Tudásmegosztási lehetőség mezőgazdasági témákban

2017. augusztus 24. 08:54
A gödöllői Szent István Egyetem és az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) Európai és Közép-Ázsiai Irodája eddigi eseti együttműködését egy hivatalos egyetértési megállapodás váltja fel.

A megállapodás – melyet szerdán ünnepélyes keretek között Gödöllőn írtak alá –, mélyíti és szorosabbá teszi a kapcsolatokat a következő három évben. Kiemelt közös cél, ahogy az a megállapodásban is megjelenik, tevékenységeik összehangolása „a fenntartható fejlődésért az élelmezésbiztonság terén az európai és a közép-ázsiai régióban”. Ezen túl együttműködésükkel számtalan területen javul az információcsere, például a mezőgazdaság, vidékfejlesztés, vagy a mezőgazdaság társadalmi és gazdasági hatása terén.
– A FAO együttműködése a Szent István Egyetemmel már eddig is előnyös, hasznos és értékteremtő volt mindkét fél számára. Az egyetértési megállapodás formális kereteket ad ennek és a jövőbeli folytatásnak – mondta Darja Alekszejeva, a FAO partnerségekért felelős munkatársa.

Tőzsér János rektor (balra) szignálta magyar részről a megállapodást

 

A Szent István Egyetem évek óta fogad külföldről FAO-ösztöndíjas hallgatókat, akik közül többen gyakornokként a budapesti FAO-irodában is dolgoztak.
– A FAO-ösztöndíj eddig is lehetőséget teremtett a tehetséges fiataloknak, hogy az intézményünkben megszerzett tudást és gyakorlati tapasztalatokat a diploma után, visszatérve a hazájukba, minél hatékonyabban tudják hasznosítani. A mostani megállapodás további lehetőségeket teremt a tudásmegosztásra olyan égető mezőgazdasági témákban, mint az agrárinnováció, az állatjólét témaköre vagy a klímaváltozással és növényvédelemmel kapcsolatos területek – emelte ki Tőzsér János rektor.

Az „e-mezőgazdaság”, vagyis a mezőgazdaságban az információs és kommunikációs technológiák terjesztését célzó képzésnek is megmarad az együttműködés egyik sarokkövének, de a tudásmegosztás, képzési tematikák köre kibővül olyan témákra is, mint az integrált növényvédelem. 
A célként megjelölt fenntarthatósághoz hozzátartozik a szén-dioxid-kibocsátás és a klímaváltozás hatásainak mérséklése is, így ezek is bekerültek a hároméves munkatervbe. Az állategészség, állatjólét és a haszonállat-génmegőrzés területein pedig további FAO-projekthez nyújthat szakmai támogatást a Szent István Egyetem.

nak.hu

Kapcsolódó cikkek

Megviseli a kánikula az ültetvényeket

2017. augusztus 04. 08:17
Minőségi romlást okozhat a most érő zöldségeknél és gyümölcsöknél a rendkívüli kánikula, de ha megfelelő átmenettel jön a lehűlés, a termés nincs veszélyben.

Mintegy 100 termék átfogó vizsgálatát rendelte el a földművelésügyi miniszter

2017. február 21. 07:46
Zsigó Róbert a Földművelésügyi Minisztérium (FM) élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára budapesti február 20-i sajtótájékoztatóján bejelentette: Fazekas Sándor a tárca minisztere elrendelte a hazai és külföldi kiskereskedelemben kapható azonos termékek újabb átfogó vizsgálatát. A NÉBIH munkatársai már el is kezdték a munkát.