WMS tenyészpárosítás – Precíziós eljárás a szarvasmarha-tenyésztésben

2016. február 23. 09:48
Tejtermelő tehenészeti telepeken nagy százalékban okozza a termelő egyedek kikerülését a tőgy és láb problémája. Ennek megelőzése érdekében célunk, hogy olyan nagy szervezeti szilárdságú teheneket tenyészünk, aki problémamentesen minél több laktációban minél több tejet gazdaságosan termel. Ehhez kiváló eszköz a fennállásának huszonhatodik évében álló Holstein Genetika Kft. tenyészpárosítása.

A tenyésztők célja olyan nagy szervezeti szilárdságú teheneket tenyészteni, akik problémamentesen minél több laktációban minél több tejet gazdaságosan termelnek.

Tejtermelő tehenészeti telepeken nagy százalékban okozza a termelő egyedek kikerülését a tőgy és láb problémája. Ennek megelőzése érdekében célunk, hogy olyan nagy szervezeti szilárdságú teheneket tenyészünk, aki problémamentesen minél több laktációban minél több tejet gazdaságosan termel. Ehhez kiváló eszköz a fennállásának huszonhatodik évében álló Holstein Genetika Kft. tenyészpárosítása.

A cég a szaporítóanyag és egyéb termékek forgalmazása mellett magas színvonalú szolgáltatásokkal is áll a hazai tejtermelők rendelkezésére. Az egyik ilyen szolgáltatás az egyedi korrektív tenyészpárosítás és az ehhez szükséges küllemi bírálat. A párosításhoz a WMS számítógépes programot használják, mely World Wide Sires Mating Service után kapta a nevét.

A program forrása két fő területen alapul. Az egyik a beltenyésztettség változása a tejelő tehénállománynál, ami napjainkra a holstein fríz fajtában már meghaladta az 5%-ot. Kutatások alátámasztották, hogy 1%-os növekedés a beltenyésztettségben átlagosan 359 kg-mal kevesebb tejmennyiséget, 13 kg-mal kevesebb tejzsírt, 11 kg-mal kevesebb tejfehérjét és 13,1-el kevesebb laktációs napot eredményez egy tehén életteljesítményében.

Ráadásul napjaink egyik kihívása az apaállatok szelekciója is, mert egy-egy népszerű bikavonal nagy benyomást tud tenni az állomány genetikai összetételére. Ilyen esetben fontos hangsúlyt fordítani az idegen vonalból származó apaállatok kiválasztására, amiben a WMS program pedigré-elemzése hasznos segítség lehet.

 

 

A másik példa a küllemi tulajdonságok alakulása, amit szintén figyelembe vesz a program. Szintén kutatásokon keresztül bizonyították, hogy 1 STA növekedés a lábpontszámban 10-el több tejelő napot és 120,4$-al több profitot jelent tehenenként, ami egy 500-as telep vonatkozásában már 62,700$.

 

 

 

 

A beltenyésztettség növekedése a tejelő fajtákban

Ugyanez az 1 STA növekedés a tőgypontszámban 18-al több tejelő napot, 135,45$-al több profit tehenenként, 500-as vonatkozásban 67,725$-t jelent! A WMS program úgy válogat a nőivarú egyedekhez bikákat, hogy a rokontenyésztettséget a születendő utódnál a lehető legalacsonyabb szinten lehessen tartani. Továbbá a szoftver a küllemi bírálat adatai által kódolt adatokat is feldolgozza úgy, hogyha egy tehén valamelyik tulajdonságban javításra szorul, ahhoz a program olyan bikát párosít, ami a születendő utódnál ennek a hibának a kiküszöbölése.

A program célja, hogy egyöntetű, homogén nagy szervezeti szilárdságú állományt hozzon létre, mellyel a tejtermelő farmerek sokáig, gazdaságosan, hatékonyan tudjanak tejet termelni. A témáról bővebben a PREGA Konferencián tájékozódhatnak.

Forrás: Agroinform

Kapcsolódó cikkek

Lépten-nyomon fipronil a németeknél

2017. október 11. 07:45
Tojáslikőrtől száraztésztáig számos élelmiszerben mutattak ki fipronilt Németországban a növényvédőszer-hatóanyaggal szennyezett tojások ügyében végzett elemzések - írta kedden a Süddeutsche Zeitung című lap, amely szerint a hatóságok megpróbálták eltitkolni az eredményeket.

Miért nem keresünk többet, mint a német bérek negyede?

2017. november 20. 09:24
Örvendetesen emelkednek a magyar bérek, a magyar bruttó átlagbér lassan eléri a német és a francia bruttó minimálbér 65 százalékát. Utoljára 2007-ben volt a magyar átlagbér a francia minimálbér értékének 60 százaléka felett (akkor még nem volt hivatalos német minimálbér, de amióta van, 2015-től, lényegében a franciával azonos).
Azonban a német átlagbérhez az idei masszív béremelkedéssel sem tudunk közeledni. A magyar átlagbér stabilan a német negyede-ötöde. Egész Közép-Európára igazak a fenti számok – vajon mi indokolja a régiós munkavállalók drasztikus alulfizetettségét?