Zero waste fürdőszobai bekészítések fenntartható szálláshelyek számára
2023. július 11. 15:28
Az egyszer használatos műanyagok használatát korlátozó uniós szabályozás a szállodaipart is érinti, egyebek mellett a szállodai bekészítések vonatkozásában. Erre a problémára kínál megoldást a Green Touch.
A szemét, különösen a műanyag szemét egyre több problémát okoz világszerte. A tengeri hulladék több mint 80 százaléka műanyag, a világ folyóiban, tengereiben, óceánjaiban halmozódik fel a hulladék. A mikroműanyagok, maradványok megtalálhatók a vizekben, tengeri állatokban, növényekben, így bekerülnek az emberi táplálékláncba is. A műanyagok kényelmesek, és nagyon hasznosak tárolásra, de csak akkor lehet őket effektíven használni, ha összegyűjtjük, újrahasznosítjuk vagy teljesen lecsökkentjük a használatukat.

Az Európai Unió fellép a műanyagszennyezés ellen, így 2021. július 3-ától nem lehet az EU tagállamaiban forgalomba hozni a következőket: műanyag tányérok, evőeszközök, szívószálak, lufitartó pálcák és vattapálcák, habos polisztirolból készített étel- és italtartók, valamint oxo-degradációs műanyagból készült termékek. Az EU 2030-as céljai között szerepel, hogy visszaszorítsák az egyszerhasználatos műanyagok gyártását, és felerősítsék az újrahasznosítást.
Ez a szabályozás lassacskán eléri a szállodai ipart is, amely jelentős szennyezőnek számít többek között a műanyag csomagolásban bekészített fürdőszobai termékekkel. Ezen probléma enyhítése végett alakult 2022-ben a hosszúhetényi székhellyel rendelkező Green Touch, amely egy természetes, fenntartható, zero waste kozmetikai márka. Elsősorban hotelek és szálláshelyek számára nyújt megoldást, hogy fenntartható módon üzemeljenek, és a vendégek részére magas minőségű hotel bekészítéseket (szappan, sampon, hajbalzsam, hajkondicionáló, testápoló stb.) kínáljanak.

A fenntartható szálláshely-kozmetikumok gondolata egy turisztikai zöldprojekt kapcsán jött létre, ahol az alapítók a fenntartható városi turizmust vizsgálták, és amely során rájöttek arra, hogy Magyarországon – sőt, gyakorlatilag sehol – nincs olyan vállalat, amely természetbarát, natúr és zero waste termékeket ajánlana különböző szálláshelyek számára.
„Születtek ugyan kezdeményezések környezetbarát termékekre, de azok maximálisan abban terjedtek ki, hogy újrahasznosított műanyagban ajánlottak termékeket, amelyeket nem tartottunk kielégítő megoldásnak erre a problémára, és ekkor döntöttünk úgy, hogy sokéves szálláshelyvezetési és turisztikai tapasztalatunkat, illetve a fenntarthatósági projektet összegyúrva megalapítjuk a Green Touch márkát” – mesélte el tömören a magyar márka születését Benkő Bianka, az alapítók egyike.

„Az összes hozzávalónk természetes forrásból származik, kemikáliák és mesterséges anyagok nélkül. Nagyon fontos számunkra, hogy teljesen zero waste és környezetbarát termékeket állítsunk elő, figyelve erre a termék létrehozásának minden aspektusában, beleértve és kiemelve a csomagolást is. Itt sem elégedtünk meg az újrahasznosított vagy hasznosítható kategóriával, kifejezetten lebomló papírminőséget kerestünk, környezetbarát nyomtatási festékkel, amely szintén maximálisan lebomlik a természetben, házi komposzti keretek között” – engedett betekintést a gyártásba a másik alapító, Gyöngyösi Mátyás.
A fenntartható turizmus jelenti kétségtelenül a jövőt a magyar vendéglátó szektorban is, és az afelé vezető úton elengedhetetlen a kisebb-nagyobb magyar vállalatok kooperációja. A lokális termékek és szolgáltatások jelentősége számottevően felerősödött az utóbbi időben és kulcsfontosságú szerepet kell, hogy betöltsön a belföldi turizmus megújulásában. A tudatos szállásadók a fenntarthatósággal ráadásul új irányt mutathatnak a vendégeik számára is.
forrás: turizmus.com
Kapcsolódó cikkek
A bogácsi fürdőtől a pincékig lehet tekerni a Bükkalján
2024. október 17. 17:58
Az Eger és Miskolc közötti kerékpárút újabb szakaszát avatták föl ünnepélyesen. A Bogácsi fürdőtől a daróci pincékig vezet az útvonal, amely a bükkaljai kerékpárút része.
Ezek a legjobb új vasútvonalak Európában, amelyek kiválthatják a repülést
2023. február 17. 11:39
A klímatudatos és pénztárcabarát utazások egyre népszerűbbé váltak az utóbbi időben, ami a vonatközlekedés reneszánszát hozta magával. Az Euronews Travel összegyűjtötte a friss, valamint 2023-ban és 2024-ben megvalósuló legjobb vasúti fejlesztéseket Európában.
Turistaként karbon lábnyomunk csökkentésének az egyik legjobb módja a vasúti közlekedés: a Londonból Párizsba tartó út például repülővel 14-szer több szén-dioxid-kibocsátással jár, mintha vonattal utaznánk. A Európai Unió országai a fenntarthatóság érdekében egyre többet fektetnek a vasúti közlekedésbe, így az országokon belül és a határokon átnyúlóan is sokkal jobbá válik a vonatösszeköttetés. Az Euronews Travel összeszedte a friss, továbbá 2023-ban és 2024-ben megvalósuló legjobb vasúti fejlesztéseket és vonalakat, a kedvező árú éjszakai vonatoktól, az új belföldi járatokon át egészen az országhatárokon átívelő pályákig.