Szokatlan szövetség van kialakulóban az Európai Unióban az ukrán gabona ügyében
2024. március 22. 16:16
Több tagállam sem ért egyet azzal, hogy az ukrán agrártermékek vámolás nélkül érkezzenek az unió piacára.

Orbán Viktor magyar miniszterelnök szerint ez az egyik legfontosabb téma a mostani EU-csúcson, amihez partnereket is talált. Egy nem mindennapi szövetség bontakozik ki az Európai Unióban az ukrán gabonával kapcsolatban – írja az index.hu.
Március 21-én kezdődött az idei második EU-csúcs, aminek az egyik központi témája Ukrajna támogatása az Oroszország elleni honvédő háborújában és Kijev EU-csatlakozása.
Az elmúlt hónapok Európa-szerte rendezett gazdatüntetései miatt azonban napirenden van az európai mezőgazdaság kérdése is. Orbán Viktor magyar miniszterelnök a közösségi oldalán például a gazdák egyik követelését, az ukrán gabona ügyét jelölte meg a csúcs legfontosabb témájának.
Ezzel nincs egyedül az Európai Unióban, hiszen Lengyelország vezetésével Magyarország mellett Franciaország is szigorúbb szabályokat szeretne bevezetni az Ukrajnából érkező gabonaimport ügyében.
Mint arról a Politico írt, a tagállamok vezetői nem értenek egyet az ukrán mezőgazdasági termékekről szóló, – elsősorban a gabonával kapcsolatos – az Európai Parlament és az Európai Unió Tanácsa (röviden Tanács) által meghozott egyezséggel, ami egy évvel meghosszabbítaná az ukrán agrártermékek vámmentes importját.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Felavatták az ország legnagyobb teljesítményű biomassza-fűtőművét Kecskeméten
2023. október 30. 16:29
Új mérföldkőhöz érkezett a kecskeméti TERMOSTAR Kft., és egyben a város távhőszolgáltatása. Október 27.-én hivatalosan is felavatták az új Biomassza Tüzelésű Fűtőművet, mely a jövőben nagyobb biztonságot nyújt a távfűtésben, 80 százalékkal csökkenti a gázfogyasztást és jelentős szén-dioxid-csökkentést tesz lehetővé.
Itt az ideje gatyába rázni az élelmiszeripart Magyarországon!
2023. április 06. 12:38
A magyar élelmiszeriparral kapcsolatban kettős érzelmeink lehetnek, hiszen mondhatni, hogy egy stabil, válságálló és valóban stratégiai ágazatról van szó, ugyanakkor versenyképesség és jövedelemtermelő képesség terén komoly lemaradásban van az európai versenytársakhoz képest. Giczi Gergely, az Agrármarketing Centrum ügyvezető helyettese az Agrárszektornak elmondta, hogy előre kellene lépnünk abban, hogy minél több olyan tőkeerős és exportképes magyar nagy cégünk legyen, akiknél az exporthoz szükséges kompetenciák erősek, és az exportpiacokon is értelmezhető volumenben képesek termelni. Kiemelte, hogy a Vidékfejlesztési Program keretein belül az élelmiszeripar fejlesztésére nagyságrendileg 800 milliárd forint lesz elérhető a ciklusban, amit, ha jól használnak fel, akkor végre végbe mehet az a modernizáció, ami 30 éve várat magára.