Újabb drágulási hullám jöhet. Mutatjuk, miért
2024. január 19. 13:57
Ha nem használható a vörös-tengeri útvonal, borzasztóan megdrágul a szállítás.
Az ukrán tengeri gabonaexport várhatóan 20 százalékkal csökken januárban az előző hónaphoz képest a vörös-tengeri válság és a kínai holdújévhez kapcsolódó ünnepek miatt – közölte egy neve elhallgatását kérő, magas rangú ukrán kormánytisztviselő a Reuters-szal.
A lapnak Mikola Szolszkij, Ukrajna agrárpolitikai és élelmezésügyi minisztere is arról beszélt, igaz számok nélkül, hogy a Vörös-tengeren kialakult helyzet az ukrán mezőgazdasági export lelassulásához vezetett januárban, ugyanis az ukrán élelmiszerexport egy része éppen ezen a hajózási útvonalon halad Ázsiába (ezen belül Kínába) és az afrikai országokba.
Újabb áremelkedési hullám jöhet
A világ hajóforgalmának fontos része a Vörös-tengeren keresztül zajlik, azonban a húszi támadások miatt az útvonal veszélyessé vált. Ezért a cégek a hosszabb, az Afrikát (Jóreménység-fokot) megkerülő útvonalakat választják. Ennek következményei igen jelentősek:
- hosszabb a szállítási idő,
- drágább a szállítási költség,
- gondokat okoz a szállítási kapacitásokban, mert hosszabb ideig foglaltak a konténerek és a hajók.
A szállítás problémák szinte valamennyi ágazatot érintik már most, ha pedig a vörös-tengeri szállítási útvonal hónapokra kiesik, akkor komoly ellátási problémák fognak jelentkeznek és újabb áremelkedések jöhetnek.
A Reutersnek több cég nyilatkozott a helyzetről, az amerikai Tractor Supply Company például arról számolt be, hogy szállításai 2-20 napot késnek. Magyarországon pedig az esztergomi Suzuki-gyárban motorhiány keletkezett és a termelést egy hétre szüneteltetni kell.
A Danone azt közölte a lappal, hogy szállítmányait átirányította a hosszabb útvonalra és ha a helyzet 2-3 hónapon túl is fennáll, alternatív megoldásokat keres majd. – Alternatív, de jóval drágább szállítási mód lehet a légi vagy a közúti szállítmányozás. – A Lidl is azt közölte, hogy szállítmányaik megkerülik Afrikát. Nagy-Britannia második legnagyobb élelmiszerbolt-hálózata, a Sainsbury's pedig azt tette nyilvánossá, hogy a szállítmányok átütemezésén túl rendszeres egyeztetéseket folytatnak a brit kormánnyal.
Nem maradtak következmények nélkül a támadások
Az önvédelemhez fűződő jog alapján hajtott végre támadásokat Nagy-Britannia és az Egyesült Államok a jemeni húszi lázadók katonai létesítményei ellen – áll a január 12-én kiadott közleményben.
A londoni miniszterelnöki hivatal által ismertetett kommünikét a brit és az amerikai kormány mellett Németország, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland, Dél-Korea, Hollandia, Dánia és Bahrein is aláírta.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Hódít Fegyverneken az "önkormányzati" tejautomata
2024. március 22. 15:50
Tejelő marhákat tart a fegyverneki önkormányzat, a tejet pedig automatából értékesítik. A fogyasztók már el is felejtették a bolti, dobozos tejet.
Az olasz miniszter ellenzi a laboratóriumban előállított élelmiszereket
2023. május 12. 13:43
A laboratóriumban előállított élelmiszerek potenciálisan veszélyesek az egészségre, ráadásul ezeknek soha nem lesz olyan íze, mint a természetes húsnak vagy a halnak – mondta az olasz mezőgazdasági miniszter a Reuters hírügynökségnek.
Márciusban az olasz jobboldali kormány törvényjavaslatot terjesztett elő az Európai Unióban még nem elérhető élelmiszerek és takarmányok előállításának és behozatalának betiltására.