Több száz tejautomata megmaradását segítheti a kamara kezdeményezésére módosult rendelet

2018. július 25. 10:30
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara aktív közreműködésének és az érintett szakminisztériumok segítő hozzáállásának köszönhetően enyhült több száz tejautomatára vonatkozó szabályozás, ezáltal biztosítva további üzemeltethetőségüket.

Az automaták és a NAV elszámolási rendszere közötti adatkommunikáció biztosítása érdekében 2017 januárjában hatályba lépett a 31/2016.(IX.2.) NGM rendelet, amely minden az élelmiszer-értékesítést kezelőszemélyzet nélkül végző automatát üzemeltető számára kötelezővé teszi a berendezések Automata Felügyeleti Egységgel (AFE) felszerelését. A szabályozásnak megfelelés számos nyerstej-automatát üzemeltető termelő, vállalkozás számára aránytalan mértékű terhet eredményezett, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ezért a szabályozás átalakítását kezdeményezte.

 

 

Több tejtermelő és tejautomatát üzemeltető kamarai tag vállalkozás jelezte a NAK felé, hogy az országban számos olyan kifogástalanul működő, az élelmiszerhigiéniai és -biztonsági előírásoknak megfelelő, két-három éve gyártott automata berendezés üzemel, amelyeknél az AFE felszerelése és bekötése csak az automata korszerűsítése után lehetséges. A korszerűsítés költségei pedig a több százezer forintot is elérhetik, és az igénybe vehető támogatás összegét jelentősen meghaladják. Amennyiben azonban az ilyen, néhány éve gyártott eszközöket az üzemeltetők újakra cserélnék, szintén jelentős többletterheik keletkeznének, miközben a már meglévő automaták sem extra nyereséggel üzemelnek (egy automataegység ára körülbelül kétmillió forint). Azaz az érintett kis és közepes méretű vállalkozások ellehetetlenültek volna, ugyanis legtöbbjük a tejtermelésre és a tejautomaták üzemeltetésére alapozta a működését, megélhetését.

A Kamara a Pénzügyminisztériumhoz és a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszterhez fordult a témában, kérve annak felülvizsgálatát, hogy az AFE felszerelése szempontjából speciálisnak tekinthető tejautomatákat üzemeltetők – szakértői vizsgálat alapján – mentesülhessenek az egység beszerelésének kötelezettsége alól, és adatszolgáltatási kötelezettségüket egyéb módon teljesíthessék a NAV felé. A megkeresett hivatalok megoldásra törekedve fogadták a kezdeményezést, és felülvizsgálták a jelzett rendeletből eredő kötelezettségeket. A tárca nélküli miniszter és a Pénzügyminisztérium is támogatta a Kamara javaslatát, és módosította a korábbi NGM rendeletet valamint az ahhoz kapcsolódó támogatási jogszabályt, a módosítás 2018. június 29-én kihirdetésre is került.

Az új szabályozás szerint elavulásig üzemeltethető „az az automataberendezés, amely kizárólag nyerstejet értékesít, és amely vonatkozásában az üzemeltető a felügyeleti szolgáltatóval 2018. június 30-ig megkötött szerződéssel rendelkezik vagy rendelkezett, és amelyről a felügyeleti szolgáltató megállapította, hogy az AFE nem szerelhető be. A rendelkezést a 2018. június 30-i hatálybalépéskor folyamatban lévő jogviszonyokra és eljárásokra is alkalmazni kell”. A rendeletmódosítás rendezi az AFE-vel fel nem szerelhető nyerstejet értékesítő automataberendezésekkel kapcsolatban felmerült problémát minden olyan esetben, amikor az érintett tejtermelők a felügyeleti szolgáltatói szerződés megkötésére vonatkozó kötelezettségüknek eleget tettek.

nak.hu

Kapcsolódó cikkek

Ezek az ösztöndíjas foglalkoztatás főbb szabályai

2017. augusztus 25. 08:15
Ösztöndíjas foglalkoztatásra a felsőfokú végzettség megszerzését követően egy alkalommal, 9 és 12 hónap közötti határozott időre van lehetőség. Bár a felek között nem munkaviszony jön létre, a munka törvénykönyve több rendelkezését is alkalmazni kell. A foglalkoztatottnak fizetett ösztöndíj járulékalapot képező jövedelemnek minősül, ugyanakkor a havonta az ösztöndíjnak a minimálbért meg nem haladó mértéke mentes az szja-fizetési kötelezettség alól.

Kiemelt figyelmet kap az élelmiszeripar

2018. augusztus 03. 07:26
2014 óta az 90 milliárd forint támogatást kapott az ágazat.