Újabb mesterképzésekkel erősít a Mezőgazdasági Kar

2023. október 16. 14:48
Igazodva a munkaerőpiaci elvárásokhoz és az alapképzésben végzett hallgatók igényeihez, 2024. februárjától a Szegedi Tudományegyetem Mezőgazdasági Kara keresztféléves indulással a már meglévő Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szak mellett új mesterképzési szakokat is indít. Idén először az új Környezetgazdálkodási agrármérnöki, a Növényorvosi, illetve a Természetvédelmi mérnöki mesterképzési szakok közül is választhatnak a továbbtanulni vágyók.
Újabb mesterképzésekkel erősít a Mezőgazdasági Kar
A Környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterképzési szakot azoknak ajánljuk, akik elsősorban a környezeti kérdések iránt érdeklődnek. A végzett szakemberek feladata a képzés elvégzése után többek között az önálló, környezetszemléletű gazdálkodás, a korszerű mezőgazdasági technológiák alkalmazása, fejlesztése, az agrár- és környezetvédelmi szakigazgatási alap- és irányítói feladatok ellátása lesz. A megfelelő gyakorlat elsajátítását követően a végzett hallgatók képesek lesznek a regionális és határokon átnyúló agrár- és környezeti konfliktusok kezelésére, megoldási javaslatok kidolgozására és kivitelezésére – mondta Dr. habil. Komarek Levente, az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatási dékánhelyettese.
 
A természetes, biológiai alapú környezetvédelmi technológiák tervezése, fejlesztése, kivitelezése és ellenőrzése is a végzett Környezetgazdálkodási agrármérnök feladatkörébe tartozhat. A végzett hallgatók képesek lesznek a vállalatok környezetirányítási rendszerének kidolgozására, vagy a települési környezetgazdálkodási és hulladékgazdálkodási feladatok tervezésére, irányítására, az agrár-környezetgazdálkodási célprogramok térségi, települési és birtokszintű adaptációjára, tervezésére, valamint szaktanácsadásra, sőt ellenőrzésre is – tette hozzá az oktatási dékánhelyettes.
 
Új MSc szakunk továbbá a Növényorvosi mesterképzési szak – mondta Dr. habil. Komarek Levente. Akik ezt elvégzik, ismerni fogják a növények termesztésének kockázati tényezőit, köztük a károsító szervezeteket, és megjelenésük esetén a gazdasági kár megelőzése, elhárítása érdekében a növényvédelem eszköztárából választhatnak hatékony, preventív és egyben a legkisebb környezeti és humán egészségügyi kockázatot jelentő integrált védekezési módszereket. A növényorvosoknak folyamatosan meg kell újítaniuk tudásukat, innovatív eljárásokat kell befogadniuk és alkalmazniuk, figyelembe véve a kapcsolódó közösségi és stratégiai célokat – fogalmazott az oktatási dékánhelyettes.
 
A tanulmányaikat sikeresen befejezők elhelyezkedhetnek a közigazgatásban, mezőgazdasági vállalkozásoknál, illetve irányíthatják saját gazdaságukat, vagy vállalkozóként is tevékenykedhetnek, sőt, szaktanácsadási tevékenységet is végezhetnek – foglalta össze Dr. habil. Komarek Levente.
 
A Természetvédelmi mérnöki mesterképzésünk szintén új, az ezt sikeresen elvégző hallgatók a természetvédelmi elvek és előírások hatékony érvényesítésén dolgozhatnak hazánkban és külföldön egyaránt – ismertette Dr. habil. Komarek Levente.
 
A természetvédelem szakterülete tervezési, szervezési, ellenőrzési és irányítási feladatokat is magában foglal. A végzettek elhelyezkedhetnek a közigazgatásban, a civil szervezeteknél, a természetvédelmi, vad- és halgazdálkodási szerveknél, vagy vállalhatnak szerepet például vadasparkokban, állat- és növénykertekben, múzeumokban és más, bemutató intézményekben. Emellett irányítóként vehetnek részt a természetvédelem területén tevékenykedő, mezőgazdasági és erdőgazdálkodási vállalkozások működtetésében.
 
