Új járványvédelmi intézkedések a madárinfluenza miatt
2023. április 17. 10:09
A baromfik betelepítésére és mozgatására vonatkozó ideiglenes szabályokat vezettek be.
A magas patogenitású madárinfluenza jelenléte miatt 2023. március 24-től kezdődően visszavonásig az országos főállatorvos új járványvédelmi intézkedéseket rendelt el – írja a Nébih
Milyen esetekben engedélyezhető az újratelepítés?
Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Békés vármegyék korlátozás alatt nem álló területein az újratelepítés, vagyis a madárinfluenza-fertőzés miatt felszámolt állomány helyére telepítés engedélyezhető:
- nem víziszárnyas baromfik esetében kedvező eredményű hatósági helyszíni szemlét követően,
- víziszárnyas baromfik esetében kedvező eredményű hatósági helyszíni szemlét követően is csak abban az esetben, amennyiben a telepről kiszállítás csak vágóhídra, azonnali vágásra történik.
A hatósági szemlének minden esetben ki kell terjednie az almos, illetve hígtrágyára vonatkozó utasítások, várakozási idők, kiszállítási tilalmak és egyéb jogszabályban foglalt korlátozások ellenőrzésére – írja a Nébih.
Az újratelepítés engedélyezésének legfontosabb kritériumai
újratelepítés legkorábban csak az előírásoknak megfelelően elvégzett végfertőtlenítések (egy hetes időközzel két fertőtlenítés) befejezését követő 21. naptól lehetséges,
az engedélyezést minden esetben hatósági állatorvosi check-listás, és az az alapján felvett részletes jegyzőkönyvvel záruló ellenőrzésnek kell megelőzni,
a hatósági helyszíni ellenőrzés megkezdésének előfeltétele az előírásoknak megfelelő tartalmú betelepítési kérelem, valamint a végfertőtlenítési jegyzőkönyv megléte,
a szakszerűen elvégzett végfertőtlenítés alapfeltétele az újratelepítés engedélyezésének, annak bármilyen hiányossága esetén újratelepítés nem engedélyezhető!
Ha a végfertőtlenítési jegyzőkönyv nem elfogadható, vagy a hatósági helyszíni szemle alapján a takarítás, fertőtlenítés nem megfelelő, újratelepítési engedély nem adható ki.
Ilyen esetben a hatóság két döntést hozhat:
újbóli takarítást, végfertőtlenítést rendel el, amelynek eredményét – az eddig is érvényben lévő eljárásrendnek megfelelően – 30 nap múlva felülvizsgálhatja.
amennyiben megalapozott indokok miatt a takarítás és végfertőtlenítés a szakma szabályai szerint nem valósítható meg, akkor az újratelepítés engedélyezhető, ha az előzetes fertőtlenítéstől 3 hónap eltelt, és a kockázatelemzés alapján a madárinfluenza vírusának terjedése elenyésző.
Az újratelepítés engedélyezéséhez a BTT hozzájárulása nem szükséges.
Az újratelepítés után a betelepített állományt 21 napos hatósági megfigyelés alá kell helyezni, melynek része a hatósági állatorvosi helyszíni ellenőrzés és a megfigyelés feloldása előtti laboratóriumi vizsgálat.
A baromfik mozgatásának feltételei
Bács-Kiskun, Csongrád-Csanád és Békés vármegyék madárinfluenza miatt korlátozással nem érintett területén kötelező a víziszárnyas baromfik vágóhídra történő szállítását megelőző 72 órán belüli mintavétel.
Az egész országban kötelező a korlátozás alatt nem álló területeken a víziszárnyas baromfik (naposbaromfi kivételével) tovább tartásra, a technológia szerinti új tartóhelyre történő szállítását (nevelésre, tömésre, hízlalásra, tenyésztésre stb.) megelőző 72 órán belüli mintavétel.
Minden esetben 20 légcső és 20 kloáka tampon levétele, azaz 40 állat megmintázása szükséges.
A fent említett vizsgálatok kedvező eredménye minden esetben a szállítmány indításának előfeltétele.
Nem szükséges a fogságban tartott madarak (pl. fácán) szabadon engedését megelőző mintavétel.
Az újratelepítés jogszabályi háttere:
• 143/2007. FVM rendelet 47. §-a, a Madárinfluenza Készenléti Terv IV. 18. része
• a Bizottság (EU) 2020/687 felhatalmazáson alapuló rendeletének 57. cikke
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Nagy István: a vidék a magyar gazdaság megújításának hajtóereje
2024. május 27. 14:47
Magyarország kormánya a vidék gazdasági erejére hajtóerőként tekint a magyar gazdaság megújításában - jelentette ki az agrárminiszter május 25.-én szombaton a hajdú-bihari Bihartordán.
Nagy üzlet a legálisan termelt kender
2023. március 17. 15:47
A globális kendertermelés piaci értéke pár éven belül 18,6 milliárdra emelkedik.
A sokoldalúan hasznosítható ipari kender vetésterülete és felhasználása világszerte növekszik. Régen elmúlt az az idő, amikor a kendert elsősorban rostnövényként használták – olvashatjuk az alliedmarketresearch.com portálon.