Tavaly még jó üzletnek tűnt a cukorrépa-termelés (is)
2024. április 16. 17:58
Egyre rizikósabb a cukorrépa termelése, sok a bizonytalansági tényező. Az érdekérvényesítés miatt termelői csoportot alakítottak a zalai gazdák.

A zalai termelő jelentős összegeket fordított a cukorrépa-termelés gépi hátterének megteremtésére, még betakarítógépet is beszerzett. Érthető, hogy nagyobb pénzügyi biztonságot szeretne – fotó: Horváth Attila
A gondok ellenére egyelőre még mindig jobban megéri termelni, mint valamilyen kalászost, vagy kukoricát például. Jelentős bevételre tehet szert a gazda a cukorrépával, de nagyot is lehet bukni vele: a gyenge minőségű termést szerződés szerint nem kötelező átvennie a cukorgyárnak. Szintén a szerződés szerint a termelők több részletben jutnak hozzá a pénzükhöz, viszont a termelési költségek magasak – ezt bizony a gazdáknak kell megelőlegezniük.
Póczak Balázs márokföldi gazdánál, a termelői csoport ötletgazdájánál jártunk, aki a szlovén-magyar határ közelében található földjein éppen e napokban veti a cukorrépát. Mint azt tavaly készült riportunkban elmondta: 2021-ben kezdett el cukorrépa-termeléssel foglalkozni 50-60 hektáron, ma pedig már feleségével a családi vállalkozás keretében összesen 240 hektáron foglalkoznak ezzel a növénykultúrával. Emellett vetnek kukoricát, búzát és repcét is.

Póczak Balázs kislányával, Emíliával figyeli, ahogy Kárpáti Csanád gépkezelő a vetőgépet tölti – fotó: Horváth Attila
– Decemberben megalakítottuk a Lenti és Vidéke Cukorrépa-termelői Csoportot, mely egyelőre 16 tagot számlál – bocsátotta előre Póczak Balázs, aki jelenleg a termelői egyesülés ideiglenes elnöke is. – Maradt néhány gazda, akik nem csatlakoztak a csoporthoz, ők a maguk útját járják. A csoport tagjai összesen 380 hektáron termelnek cukorrépát, az inputanyag-beszerzést és az értékesítést a termelői csoporton keresztül végezzük abban a reményben, hogy talán jobb piaci pozíciókat és árakat tudunk kiharcolni, továbbá szeretnénk ringbe szállni az uniós támogatásokért is.
A márokföldi gazda hozzátette: a csoportot az országban már több éve működő termelői együttműködések mintájára hozták létre, működése pedig valamennyi tag számára átlátható és követhető. Már az alapításhoz is miniszteri engedély kellett, a pénzügyeket pedig szigorú és minden érdekelt számára hozzáférhető könyveléssel kezelik. Ami pedig a piacot illeti: nos, az nem egyszerű.
– Nehezíti a termelést a fontos növényvédő szerek kivonása, a vetőmagok árának tavalyihoz képest 15 százalékos emelkedése, amit nem értünk, mert például Németországban nem ilyen árakkal találkozunk – szögezte le Póczak Balázs. – Sajnos, a répa felvásárlási ára is csökkent 8 euróval tonnánként (ehhez képest a cukor nem lett olcsóbb, sőt), ami nekünk jelentős érvágás.

A talaj felső rétege porzik, de az alsóbb rétegekben még van elegendő nedvesség – legalábbis Zalában – fotó: Horváth Attila
–Tavaly ősszel rengeteg munkát fektettünk a vasúti szállításba és a kedvezőtlen, esős időjárás miatt általában a logisztikába, útvonalengedélyeket kellett kérnünk és elég sok sérelem is ért minket, cukorrépát nem termelő gazda "kollégák" részéről kaptunk például feljelentéseket a sárfelhordásért – folytatta. – Sajnos, voltak olyan területeink, melyeken nem sikerült jól a termés, minden évben vannak ilyenek, az is rontja a minőséget ha sok a csapadék és az is, ha kevés, ezt nem lehet kiküszöbölni. A gyengébb minőségű répát a cukorgyár már nem veszi át normál áron, csak jóval olcsóbban, mert az már csak biomassza-üzembe kerül. Ez a minőség azonban nem fedezi a termelés hektáronkénti 8-900 ezer forintos költségét. 2023-ban rengeteget kellett permeteznünk is, 6-8 alkalommal, ami sok. Nem tudjuk, mire számítsunk idén, a talaj felső rétege már porzik, az alsóbb rétegek még szerencsére, elég nedvesek.
Póczak Balázs azt is jelezte: gondot okoz számukra, hogy a termés ellenértékét nem mindig kapják meg határidőre. Kérdésünkre hozzátette: a sok bizonytalansági tényező miatt jelen pillanatban nem feltétlen szeretnék bővíteni a termőterületet, esetleg majd akkor, ha jobbak lesznek a termelés feltételei. Ezzel együtt úgy látja: termelői csoportban még rentábilis lehet a termelés, de egyedül nem szabad belefogni. Nagyon reménykednek továbbá az agrárminiszter által nemrég beharangozott új cukorgyárban, mert fontosnak tartanák, hogy legyen versenyhelyzet a piacon.
Minderről és másról is kérdeztük a Magyar Cukor Zrt.-t, ahonnét azt a választ kaptuk: 2024-ben 250 termelővel kötött cukorrépa termékértékesítési szerződést. A hazai cukorrépa termelők 15300 hektáron termesztenek cukorrépát. Az idei szezonra vonatkozó szerződéskötési folyamat lezárult, a szerződött területek vetése megtörtént. Az éves várható termést sok tényező befolyásolja, elsősorban az időjárási körülmények, ezen belül is a vegetációs időszakban lehullott csapadék, normál évben 60-65 t/ha átlagtermésre lehet számítani. Aszályos évben ennél alacsonyabb, jó vízellátottságú évben ennél magasabb a várható átlagtermés. Az országban termő éves várható répamennyiség elegendő a cukorgyári feldolgozókapacitás optimális kihasználásához.
Azt is közölték: a répaszerződésben foglalt kondíciók, valamint a cukorrépa termesztéshez kötött támogatás – az előbb említett átlagtermés és megfelelő répaminőség esetében –kiemelkedő jövedelemtermelési lehetőséget biztosítanak a cukorrépa termesztőknek, ellentétben más tradicionális szántóföldi kultúrákkal szemben (kukorica, búza, napraforgó, repce).

