Veszélyben lehet az ausztrál mezőgazdaság

2020. július 23. 08:06
Súlyosan károsították az ausztrál termőtalajt a bozóttüzek egy ausztrál kutatás szerint, amely hangsúlyozta, hogy nagyobb erőfeszítést kell fordítani a talaj javítására, mert ellenkező esetben az ország mezőgazdasági termelése sínyli meg.
Veszélyben lehet az ausztrál mezőgazdaság

Az Ausztrál Tudományos Akadémia szerdai jelentése szerint

a bozóttüzek több millió hektárnyi földet károsítottak súlyosan: nemcsak a felszínen pusztítottak, hanem kárt okoztak a talajban is.

Alexander McBratney talajtudós, az akadémia tagja közleményében arra figyelmeztetett, hogy alaposabb megfigyelés alá kell vonni a termőterületeket. A bozóttüzeket követően szükségesnek látta egy talajjavítási terv létrehozását. Mint fogalmazott, fontos a talajjal kapcsolatos adatok gyűjtése, tárolása és elérhetőségének biztosítása országos keretek között, hogy erre a tudományosan alátámasztott bázisra tudják építeni a fejlesztési terveket.

Fotó: AFP

A 2019-2020-as nyári időszakban több mint 18 millió hektárnyi földön pusztítottak bozóttüzek Ausztráliában.

Az ország keleti partvidékén, a legjelentősebb mezőgazdasági termőterületen volt a legnagyobb a tűz okozta kár. Scott Morrison, az ország kormányfője tavaly nyáron egy beszédében már elismerte, hogy veszélyben vannak az ausztrál termőterületek.

Rob Fitzpatrick, ausztrál akadémikus szerint az ausztráliai talaj állapotának sikeres helyreállítása tovább terjed a közvetlen talaj-ökoszisztémánál. Az olyan egymással összefüggésben álló rendszerek, mint a biológiai sokféleség és természetvédelmi programok, a mezőgazdaság és kertészet, valamint az ökoszisztéma szélesebb körű szolgáltatásai szintén profitálnak a talaj állapotának alapos vizsgálatából és a talaj állapotának javításából – mondta a tudós.

 

vg.hu

Kapcsolódó cikkek

Nagy István: Az uniós mezőgazdasági támogatások szinten tartására van szükség

2019. május 15. 08:33
A támogatások jelenlegi szintjének megőrzésére, megfelelő keretszabályokra, illetve egyszerű feltételekre van szükség az Európai Unió mezőgazdasági politikájában – jelentette ki Nagy István agrárminiszter kedden Brüsszelben.

Soha nem látott az ország ilyen komoly, kora tavaszi aszályt: mi lesz ennek a vége?

2020. május 15. 07:55
Mára egyre gyakoribbak az ideihez hasonló, kora tavaszi aszályok Magyarországon, és elmaradnak a korábban ebben az időszakban, nagy folyóinkon jellemző áradások. Az összetett jelenségre azonban számítani lehetett: hazánk átlaghőmérséklete az éghajlatváltozás következtében 1900 óta több mint 1 Celsius fokkal nőtt, a csapadék eloszlása pedig egyre inkább egyenlőtlenné vált. Sokszor hirtelen, rövid idő alatt több hónapnyi eső zúdul le, de gyakoribbá és súlyosabbá válnak az aszályok, hőhullámok is. Épp úgy, ahogy idén is. A HelloVidék most a Természetvédelmi Világszövetség (WWF) segítségével járta körbe a kérdést és kereste a megoldást a felmerült problémákra.