Visszatáncolhatnak a szakszervezetek

2019. január 10. 08:15
AZ ELLENZÉK SEGÍTŐI MÁR A MIGRÁNSPÁRTI EURÓPAI SZÖVETSÉGNÉL KOPOGTATNAK SEGÍTSÉGÉRT
Egyelőre kifulladt a baloldal szakszervezeteinek az országos sztrájk megszervezésére tett erőfeszítése, sőt már házon belül sem értenek egyet annak létjogosultságában – értesült érdekképviseleti forrásokból a Magyar Idők. Úgy tudjuk, a szakszervezetek az ellenzékkel sem találták meg a közös hangot, a baloldal képviselői­vel a háttérben nincs egyeztetés, a pártok csak a néhány fős vidéki megmozdulásokon vesznek részt. Ezért a korábbi, Soros-szervezetekkel folytatott egyeztetések után ismét nemzetközi segítséget kértek, ezúttal a nyíltan bevándorláspárti Európai Szakszervezeti Szövetségtől.

Belátható időn belül nincs rá esély, hogy általános, országos sztrájkot szervezzenek a baloldalhoz köthető szakszervezetek és érdekképviseleti ­konföderációk.

A szervezésben és a sztrájk létjogosultságáról még egymás között sincs egyetértés – értesült szakszervezeti forrásokból lapunk. Az országszerte, minden munkahelyen meghirdetett, általános munkabeszüntetés megszervezésével már a munka törvénykönyvének december közepén elfogadott módosítása előtt elkezdték zsarolni a kormányt és a munkáltatókat az érdekképviseletek, ám mára bebizonyosodott, a megmozdulás sikeréhez hiányzik a munkavállalók széles rétegeinek az elégedetlensége.

Komoly átfedések vannak a baloldali pártok és a tüntetők között
Fotó: Katona Vanda

Ráadásul az idén még egyik érdekképviselet sem találkozott olyan szerződéssel, amelyben a munkáltató a túlmunkakeret négyszáz órára emelését rendelné el, és a hároméves munkaidőkeret bevezetésére sem tettek erőfeszítést.

Úgy tudjuk, habár a dolgozók sem örülnek a túlóratörvénynek, helyi szinten nem az új szabályok, hanem – bizonyos cégeknél, kis számban – a bértárgyalások okoznak elégedetlenséget.

Információink szerint ezt látják a baloldal szakszervezetei is, ezért a színfalak mögött abban már szinte teljes az egyetértés, a szervezkedésbe egyelőre belekezdeni sem érdemes.

Földiák András, a Szakszervezetek Együttműködési Fórumának elnöke korábban lapunknak ezzel kapcsolatban arról beszélt, ennek az eszköznek a bevetése hosszas előkészítő munkát, legalább egy hónapot vesz igénybe, ráadásul a sztrájktörvény is nehezíti a dolgot, így az előkészítés még el sem kezdődött. Jövő péntekre helyi megmozdulásokban, félpályás útlezárásokban, egyéb hasonló akciókban, szombaton pedig demonstrációkban vállalnak koordinációs szerepet az országos konföderációk.

A szakszervezetek, értesülésünk szerint, az ellenzéki pártokat is hibáztatják a helyi megmozdulások sikertelensége és a sikeres, országos sztrájk esélyének lenullázása miatt, mivel a pártok képviselői ezeket a megmozdulásokat zárt ajtók mögött sem segítik, s teljes érdektelenséget mutatnak.

A Gyurcsány-kormány egykori államtitkára, Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség (Maszsz) elnöke a legutóbbi, múlt szombati, a kormány megbuktatását célzó, újabb összellenzéki demonstráción még ultimátumot adott: ha a követeléseikről nem tárgyal a kormányzat, január 19-én leállítják az országot.

Ugyanakkor ez mindössze a korábbiakhoz hasonló, néhány tíz, legfeljebb száz főt, a pártok képviselőiből, civil szervezetekből és egykori szakszervezeti tagokat vonzó megmozdulásokat jelenthet, a munkavállalók többségének részvétele nélkül.

A kormánynak – országos sztrájk meghirdetése híján – ráadásul nincs kötelezettsége arra, hogy egyeztessen az ellenzékkel együtt demonstráló képviseletekkel.

Vélhetően a várható kudarc miatt fordulhattak a minap a baloldali szakszervezetek az év végi, Soros-hálózat szervezeteivel folytatott egyeztetéseket követően a nyíltan bevándorláspárti Európai Szakszervezeti Szövetséghez.

Az érdekvédők a baloldali szervezőket is hibáztatják a legutóbbi demonstráció kudarcáért
Fotó: Kurucz Árpád

Úgy tudjuk, a szervezet főtitkára, Luca Visentini a napokban szintén levelet küldött Orbán Viktor miniszterelnöknek annak érdekében, hogy tárgyalásra bírja a baloldal képviseletei­vel.

Ugyanakkor a dolgozók többségét képviselő Liga Szakszervezetek és a Munkástanácsok Országos Szövetsége sem az ellenzéki tüntetéseken, sem a most átnyújtott követelések kidolgozásában nem vett részt. A két – pártoktól semlegesen működő – konföderáció ugyanis más, pártpolitikamentes utat lát a munkavállalók érdekvédelmére.

magyaridok.hu

Kapcsolódó cikkek

Választási Iroda: Megszámolták, mennyi ívet nyújtott be Gőgös Zoltán

2016. június 30. 08:38
Július 4-én kezdik az aláírások ellenőrzését Gőgös Zoltán 27 976 darab aláírásgyűjtő ívet nyújtott be kedden a Nemzeti Választási Irodához (NVI) az állami földek eladása ügyében kezdeményezett népszavazásához, és mivel egy íven legfeljebb kilenc aláírás szerepelhet, a benyújtott aláírások száma maximum 251 784 – közölte az NVI szerdán.
 

Támad a „láthatatlan gyilkos”: így mérsékelhetik a helyi önkormányzatok a levegőszennyezést

2020. július 23. 08:04
Az Európai Bizottság egy új európai zöld megállapodást javasolt, amely célként tűzte ki a szennyezőanyag-mentességet, amely a toxikus anyagoktól mentes környezet megteremtését hivatott biztosítani. Nem véletlenül: ez az új környezetvédelmi biztos által említett három prioritás egyike, amely mindenekelőtt a levegőre, a vízre és a talajra vonatkozik és szorosan kapcsolódik 2021-ben elfogadandó szennyezőanyag-mentességi cselekvési tervhez. A HelloVidék Karácsony Ádámot, a Pest megyei Tahitótfalu polgármesterét, a Régiók Európai Bizottsága (CoR) magyar tagját kérdezte, aki vállalta a tiszta levegőre vonatkozó vélemény jelentéstevői feladatát.