Új technológia, amely megmentheti a méheket

2023. június 28. 16:16
Világszerte csökken a méhek száma, ennek kiküszöbölésére egy izraeli vállalat olyan technológiai megoldást fejlesztett ki, amely helyreállíthatja a méhpopulációkat.
 
A nettomorrow.hu beszámolója szerint a méhek létfontosságúak a világ élelmiszerellátása, valamint a biológiai sokféleség és az ökológiai egyensúly megőrzése szempontjából. Becslések szerint az általunk fogyasztott gyümölcsök és zöldségek csaknem egyharmada a méhek beporzásától függ. Ám a méhpopulációk a világ nagy részén csökkenőben vannak. Az éghajlatváltozás miatt a virágok a szokásosnál korábban, vagy később nyílnak, így a méheknek kevesebb táplálékforrás áll rendelkezésükre a megfelelő időben.
Új technológia, amely megmentheti a méheket
A méhek élőhelye a mezőgazdasági termelés intenzívebbé válása, a környezetszennyezés és más környezeti károk miatt csökken. Az Egyesült Államokban a mézelő méhpopulációk 1950 óta 60%-kal csökkentek, Európában pedig 12 vadon élő méhfaj kritikusan veszélyeztetett.
 
Egy izraeli vállalat most olyan innovatív technológiai megoldást mutatott be, amely segíthet a méhpopulációk helyreállításában. A Beewise megépítette a világ első autonóm méhkaptárát – egy napenergiával működő élőhelyet, amely akár 40 méhcsalád befogadására is alkalmas.
 
A kaptár belső terében kamerák, robotkarok és érzékelők rendszere található, amelyek ugyanazokat a munkafázisokat végzik el, amiket egy méhész is megcsinálna.
 
A mesterséges intelligencia segítségével az automatizált méhkaptár képes optimalizálni az ideális hőmérsékletet és páratartalmat, tápanyaggal ellátni a családokat, figyelni a kártevőket, megakadályozni a rajzás kialakulását és még sok minden mást.
 
Képes továbbá felismerni, hogy a keretek mikor telnek meg, majd amint a mézzel teli tartály eléri a teljes kapacitást, figyelmezteti a tulajdonost, hogy jöjjön és ürítse ki. A vállalat szerint így 200%-kal több méz nyerhető, javul a méhcsaládok túlélési aránya, és 90%-kal csökken a kézi munkaigény.
 
Egy ilyen "Beehome" havi 400 dollárért bérelhető, amely magában foglalja az ingyenes beállítást és karbantartást. A felhasználó a Beehome-ot a mobiljára vagy más eszközére telepített alkalmazáson keresztül felügyelheti és irányíthatja.
 
2020 novemberében a Beewise elnyerte a TIME Magazine Best 2020 innovációs díját az AI kategóriában. A Fast Company amerikai üzleti magazin a Beewise-t a világ első autonóm méhkaptárának megalkotásáért a 2021-es év leginnovatívabb vállalatainak listáján az első helyre sorolta Európa, Közel-Kelet és Afrika kategóriában.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Idén a túlélésre játszanak a cukorrépatermelők

2024. október 03. 14:16
Jelentős a hozamcsökkenés a cukorrépaföldeken, a termelők idén a túlélésért küzdenek.
 
Hársházi Péter szentgáloskéri családi gazdálkodó 63 hektáron vetett cukorrépát idén, ám a növény elmondása szerint "borzasztó" állapotban van. A termelő közölte: a növény hatalmas hősokkot kapott, már az maga csoda, hogy még életben van. Tavaly 75 tonna termett hektáronként, ehhez képest most a 30 tonna a reális.

Családi napot tart a Beporzók napja alkalmából a Magyar Természettudományi Múzeum

2023. március 06. 14:16
Családi napot tart a 5. Beporzók napja rendezvénysorozat alkalmából a Magyar Természettudományi Múzeum (MTM) március 11-én, e hét szombaton. A program részeként többek között ismeretterjesztő programokkal, koncerttel, mézkóstolással és kézműves-foglalkozásokkal várják a kisgyermekes családokat a helyszínre.
A hétfői budapesti sajtóeseményen Bernert Zsolt, a Magyar Természettudományi Múzeum főigazgatója fontos feladatként jelölte meg, hogy a környezetvédők a rovarok védelmére is intenzíven hívja fel a figyelmet, mivel ökológiai szempontból a szerepük kiemelten fontos. Szűkebb lakókörnyezetében ráadásul mindenki megtalálhatja azt a tevékenységet, mellyel erősítheti a rovarok védelmét - tette hozzá a múzeum főigazgatója.