Újabb segítséget kapnak a juh- és kecsketartók

2024. október 14. 11:56
Az Agrárminisztérium egyszeri vissza nem térítendő támogatás formájában, 65 millió forintos keretösszegből biztosítja a súrlókór megelőzését a juh- és kecsketartók számára.
Újabb segítséget kapnak a juh- és kecsketartók
Az agrártárca nemzeti forrás terhére megteremtette a támogatási lehetőséget a juh- és kecskeállományt érintő súrlókór genotipizálási költségeinek fedezésére. Ennek oka, hogy a korábbi években elérhető, Európai Unió által társfinanszírozott forrás 2024-től megszűnt. A cél a járványügyi védekezéssel összhangban az, hogy a súrlókórral szemben fogékony egyedeket kiszűrjék, ezáltal a betegség ne terjedhessen el a juh- és kecskeállományokban.
 
A 65 millió forintos keretösszeggel rendelkező támogatási program alapján az a juh- vagy kecsketartó jogosult támogatásra, akinek az állatállománya tekintetében elvégzett súrlókór genotipizálás 2024. évi költségét a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége megelőlegezte. A támogatás alapja az állattartó állatállományán a súrlókór genotipizálási vizsgálatához levett minta darabszáma, az összege mintánként legfeljebb 6500 forint lehet.
 
A támogatási igényüket az érintett állattartók 2024. október 15. és 31. között nyújthatják be a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetségéhez,
amely az állattartók nevében eljárva, meghatalmazottként nyújtja be az összesített támogatási igényt a Magyar Államkincstár részére. A Kincstár az egyes állattartók részére megállapítható támogatás összegéről legkésőbb 2024. december 31-ig dönt.
 
Fontos, hogy az állattartó részére támogatás közvetlen kifizetésére nem kerül sor. Ugyanakkor a támogatási igény pozitív elbírálása esetén a 2024-ben már elvégzett állategészségügyi szolgáltatás díját az állattartónak nem kell megfizetnie.
 
forrás: AM Sajtóiroda

Kapcsolódó cikkek

Mik a párhuzamos növénytermesztés feltételei a biogazdálkodásban?

2023. április 03. 12:01
Párhuzamos gazdálkodásról beszélünk, ha egy gazdaságon belül ökológiai és konvencionális egységet is működtet a termelő.
 
Mikor lehetséges a párhuzamos növénytermesztés?
Párhuzamos növénytermesztés könnyen megkülönböztethető fajták termesztése esetén lehetséges, de a két üzemegység elválasztását fizikai szinten és a nyilvántartások szintjén is meg kell valósítani, tehát a termelést, betakarítást, raktározást külön kell kezelni, el kell kerülni a szennyeződés lehetőségét. Dokumentációt a párhuzamos területekre egyaránt vezetni kell. A teljes üzemen belüli anyagbeszerzésnek és -felhasználásnak mindkét egység esetében áttekinthetőnek kell lennie.

Lépjünk be az Agroverzumba!

2023. március 13. 10:06
Nehéz, de egyben tiszteletre méltó feladatra vállalkoztak a 2019 óta működő martonvásári Agroverzum Tudományos Élményközpont munkatársai.
Nehéz, mert a látogatóiknak néha még azt is el kell magyarázniuk, hogy mi az a szemtermés, és tiszteletre méltó, mert egyebek mellett azt a célt tűzték ki maguk elé, hogy növeljék az agrártudományok társadalmi ismertségét, megbecsültségét, és hogy egyre többen válasszák ezt a szép hivatást. Az ATK kutatóinak a támogatásával minél érthetőbben és élvezetesebben, egyben gondolkodásra ösztönözve közvetítik a tudományt. Elhivatott munkájuk részleteit mutatta be az MTA Agrártudományok Osztálya ülésén dr. Bajzáth Judit, az ATK kommunikációs osztályának a vezetője.