Többmillió hal pusztult el egy ausztráliai folyóban

2023. március 20. 10:22
Az egyre hevesebb hőhullámok miatt többmillió hal pusztult el az ausztráliai Darling folyóban, Új-Dél-Wales államban - számolt be róla a BBC brit közszolgálati média hírportálján szombaton.
 
A BBC által közzétett videón látható, ahogy a Darling folyó felszínét Menindee falunál ameddig csak ellátni, elpusztult halak borítják, s motorcsónakkal is csak alig lehet közlekedni a vízen.
A jelenségről először helyi idő szerint péntek reggel tettek bejelentést. Új-Dél-Wales ipari hatósága (DPI) Facebook-oldalán számolt be róla, hogy a tragédia elsősorban heringeket érintett, de nagyobb testű halakat is találtak, köztük tőkehalakat, sügéreket, pontyokat is.
Többmillió hal pusztult el egy ausztráliai folyóban
Mint írják, a tömeges halpusztulás hátterében a térségben pusztító hőhullám áll; a szélsőséges, akár 42 Celsius-fokos hőségben a folyó vize felmelegszik, a meleg víz pedig kevesebb oxigént tartalmaz, a halaknak viszont magasabb hőmérsékletnél több oxigénre van szükségük, így a hőség következtében megfulladnak.
 
A helyiek szerint ez az eddigi legsúlyosabb halpusztulás, amely eddig a falut érte, pedig három éve már is volt tömeges halpusztulás a Darlingon.
 
Graeme McCrabb, a körülbelül 500 fős Menindee egyik lakosa a BBC-nek nyilatkozva elmondta, még több hal pusztulásával számolnak: a felszínen úszó tetemek ugyanis további oxigént vesznek el a vízből.
 
McCrabb kiemelte, hogy a helyzet önmagában is elég lesújtó a helyi közösség számára, ám a 42 fokos melegben a bomló haltetemek bűze tovább tetézi a dolgot, "arról nem is beszélve, hogy mi, helyiek a folyó vizét használjuk mosáshoz és tisztálkodáshoz is, így az emberek most ezeket az alapvető dolgokat sem tudják megoldani" - mondta.
 
Az emberiség által előidézett éghajlatváltozás miatt az ausztráliai hőhullámok gyakrabban jelentkeznek, tovább tartanak és jóval intenzívebbek, mint korábban. Az iparosodás óta a Föld hőmérséklete már 1,1 Celsius-fokkal emelkedett.
 
A Murray-Darling folyórendszer és ökoszisztémája már évek óta veszélyben van a gyakori aszály és a folyóvíz megnövekedett emberi - ipari és magánjellegű - felhasználása miatt. 2012-ben egy többmilliárd ausztrál dolláros csomaggal igyekeztek megvédeni a folyót a kiszáradástól, Új-Dél-Wales ipari hatósága pedig a mostani tragédia után nyomatékosította, hogy a helyzet megoldása érdekében együttműködik majd a szövetségi hatóságokkal, hogy megoldást találjanak a szomorú jelenségre.
 
Forrás: magyarmezogazdasag.hu

Kapcsolódó cikkek

Keményen üzen a vízügy: hiába "riogattak" az alacsony vízszinttel

2023. július 06. 12:22
Siklós Gabriella vízügyi szóvivő az InfoRádióban beszámolt a Balaton-leengedés befejezéséről. A zsilipelés nagy tiltakozást váltott ki a tóparti polgármesterek körében és a közösségi médiában is. Szóba került a Sió hajózhatósága és az augusztusban várható vízállás is.
 
Befejeződött a Balaton június közepén kezdett vízeresztése.

Így is lehet: 75 éves a Tedej Zrt.

2024. február 23. 16:02
Hetvenöt éves a Tedej Zrt., melyet immár 40. éve vezérigazgatóként irányít Bódi László, aki 60 éve került a céghez, s azóta folyamatosan vezető beosztásban dolgozott.