Van valami, ami árvíz és aszály esetén is segítséget jelenthet

2024. október 09. 13:30
Kis léptékű beavatkozások nagy hatásai...
Van valami, ami árvíz és aszály esetén is segítséget jelenthet
A folyók szerepe
A nagy csapadékok pusztító erejét a parton az ártéri erdők csillapíthatják, ahogy a mikroklímát is szabályozzák párologtatásuk által, a folyó kanyarulatai pedig segítenek a víz elterülésében és így az árvízcsúcsok ellaposításában.
 
A folyók a csapadék összegyűjtésével a magasból a mély fekvésű területekre szállítják a vizet és a kimosott erodált felszínről származó tápanyagot. A kanyarulatok segítenek a víz és az üledék szétterítésében, hogy amikor vízbőség van, tartalékok képződhessenek a vízhiányos időszakra. A folyó természete az állandó lassú tájformálás. Kérdés az, hogy szelídíteni vagy korlátozni szeretnénk-e azokat a természeti folyamatokat, amelyek régebb óta vannak jelen a földön, mint mi – írja a portfolio.hu.
 
Az árvízi és aszálykitettségünk igen nagy a Kárpát-medencei fekvésünk és a folyók természetes működése révén. Veszélyezettségünk ráadásul az éghajlatváltozással növekszik, érzékenységünk pedig az alkalmazkodásunk mértékétől függ.
 
Mi tehetünk az árvíz és az aszály ellen?
Az elmúlt évszázadok során a folyók kanyarulatainak kiegyenesítése világszerte megszokott gyakorlattá vált különböző szempontok, például a jobb hajózhatóság vagy az energiatermelés miatt. Azonban az elmúlt évek kutatásai eredményesen bizonyítják a kis léptékű természetalapú beavatkozások sikerességét mind az árvíz, mind pedig az aszály kockázatának csökkentésében. Bebizonyosodott:
 
a folyók természetes kanyarulatainak visszaállítása bizonyos helyeken hatékonyabb és olcsóbb árvízvédelmet biztosíthat!
 
Emiatt nagyon fontosak a hatásos, a természeti tőke haszonteremtő folyamatait is támogató fejlesztések fenntarthatóbb és biztonságosabb élőhelyünk érdekében.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Európa legnagyobb szerves trágya üzemét építi fel 3 év alatt a Master Good cégcsoport

2023. augusztus 14. 15:42
Magyarország legrégebbi baromfitenyésztő dinasztiája azt reméli, hogy termékükkel a magyar földek talajminősége javul majd. Egy hosszú folyamat eredménye érik be rövidesen. A Master Good cégcsoport Bio-Fer névre keresztelt baromfi trágyájából jelenleg évi 35-40 ezer tonnát gyártanak, a következő három évben azonban a gyártókapacitást megháromszorozzák. Ezáltal Európa legnagyobb szerves trágya üzemét hozzák létre.

AZ ENERGIAFÜGGETLENSÉG AZ AGRÁRIUM SZÁMÁRA IS FONTOS

2023. június 21. 20:01
Juhász Anikó agrárgazdaságért felelős helyettes államtitkár a lengyelországi Olawa településen tett szakmai látogatása során beszélt a mezőgazdaságot érintő változások és válságok kapcsán arról, hogy mindezek rávilágítottak arra, hogy a sikeres agrárium kulcsa a modernizáció, amely nemcsak gazdasági, hanem környezeti és társadalmi szempontból is elengedhetetlenül fontos.