Szlávik János: Hét fertőzöttet kezelnek intenzív osztályon
Szlávik János elmondta, eddig mind a hat halálos áldozatnak krónikus betegségei voltak.
Jó hírként hozzátette, a gyógyultak között van 40 és 60 év körüli is, így nem csupán a fiatalok gyógyulhatnak ki a betegségből.
A főorvos kiemelte, egészséges emberek esetében jellemzően gyenge lefolyású a vírus. Ritka, mindössze 20% esetében vannak súlyosabb tünetek.
Fiatalok esetében csupán enyhe tünetek, kisgyerekek esetében szinte tünetmentes a vírus. Elsősorban az idős emberek azok, akiknek mindenképpen otthon kell maradniuk és kerülni a kontaktust - hangsúlyozta Szlávik.
Müller Cecília országos tisztifőorvos elmondta, egy újabb kampány indul, egy plakát, melyet letöltve, kinyomtatva ki lehet ragasztani, s ezzel felhívni a közösségek figyelmét arra, hogy vigyázzanak szeretteikre.
Az országos tisztifőorvos ismertette az otthoni karantén szabályait:
- Ne hagyja el az otthonát!
- Ha nem egyedül él, különítse el magát a háztartásban annyira, amennyire lehetséges!
- Takarítson, fertőtlenítsen gyakrabban, főként a WC-t és a fürdőszobát!
- A karanténban lévők tartsák külön az edényeiket, evőeszközöket vagy használjanak egyszer használatos eszközöket!
- Konyharuhát ne, hanem papírtörlőt használjon!
- Tartsa be a köhögés, tüsszentés etikett szabályait, használjon zsebkendőt!
- Használjon dupla falú szemeteszsákot!
- Mosson gyakran kezet!
Lakatos Tibor, az operatív törzs ügyeleti központjának vezetője elmondta, folyamatosan dolgoznak a teherforgalom gyorsabb átjutásán. Hosszú sorok már nincsenek, de néhány határátkelőnél még lehetnek torlódások
Az ezredes elárulta, már 3945 ember van hatósági házi karanténban, őket 19 ezernél többször ellenőrizték a rendőrök. 84 emberrel szemben tettek szabálysértési feljelentést, 14 embert büntettek és 2 embert figyelmeztettek.
Müller Cecília kérdésre elmondta, a hírekkel ellentétben Mohácson nincs gócpont, az ország egész területén egyenletesen eloszlik a betegek száma. Lakatos Tibor hozzátette, a földrajzi adatok és az egyéb körülmények még nem indokolják, hogy bevezessék a kijárási tilalmat.
A tájékoztatón elhangzott, hogy egy magyar orvos is megfertőződött, aki ausztriai síelésből hazatérve nem vonult önkéntes karanténba. Az ő esetében a kontaktkutatás megtörtént, több mint 120 mintavétel történt, az érintettek karanténban vannak, a vizsgálat még zajlik.
Ahol betegellátás történik, ott rendelkezésre állnak a megfelelő védőfelszerelések - közölték.
Lakatos Tibor elmondta, az egészségügy esetében jelenleg nincsen anyagi korlát, a kormány biztosítja a szükséges forrásokat, de hozzátette, minden önkéntes adomány sokat számít.
Az újszülöttekről Müller Cecília azt mondta: az ő immunrendszerük - ahogy a szüleiké sem - még nem találkozott kórokozókkal, ezért a maximális biztonság érdekében azt javasolják, hogy inkább az erkélyeken, illetve nyitott ablak mellett történjen a levegőztetésük.
magyarhirlap.hu
Kapcsolódó cikkek
Ők azok, akik együtt egymillió forintot nyertek
Csillagászati mértékű bírság járhat adatbiztonsági kötelezettségszegés esetén
A Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) egyre több határozatot hoz, melyek már a 2018. május 25. napjával alkalmazandóvá vált Általános Adatvédelmi Rendeletre (GDPR) épülnek. Ezen döntések között több olyan is található, melyben a hatóság az adatbiztonsági kötelezettségek megsértése okán szabott ki adatvédelmi bírságot. Érdemes tehát végigvenni azon szempontokat, melyekre különösképpen ügyelni szükséges.