Száraz falevélből készül az újfajta papír

2024. június 27. 20:57
Világszerte az összes ipari célú fakitermelés több mint 30 százalékáért a papír gyártása a felelős. Most ez megváltozhat.
Száraz falevélből készül az újfajta papír
Ennek a mai napig fontos alapanyagnak az előállítása aránytalanul terheli a környezetet. Készítenek papírt ipari kenderből is, de ez a papírgyártók lobbitevékenysége miatt nem tudott elterjedni.
 
Egy ukrán startup, a Releaf Paper most egy új megoldást alkalmaz az ágazat fenntarthatósága érdekében: egészséges fák kitermelése és feldolgozása helyett elhalt, száraz levelekből állít elő papírt.
 
Valentyn Frechka alapító még iskolás korában kezdett el érdeklődni a biokémia iránt, és ismereteit később arra használta fel, hogy új módszert találjon a cellulóz előállítására, amely a papír kulcsfontosságú összetevője. Azt tűzte ki célul, hogy ezt olyan anyagból vonja ki, amelynek a hiánya kevésbé fáj az anyatermészetnek, mint a sok szempontból értékes fáé.
 
Először fűvel és szalmával végzett kísérleteket, de ezek nem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket. Azután arra gondolt, talán érdemes lenne falevelekkel is próbálkoznia és azokból kinyernie a papír gyártásához szükséges rostokat. Mire az első tesztek sikerrel zárultak, sajnos kitört a háború, ezért Frechka Párizsba költözött, ahol Alexandre Sobolenkóval együtt megalapították a Releaf Paper nevű céget.
 
A módszer optimalizálásával mára eljutottak oda, hogy vegyi és mechanikai eljárások ötvözésével 2,3 tonna lehullott falevélből egy tonna cellulózt állítanak elő. Ugyanehhez a mennyiséghez 17 kifejlett fára lenne szükség. A gyártáshoz szükséges alapanyagot európai városokból gyűjtik össze.
 
A módszer további előnye, hogy a faleveleket egyébként gyakran elégetik, tovább szennyezve a levegőt.
 
A gyártásból visszamaradó lignint is felhasználják: a leveleket biztosító városoknak adják vissza, amelyek biotrágyaként hasznosíthatják. Így ezen az üzleti modellen mindenki nyer – még a természet is.
 
Az eljárás során a levelekből eltávolítják a szilárd részeket, megszárítják, majd pelletté alakítják őket, ami lehetővé teszi, hogy a vállalat a nyersanyagot egész évben tárolja és folyamatos termelési ciklust tudjon biztosítani évszakoktól függetlenül. A pelletből végül rostot, majd abból pépet állítanak elő, amit préseléssel lapokká hengerelnek.
 
Ráadásul mindeközben a hagyományos papírgyártáshoz szükséges víz töredékét használják csak fel, miközben 78 százalékkal kevesebb szén-dioxidot bocsátanak ki. Továbbá a levélből készült papír 30 nap alatt bomlik le a talajban, ami a hagyományos papír bomlási idejének a kilencede.
 
Az induló vállalkozás havonta hárommillió bevásárlótáskát gyárt, és ügyfelei közé tartozik a L'Oréal, a Samsung és a Google. A vállalat jelenleg évente 5000 tonna falevél feldolgozására képes.
 
Forrás: agroinform.hu/zoldpalya.hu

Kapcsolódó cikkek

Jubileumi Partnertalálkozó a Hanki-Ker Kft. 30 éves fennállásának alkalmából!

2023. május 03. 11:14
Egyedülálló mezőgazdasági gépbemutatóval, precíziós technológia bemutatóval és hatalmas kedvezményekkel várnak mindenkit!
 
Ünnepelje a Hanki-Ker Kft.-vel 30 éves fennállásukat egy nagyszabású partnertalálkozó keretében!
 

EGYRE ERŐSEBBEK AZ AGRÁRKAPCSOLATOK GEORGIA ÉS HAZÁNK KÖZÖTT

2023. március 28. 10:31
Nagy lehetőségek vannak a hazánk és Georgia közötti mezőgazdasági együttműködésben, nem véletlenül jött létre stratégiai partnerség a két nemzet között - jelentette ki Nagy István agrárminiszter, miután hivatalában fogadta Tamara Liluashvilit, Georgia nagykövetét.
 
A tárcavezető kiemelte, a vetőmagtermesztésben komoly együttműködési lehetőség van Georgia és Magyarország között. Hazánk kész arra, hogy kiváló minőségű terményeket szállítson a kaukázusi országba, és így azok a helyi adottságoknak megfelelően továbbszaporítva eljuthatnak más keleti piacokra is. Fontos előrelépés lenne, ha a georgiai szakemberek jönnének hazánkba és tanulmányoznák az itteni termesztési módszereket és technológiákat. További lehetőség rejlik abban, ha az egyetemek és a kutatóintézetek szintjén is szorosabb lenne az együttműködés. A szakemberek és a diákok kölcsönös cseréje tovább erősítheti ezt a folyamatot.