Végül, de nem utolsó sorban a negyedik képzésünk a jelenleg is futó Vidékfejlesztési agrármérnöki mesterképzési szakunk, amelyet azoknak ajánlunk, akik a vidékfejlesztés iránt érdeklődnek, a feladatuk a vidékfejlesztési programok tervezése. Ezek a szakemberek részt vesznek a gazdálkodási és kereskedelmi folyamatok integrálásában. Emellett a mezőgazdasági termelés területén olyan tervezési, szervezési, irányítási, fejlesztési, kutatási feladatokat végezhetnek, amelyek segítenek a vidéki gazdaságok működésének fejlesztésében, az életszínvonal javításában és nem utolsó sorban a különböző erőforrások kihasználásában. A végzett vidékfejlesztési agrármérnökök részt vehetnek az önkormányzatok vidékfejlesztéssel összefüggő feladatainak az ellátásában is – mondta az SZTE Mezőgazdasági Kar oktatási dékánhelyettese.
 
Mesterképzési szaktól függően jelentkezhetnek hozzánk nemcsak az agrár-, hanem a természettudományi, a társadalomtudományi, a gazdaságtudományi és a műszaki képzési területeken BSc diplomával rendelkezők is.
 
Valamennyi mesterképzésünket meghirdetjük önköltséges és állami ösztöndíjas formában is. A képzések többségét nappali és levelező tagozaton is elindítja a Mezőgazdasági Kar, ez alól csak a Növényorvosi mesterképzési szak jelent kivételt, ezt ugyanis, a nagyfokú gyakorlatorientáltság miatt csak nappali tagozaton hirdetjük meg. A képzési idő valamennyi képzési forma esetében négy félév.
 
Az új MSc szakok megismertetése érdekében az SZTE Mezőgazdasági Kar 2023. október 13-án Nyílt Napot is szervezett, amelyet reggel 9.00 órai kezdettel a Kar Andrássy úti épületének Sófalvy előadótermében tartottunk meg.
 
A jövő februárban, keresztfélévben induló mesterképzésekre kizárólag a www.felvi.hu e-felvételi felületén lehet jelentkezni, a szükséges dokumentumokat is itt kell majd feltölteni.
 
A jelentkezési felület várhatóan 2023. október 15-én nyílik majd meg, a jelentkezési határidő pedig november 15-e. Tehát egyhónapos jelentkezési idő áll majd a felvételizők rendelkezésére.
 
Dr. habil. Komarek Levente hozzátette, az érdeklődők honlapunkon bővebb információkat találhatnak az SZTE MGK mesterképzési szakjairól, de bátran fordulhatnak kérdéseikkel telefonon (06-62-532-990) a Kar Tanulmányi és Továbbképzési Osztályának munkatársaihoz is, továbbá e-mailben is kaphatnak tájékoztatást (felveteli.mgk@szte.hu).
 
forrás: agrotrend.hu / allattenyesztok.hu

Kapcsolódó cikkek

A siker kovásza az ágazati szereplők összefogásában rejlik

2023. március 17. 11:53
Az 1848/49-es Forradalom és Szabadságharc március 15-ei emléknapja alkalmából, a Magyar Mezőgazdasági Múzeumban rendezett ünnepségen, Nagy István agrárminiszter a vidéket a magyar nemzet gerincének nevezte, és akiknek tett ígéretét betartja, amivel soha nem látott fejlesztések indulnak el az agráriumban.
– Ahogyan 175 évvel ezelőtt, úgy napjainkban is rendkívül terhes éveket élünk. Ugyanakkor a 2027-ig tartó Közös Agrárpolitika Stratégiai Terv támogatási időszakában annyi forrás áll a mezőgazdaság és az élelmiszeripar rendelkezésére, amely számos lehetőséget teremt – emelte ki az államtitkár, amelyhez hozzáfűzte:

Ismét dübörgött a padló a Legyél Te is agrárgépész! Országos Bajnokság döntőjén

2023. február 21. 10:27
A versenyben résztvevő gyerekekkel igyekeznek megismertetni és megszerettetni az agrárgépész hivatást.
 
Három év kihagyás után végre ismét személyes jelenlét mellett kerülhetett megrendezésre a Legyél Te is agrárgépész! Országos Bajnokság döntője, melynek a Magyar Agrár – és Élettudományi Egyetem Tudástranszfer Központja és a Magyar Eszköz – és Gépfejlődéstörténeti Múzeum adott otthont Gödöllőn.
 
A Mezőgazdasági Eszköz – és Gépforgalmazók Országos Szövetsége által rendezett Bajnokság az idei tanévben is két kategóriában várta a versenyre jelentkező diákokat: a Junior Bajnokságban a 9. és 10. évfolyamos, míg az Országos Bajnokságban a felsőbb évfolyamos diákok mérték össze tudásukat. A két kategóriában összesen 30 csapat indult el: a JUNIOR Bajnokságra 14, míg az Országos Bajnokságra 16 csapat jelentkezett.