Újabb segítséget kapnak a juh- és kecsketartók

2024. október 14. 11:56
Az Agrárminisztérium egyszeri vissza nem térítendő támogatás formájában, 65 millió forintos keretösszegből biztosítja a súrlókór megelőzését a juh- és kecsketartók számára.
Újabb segítséget kapnak a juh- és kecsketartók
Az agrártárca nemzeti forrás terhére megteremtette a támogatási lehetőséget a juh- és kecskeállományt érintő súrlókór genotipizálási költségeinek fedezésére. Ennek oka, hogy a korábbi években elérhető, Európai Unió által társfinanszírozott forrás 2024-től megszűnt. A cél a járványügyi védekezéssel összhangban az, hogy a súrlókórral szemben fogékony egyedeket kiszűrjék, ezáltal a betegség ne terjedhessen el a juh- és kecskeállományokban.
 
A 65 millió forintos keretösszeggel rendelkező támogatási program alapján az a juh- vagy kecsketartó jogosult támogatásra, akinek az állatállománya tekintetében elvégzett súrlókór genotipizálás 2024. évi költségét a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége megelőlegezte. A támogatás alapja az állattartó állatállományán a súrlókór genotipizálási vizsgálatához levett minta darabszáma, az összege mintánként legfeljebb 6500 forint lehet.
 
A támogatási igényüket az érintett állattartók 2024. október 15. és 31. között nyújthatják be a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetségéhez,
amely az állattartók nevében eljárva, meghatalmazottként nyújtja be az összesített támogatási igényt a Magyar Államkincstár részére. A Kincstár az egyes állattartók részére megállapítható támogatás összegéről legkésőbb 2024. december 31-ig dönt.
 
Fontos, hogy az állattartó részére támogatás közvetlen kifizetésére nem kerül sor. Ugyanakkor a támogatási igény pozitív elbírálása esetén a 2024-ben már elvégzett állategészségügyi szolgáltatás díját az állattartónak nem kell megfizetnie.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

Megváltozhat a Balaton élővilága

2023. december 11. 13:15
Nemcsak a nádvágást nehezíti, hanem a téli sportokról – a tavi korcsolyázásról, a jégvitorlázásról, a jéghorgászatról, a fakutyázásról – is le kell mondanunk már évek óta, mert nem fagy be a Balaton.

Így lesz GMO-mentes az élelmiszer

2023. július 10. 13:01
A mezőgazdaságra váró kihívások enyhítésére az egyik lehetőség a precíziós nemesítés, amely olyan innovatív eljárás, melynek során kizárólag a természetben előforduló, hasznos tulajdonságokat használnak fel a kutatók, ezáltal a növénynemesítési eljárás évekkel lerövidíthető – áll a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács közleményében.