Szigorú szabályok alapján veszik át a termelőktől a cukorrépát. Ha nem felel meg az előírásoknak, biomassza-üzembe megy, s akkor az ára a termelési költségeket sem fedezi – fotó: Horváth Attila
A cukorrépa minőségét az MSZ 17045 számú Ipari Cukorrépa Szabvány szabályozza. Ez a szabvány határozza meg a cukoripari feldolgozásra alkalmas cukorrépa minőségi paramétereit. A répaszerződés szerint a szabványnak nem megfelelő cukorrépa-szállítmány feldolgozását a Magyar Cukor megtagadhatja. A szabványban rögzített legfontosabb paraméterek:
- cukortartalom: minimum 14 % szept 26-át követő beszállítás esetében
- földszennyeződés: maximum 15 %
- répafej és levélcsonk: maximum 5 %
- 100 g-nál kisebb cukorrépa: maximum 1,3 %
- egyéb szerves szennyeződés (például gaz) maximum 0,2 %
- a répaszállítmány nem tartalmazhat rohadt cukorrépát, fagyott cukorrépát, szervetlen anyagot (például kő)
Ami a fizetést illeti: a répaszerződésben foglaltaknak megfelelően 3 répaelszámolás készül, melyek alapján a kifizetések történnek. Az első elszámolás a beszállítás befejezését követő 15 napon belül történik. A második elszámolás márciusban, a harmadik elszámolás pedig októberben készül el. Az elszámolások kifizetése a termelői számlák beérkezését követően történik, a répaszerződésben meghatározott 15 napos fizetési határidőn belül. A Magyar Cukor előfinanszírozza a termelők által felhasznált vetőmagot, melyről a termelőkkel a vetést követő 1 év múlva számolnak el.
Közölték továbbá: a standard minőségű (16 %-os cukortartalmú) cukorrépáért fizetett juttatások átlagos összege (ár, prémiumok, egyéb juttatások) 2023-ban minimum 48 EUR/t összeget tesznek ki. Ugyanez 2024-ben 43 EUR/t. A minimum juttatáson felül további juttatást tartalmaz a répaszerződés, amennyiben az átlagos cukorértékesítési ár kedvezően alakul. Az, hogy a cukorrépa végleges ára hogyan alakul (csökken-e vagy nő), a cukor gazdasági év lezárása, azaz 2024 szeptember 30. után derül csak ki.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
1400 település kisboltja menekült meg a bezárástól
2024. február 16. 19:25
A Magyar falu programnak köszönhetően ezzel is javult a falvakban élők életminősége.
A Magyar falu programban 2021-ben meghirdetett, 50 milliárd forint keretösszegű pályázatnak köszönhetően Magyarországon mintegy 1400 településen sikerült megmenteni a kisboltokat – mondta a modern települések fejlesztéséért felelős kormánybiztos csütörtökön a Bács-Kiskun vármegyei Újteleken.
AgrárgépShow 2023: az 50 éves KITE több kitüntetést is átvehetett
2023. január 30. 13:55
2023 különleges a KITE Zrt. számára, hiszen ebben az évben ünnepli alapításának ötvenedik évfordulóját.
Ebből az alkalomból számos látványos eseménnyel várják partnereiket az év során. Az ünnepségsorozat első állomása az idei AgrárgépShow, melyen megosztották az ünnep örömét a Hungexpo F pavilonjába látogató vendégeikkel.