Újra napirenden a gabonaegyezmény sorsa
2023. február 21. 10:13
A fekete-tengeri gabonaegyezmény március 19-én lejár, hacsak nem újítják meg.
Az ENSZ és Törökország közreműködésével jött létre 2022 júliusában az az egyezmény, amely lehetővé tette a fekete-tengeri kikötőkből a gabonaexportot.
Az egyezmény egy védett tengeri tranzitfolyosót hozott létre, célja pedig az volt, hogy a globális élelmiszerhiányt enyhítsék. Az ukrán gabona legfőbb vásárlói között a világ legszegényebb országai is szerepelnek.
A megállapodást novemberben 120 nappal meghosszabbították, és márciusban újra meg kellene újítani. Oroszország azonban jelezte, hogy nem elégedett a megállapodás egyes részleteivel, és kérte a mezőgazdasági exportját érintő szankciók feloldását.
Gabonakereskedők szakszervezete (UGA) azt közölte, hogy az ukrajnai gabona- és olajos magvak betakarítása 2023-ban 64,8 millió tonnára esik vissza a 2022-es 72,7 millió tonnáról. A búza exportja 14 millió tonna, a kukorica exportja pedig 20 millió tonna lehet 2024-ben.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
Brüsszel ismét magára hagyta a kelet-európai gazdákat
2024. február 01. 14:36
Brüsszel ismét cserben hagyta a kelet-európai gazdálkodókat, hiszen az Ukrajna számára biztosított autonóm kereskedelemliberalizációs intézkedést úgy tervezi meghosszabbítani 2025 júniusáig, hogy semmilyen megoldást nem javasol az ukrán gabonaimport okozta problémák kezelésére - közölte Nagy István agrárminiszter.
Brüsszeli gazdatüntetés hétfőn: rendőrattak lett a vége + videó
2024. február 27. 15:35
Több mint ezer traktorral vonultak fel a termelők, azt követelve, hogy az Unió vezetése hozzon megfelelő döntéseket az agráriumban dolgozók megsegítésére. Brüsszel mellett több európai nagyvárosban is tiltakozó-akciókat tartottak.
Traktorokkal torlaszolták el Brüsszel utcáit a gazdák, hidak tetejéről gabonát szórtak, és az Uniót bíráló feliratokkal hívták fel a figyelmet a gondjaikra.