Új búzafajtát állítottak elő, de nem az ismert nemesítési eljárással
2023. február 28. 11:49
A génszerkesztés alkalmazása egyáltalán nem jelent veszélyt az emberi egészségre, állítják a kutatók.
A közelmúltban Angliában génszerkesztéssel hoztak létre egy új búzafajtát - írja a farminguk.com
A nemesítők nagyon óvatosan fogtak a munkához
A génmódosítás és a génszerkesztés körüli viták miatt a nemesítők nagyon óvatosan nyúltak hozzá a génszerkesztéshez, mivel az a fajta engedélyezésének megtagadását is jelenthette volna.

A bevizsgálásnál azonban a szakértők többek között megállapították, hogy az új fajtában az akrilamid vegyület (pontosabban a magas hőmérsékleten akrilamidot létrehozó aszparagin) a Cadenza kontroll fajtához az egyéb fajták átlagánál viszonyítva mintegy 50 százalékkal kisebb arányban van jelen.
Jelentős az egészségmegőrző hatása
Tekintettel arra, hogy az akrilamid vegyület jelenléte megnöveli a búzatermékek fogyasztóinál a rákbetegség kialakulásának kockázatát, az ilyen búzának a jelentős egészségmegőrző hatása azt bizonyítja, hogy a génszerkesztés alkalmazása egyáltalán nem jelent veszélyt az emberi egészségre, sőt az alacsony akrilamid tartalmú búzát célszerű nagyobb mennyiségben szaporítani.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
A MAGYAR MÉHÉSZETI TEVÉKENYSÉGET MUTATTÁK BE STRASBOURGBAN
2023. október 17. 17:26
A magyar és az európai méhészek védelmére hívta fel a figyelmet Nagy István agrárminiszter és Hidvéghi Balázs, a Fidesz európai parlamenti képviselője hétfőn Strasbourgban. A fideszes EP-képviselő által szervezett rendezvényen a magyar méhészeti tevékenységet is bemutatták.
Mi az a baltacim? Hát a görögszéna? És mire használhatók?
2024. február 21. 16:20
Hosszú a parlagon tartáshoz alkalmazható növényfajok listája, melyen van néhány, ami biztosan nem mindenkinek ismerős.