Zöldebb és olcsóbb energia: milyen lehetőségei vannak egy agrárcégnek?

2023. március 24. 11:54
Hogyan csökkenthető az energiafüggőség?
 
Az energetikai problémák a mezőgazdaságban, élelmiszeriparban tevékenykedőknek is komoly kihívást jelentenek. Márciusi Energetika az agráriumban című rendezvényein a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) ezen a területen is segíteni kívánt tagjainak: helyzetértékeléssel, valamint újszerű energetikai, illetve hatékonyságnövelő megoldások bemutatásával – írja közleményében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK).
 
Zöldebb és olcsóbb energia: milyen lehetőségei vannak egy agrárcégnek?
Hozzáteszik a NAK Energetika az agráriumban címmel szervezett eseménysorozatot, melynek első állomásán elméleti szemináriumot hallhattak az érdeklődők a terület szakértőitől
az aktuális energetikai helyzetről, annak okairól, illetve a trendekről – a jövőképet is vázolva. A felszólalók rámutattak arra, hogy a jövőben miért fontos a megújuló energiák termelésbe bevonása, illetve egyes mezőgazdasági melléktermékek energetikai hasznosítása. Ezt követően gyakorlati bemutatón keresztül olyan új, innovatív fejlesztési megoldásokat ismerhettek meg az agrárvállalatok, melyek üzemi szinten segítik csökkenteni a költségeket, például energiaközösségekbe szerveződéssel, vagy hűtési, fűtési rendszerek területén, illetve hőszigetelő technológiai újdonságokkal és teljeskörű energetikai megoldásokkal.
 
„Tapasztalataink szerint számos agrárvállalkozás nyitott új típusú technológiák alkalmazására az energiatárolás, -felhasználás és -megtakarítás területén. A NAK ezen igények mentén kész segíteni tagjait, az egyéni gazdálkodókat éppúgy, mint a nagyobb mezőgazdasági vállalkozásokat. Hiszen sok esetben a cégek, kkv-k, illetve nagyvállalatok sincsenek tisztában az innovatív energetika használatával a mezőgazdaságban, az új és fenntartható energiaforrásokkal, amelyek célja a folyamatok hatékonyságának, fenntarthatóságának javítása. Bízunk abban, hogy – a mostanihoz hasonló aktivitások hatására – minél több olyan együttműködés születik, amely segíti az agráriumban tevékenykedők energetikai törekvéseit." – emelte ki Győrffy Balázs, a kamara elnöke.
 
A közlemény kitér arra, hogy a most kezdődött Közös Agrárpolitika 2023-2027-es támogatási ciklusban – az agrárvállalkozások energetikai célú fejlesztési támogatása során – a célok között szerepel a mezőgazdasági üzemek zöldenergiai beruházások támogatása, valamint az energia-önellátás növelésé, az energiafüggőség csökkenése, a geotermikus hőenergia és a biomassza potenciál kiaknázása.
 
Számos agrárvállalkozásnál nyitottság mutatkozik az újfajta megoldások alkalmazására,
a kamara a jövőben is kész segíteni az ehhez kapcsolódó szakmai információk átadásával tagjait.
 
forrás: agroinform.hu

Kapcsolódó cikkek

Tavasszal fordulatot vehet a gépgyártó szektor

2023. január 09. 11:47
Az aszály a gépgyártóipart is hátrányosan érintette, amelynek első jele – főleg a Dél-Alföldön – a beruházások kitolódása volt, s ezzel párhuzamosan a beruházási kedv is kezdett csökkenni – legalábbis erről érkeztek akkor a hírek. Ez teljesen logikus folyamatnak tekinthető azzal párhuzamosan, ahogyan a bevétel is kezdett elmaradozni a szektorban. A Fliegl Abda Kft. telephelyének környezetében érdekes módon ugyanebben az időben még nem lehetett érezni az aszály negatív hatását, s nem is gondolták a szakemberek, hogy ez befolyással lehet 2023-ra, viszont most már oda is elérkezett az, ami az előbb említett Dél-alföldi térségben korábban megjelent.

A pálinka a magyar kultúra része

2023. szeptember 28. 16:50
A pálinka nem csupán egy termék, hanem a magyar hagyomány és kultúra része - jelentette ki dr. Nobilis Márton az Agrárminisztérium élelmiszeriparért es kereskedelempolitikáért felelős államtitkára a Konrád Manufaktúra Kft. Magyar Kamra Pálinkaház és Hűtőház átadóján, Bicskén.