókuszált.
Rácz András arról beszélt, hogy Magyarország teljes területének csaknem egyharmada természetközeli állapotban maradt fent, amely nemzeti örökséggel a környező országok nem rendelkeznek. Ezek a területek emberi tevékenységnek köszönhetően feldarabolódtak, a jó természetvédelmi állapot megőrzése pedig a nemzeti parkok folyamatos beavatkozását, munkáját igényli. A természetvédelem sajátos terület, hiszen az állami erőfeszítés; a jogszabályalkotás, illetve a nemzeti parkok több mint 1300 kollégájának a terepmunkája rendkívül fontos, de a helyben élők támogatása nélkül nem érne célt – méltatta az összefogást az államtitkár.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a KEHOP keretében 8 projektben vett részt, így csaknem 2,4 milliárd forint nagyságrenddel, 2800 hektáron történtek a természeti állapot javítását célzó beruházások. Ugyanezen célból a Versenyképes Közép-Magyarország Operatív Program (VEKOP) keretében 7 projektben, 2,8 milliárd keretösszeggel, 2400 hektáros területen hajtottak végre fejlesztéseket a nemzeti parkok – emelte ki Rácz András, majd hozzátette: a jelenleg záruló 530 millió forint nagyságrendű projekt többek között a Velencei-tavi Madárrezervátumot, a Dinnyési Fertőt és a Sárrét Tájvédelmi Körzetet is érintette.
forrás: agrotrend.hu / AM
Kapcsolódó cikkek
Változások a műtrágyák és termésnövelő anyagok engedélyezésében – szerezz infót az AGROmashEXPO-n!
2023. január 27. 17:38
Forduljon bizalommal a CerTrust Kft. bejelentett szervezethez, találkozzunk az AGROmashEXPO-n!
2022-ben az "EK-műtrágyák" forgalmazására vonatkozó 2003/2003/EK rendeletet az uniós termésnövelő anyagok forgalmazását szabályozó (EU) 2019/1009 rendelet váltotta fel, amely további termésnövelők, pl.: növényi biostimulánsok, szerves trágyák, talajkondicionálók, meszező anyagok, és inhibitorok forgalomba hozatalát is lehetővé teszi az EU közös piacán. Az új rendelet szerinti tanúsításban nyújt segítséget a hazai alapítású CerTrust Vizsgáló és Tanúsító Kft.
Évek óta nő a cukorrépa termőterülete. Ennyire megéri termelni?
2024. július 12. 12:50
Az utóbbi 2 évben nőtt a cukorrépa termőterülete, ami akár örömhír is lehet, hiszen újabb termelők is vannak, de a jelenlegi rendszerben kevésbé hatnak a gazdálkodók az árviszonyokra.