Tönkreteszi a termelőket a külföldről importált dió

2023. december 05. 13:34
Egy átlagos családban elképzelhetetlen a karácsony diós bejgli nélkül. Idén azonban a legtöbb diófa csalódást okozott a tulajdonosának legalábbis Tolnában. Most nem csak a dióburok-fúrólégy okozott gondot, hanem a tavaszi fagy is. És ha ez nem lenne elég, a maradék termést nehéz értékesíteni, ugyanis a hazai termelőket az olcsó ukrán és kínai dió szinte kiütötte a piacról.
Tönkreteszi a termelőket a külföldről importált dió
Az országban több mint kilencezer hektáron termelnek diót a statisztikai hivatal által gyűjtött információ szerint. A termőterület közel fele Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében, tíz százaléka Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyében, míg a többi a Dunántúl déli részén található. Tolna vármegyében pedig kétszáznegyven hektáron.
A dió közkedvelt csemegének számít hazánkban, az év ezen időszakában pedig jelentősen megugrik a fogyasztása az ünnepeknek köszönhetően. Hiszen, nincsen karácsony bejgli nélkül. A problémák ugyanakkor a dió esetében sem szűkölködtek, a legnagyobb gondot az Ukrajnából feketén áramló import okozza, ráadásul jóval olcsóbban, mint a hazai – ez pedig elég csábító a fogyasztóknak.
 
Vegyes érzései lehetnek a diótermesztőknek Magyarországon, hiszen a tavalyi aszályos évet követően a kezdeti várakozásokhoz képest csalódást jelentett a betakarítás. Békés megyéből kifejezetten rossz hírek érkeztek, körülbelül fél termés lett, részben a kórokozók nyomása, részben az eleve rossz kötődés miatt, és egyes helyekről némi fagykárt is jelentettek – derült ki a FruitVeB adataiból. Ám nem Békés az egyetlen megye, ahol nem lehetnek elégedettek a termelők, hiszen Vas és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyén kívül nem igazán lett bőséges, jó a termés.
 
Nehéz helyzetben vannak a magyar gazdák
Az egyik jelentős Tolna vármegyei ültetvénnyel az alsónyéki Sánta István és családja rendelkezik, huszonegy hektáruk van, és ehhez még több mint tizenöt hektárnyi dióst bérelnek.
 
– A tavaszi fagykár nyomot hagyott az ültetvényen, a kötődéssel is volt gond, és a maradék termést a fúrólégy tette tönkre. Így idén minimális termésünk lett – mondta Sánta István. – Most a piaci helyzet alakulását messziről figyeljük. A tavalyi termés egy részét, a maradékot, szeptemberben tudtuk csak eladni. Ilyenre még nem volt példa. A múlt év decemberében kialakult nehéz piaci helyzet sajnos folytatódik. Az olcsó ukrán és kínai dió szinte megfojtja a magyar termelőket, úgy hallani, hogy ők 4 euróért adják a pucolt dió kilóját.
TEOL - Ömlik az ukrán és kínai dió a hazai piacra, le is töri az árakat
– A német kereskedő, akivel hosszú évek óta nagyon jó volt a kapcsoltunk, szintén arra panaszkodik, hogy náluk is ömlik be az ukrán és a kínai dió, ami alaposan letöri az árakat. Ugyanez a helyzet a budapesti nagybani piacon is. A kínaiak az elmúlt években nagy kapacitással ültettek diófákat, ezek termése mára beérett. Az ő termelési költségeik olcsóbbak, és nem szigorúak az előírásaik sem, így a verseny egyenlőtlen – mondta az alsónyéki termelő.
 
A hazai igényeket a magyar dió teljes egészében képes lenne kielégíteni, még az olyan nem túl rózsás terméseredményekkel kecsegtető években is, mint az idei. A gond a dióbél, ami Ukrajnából, döntően feketén, ellenőrizetlen forrásból, ki tudja, mivel lekezelve érkezik olyan árakon, hogy az árérzékeny fogyasztókat elcsábítja, és ennek mennyisége még csak meg sem saccolható – írta az Agrarszektor.hu.
Piacmustra: dióbelet tessék! | Kaposvár Most.hu
A termelőtől közvetlenül érdemes vásárolni
Jelenleg a dióbél nagybani piaci ára széles sávban szóródik, kilónként 2800-4000 forintért kínálják, ami a kiskereskedelemben jellemzően 4-6 ezer forint közötti árat eredményez, azonban, közvetlenül termelőtől ennél jóval olcsóbban, már 2400 forintért is be lehet szerezni. A héjas dió ára minőségtől, mérettől függően szintén nagy szórást mutat, valahol 700, de jellemzően 850-1000 forintos áron kínálják.
Egész Dió Piros Hálós Zsákban A Termelői Piacon témájú stock fotó – Kép  letöltése most - Barna, Diéta, Dió - iStock
Általánosságban elmondható, hogy az európai piacokon az elmúlt években különösen erős volt a verseny. Tavaly például Franciaországban bőséges termés volt, de ez egyben azt is jelentette, hogy ekkora mennyiséget alig lehetett értékesíteni. Az élelmiszer-kiskereskedelmi szegmensben Franciaország visszaszorulóban van, mivel itt főként az olcsóbb kaliforniai és chilei áru dominál a polcokon. Náluk általában összesen 38-40 ezer tonnát takarítanak be, és érdekes, hogy a diót főleg kisebb gyümölcsösökben, melléktevékenységként termesztik.
 
forrás:agrotrend.hu / teol.hu

Kapcsolódó cikkek

Átadták Magyarország legnagyobb sütőüzemét

2023. március 01. 11:21
Magyarország legnagyobb sütőüzemét adták át Hatvanban kedden, a Lipóti Tóth és Társai Zrt. 20 milliárd forintos új üzemének átadásán a pénzügyminiszter egyebek mellett azt hangsúlyozta, hogy a kormány stratégiai célja a rendszerváltás idején meggyengített hazai élelmiszeripar újjáépítése.
 
Varga Mihály kiemelte: a rendszerváltás éveiben az addig meghatározó élelmiszeripari vállalatok egy része külföldi tulajdonba került. Hiányuk ma, egy világjárvány után és egy szomszédban zajló, elhúzódó háború idején jobban érezhető, mint az elmúlt bő három évtizedben bármikor.
 

Magyar felfedezés: csontpótló szer készül a tojáshéjból

2023. szeptember 01. 12:09
Az eljárást Koreában már szabadalmaztatták.
 
„Az egész falu azzal szórakozott, hogy tojáshéjat gyűjtött nekünk” – mondta Balázsi Katalin kutatónő a Deutsche Welle videójában, aki azzal került a kutatók élvonalába, hogy tojáshéjból csinál csontpótlót, illetve alkalmazza azt – írja a Telex.