Több tízezer új munkaerő kell az agráriumba

2017. november 15. 10:43
Az elmúlt hat évben 50 ezer új munkahely jött létre a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban, a következő években várhatóan hasonló nagyságrendben lesz szükség új munkaerőre - jelezte a földművelésügyi miniszter hétfőn Hajdúböszörményben.

Fazekas Sándor a helyi Széchenyi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégium, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara  megyei elnöke és a környékbeli agrárvállalkozók partnerségi együttműködési megállapodásának aláírása előtt arról beszélt, hogy a versenyképes munkaerő biztosítása érdekében az elmúlt években egységes agrárképzési rendszert hoztak létre, és a tananyag-korszerűsítés eredményeként 15 új szakma várja a tanulókat.

Több tízezer új munkaerő kell az agráriumba

Hozzátette: az ágazat hazai és nemzetközi versenyképessége nagymértékben függ a szaktudástól, a szakképzés minőségétől. A miniszter fontos célnak nevezte, hogy az agrárképzés rendszerének a megújítása az agrár- és élelmiszergazdasági ágazat sajátosságainak figyelembevételével, valamint a duális képzés megerősítésével valósuljon meg.

Fazekas Sándor hangsúlyozta: az agrárkormányzat arra törekszik, hogy a mezőgazdaság megélhetést, boldogulást biztosítson a vidéken élőknek, akik GMO-mentes, jó minőségű, a magyar ízvilágnak megfelelő, versenyképes termékekkel látják el a piacot.

A szaktárca vezetője utalt a Földművelésügy Minisztérium (FM) és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) partnerségi keret-megállapodására, amelynek alapján a megyékben és a fővárosban partnerségi együttműködési megállapodásokat kötnek a képzőintézmények és a gazdálkodók annak érdekében, hogy a gyakorlatorientált középfokú agrárszakképzés megerősítésével elősegítsék az agrárvállalkozások versenyképességének növelését.

Több tízezer új munkaerő kell az agráriumba

A miniszter elismerően szólt a jövőre 80 esztendős hajdúböszörményi Széchenyi István Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Szakgimnázium, Szakközépiskola és Kollégiumról, mely kiváló színvonalon oktatja diákjait nem csak a hajdúságban, de tagintézménye révén a bihari térségben is.

Molnár Magdolna Ilona iskolaigazgató elmondta: intézményükben több mint 800 diák tanul, 35-féle szakmát oktatnak. Meggyőződésének adott hangot, hogy igazi versenyképes tudást a duális képzés biztosít. Ennek jegyében 300 tanulói szerződéssel 35 gazdálkodó szervezetnél vehetnek részt gyakorlati képzésben a fiatalok - fűzte hozzá.

Szabó Sándor, a NAK hajdú-bihari elnöke közölte: az elmúlt években a megyében kötötték a legtöbb tanulói szerződést az ágazatban: a kamara évente 248 gazdálkodó szervezetnél 400 tanulószerződés gondozását látja el, illetve 250 tanuló szintvizsgáztatását szervezi meg.

A rendezvény végén az iskola vezetője és 12 környékbeli gazdálkodó szervezet képviselői látták el kézjegyükkel a duális képzést kiszélesítő partnerségi megállapodást.

 

www.promenad.hu

Kapcsolódó cikkek

Így készítsük fel kertünket a téli fagyokra!

2017. november 16. 08:16
Egyre hidegebbek a reggelek és az éjszakák is, és hamarosan egyre gyakrabban alakulnak majd ki talaj menti fagyok is. A levelek már felvették őszi színüket, és elkezdtek lehullani a fákról. Itt az ideje, hogy az utolsó lépéseket is megtegyük ahhoz, hogy előkészítsük kertünket a télre és a fagyokra. Melyek a legfontosabb teendők?

Ledőlnek a tabuk: birtokkoncentráció és kapacitásbővítés az agráriumban

2018. május 29. 07:37
Sokszor tapasztaljuk, hogy egy dolog a kormány retorikája és megint másik, hogy valójában mit csinál. Míg szavakban marad a kisüzemek támogatása, addig minden jel szerint egyre inkább hajlanak rá, hogy a birtokkoncentráció világjelenségének okait elfogadják. Nem véletlen, hogy az unió támogatás-politikájából is kikopni látszik a kapacitásbővítés tilalma.