Újra napirenden a gabonaegyezmény sorsa
2023. február 21. 10:13
A fekete-tengeri gabonaegyezmény március 19-én lejár, hacsak nem újítják meg.
Az ENSZ és Törökország közreműködésével jött létre 2022 júliusában az az egyezmény, amely lehetővé tette a fekete-tengeri kikötőkből a gabonaexportot.
Az egyezmény egy védett tengeri tranzitfolyosót hozott létre, célja pedig az volt, hogy a globális élelmiszerhiányt enyhítsék. Az ukrán gabona legfőbb vásárlói között a világ legszegényebb országai is szerepelnek.
A megállapodást novemberben 120 nappal meghosszabbították, és márciusban újra meg kellene újítani. Oroszország azonban jelezte, hogy nem elégedett a megállapodás egyes részleteivel, és kérte a mezőgazdasági exportját érintő szankciók feloldását.
Gabonakereskedők szakszervezete (UGA) azt közölte, hogy az ukrajnai gabona- és olajos magvak betakarítása 2023-ban 64,8 millió tonnára esik vissza a 2022-es 72,7 millió tonnáról. A búza exportja 14 millió tonna, a kukorica exportja pedig 20 millió tonna lehet 2024-ben.
forrás: agroinform.hu
Kapcsolódó cikkek
2023-ban 85 százalékos volt az agrárolló. Mekkora a baj?
2024. április 12. 17:28
Az agrárolló jól mutatja a jövedelmezőségi problémákat.
Az agrárolló – ami a termelői árindex és a ráfordítások árindex hányadosa – utoljára 2008-ban volt olyan mélységben, mint tavaly. Tehát a költségek nőttek, a termelői árak csökkentek – írja elemzésében Fórián Zoltán, az Erste Agrár Központ, -Elemzés vezető agrárszakértője a agrokep.vg.hu oldalon.
Minimumárat szabhatnak meg az ukrán gabonaexportra – hogyan hat mindez az árakra?
2024. szeptember 13. 19:17
Közvetetten nyomot hagy az élelmiszeripari termékek értékesítésében is.
Újabb jogszabályokat dolgozott ki Ukrajna mezőgazdasági minisztériuma, ezúttal most a gabonaexport árminimumára vonatkozóan. Egy ár-küszöb bevezetését tervezik, aminek az alkalmazása kötelező lesz mindazoknak, akik gabonafélét exportálnak Ukrajnából.