A Brexit nagy tanulsága: hamar kiürülnének az élelmiszerboltok

2016. augusztus 22. 08:14
A Brexit utáni mezőgazdasági politika bevezetése egy lehetőség arra, hogy Nagy Britannia fejlessze az önálló élelmiszer-ellátást – jelentette ki a Farmerszövetség, az NFU. A brit gazdák szerint ma túlságosan ki vannak szolgáltatva az importnak.

A szövetség arra figyelmeztet, hogy az Egyesült Királyságban az önellátás képessége stagnált az elmúlt 15 évben, ez pedig kiszolgáltatottá tette az országot. Az ellátás a világpiaci mozgásoktól függ, arról nem is beszélve, hogy az élelmiszerbiztonság az importnál jóval alacsonyabb annál, amit a hazai termelőktől megkövetelnek.

Az NFU hangsúlyosan figyelmeztetett a helyzet komolyságára, mondván, ha mától megállítanák az importot, hamar üresek lennének az élelmiszerraktárak. Mindezt arra alapozzák, hogy tavaly a felhasznált élelmiszerek mindössze 61 százaléka termett az Egyesült Királyság területén, egy százalékkal kevesebb, mint 2014-ben, ugyanakkor 13 százalékkal kevesebb a 20 évvel ezelőtti szintnél.

A kormánynak új mezőgazdasági politika révén lehetőséget kell teremteni arra, hogy a mezőgazdasági ágazat versenyképes és dinamikus legyen– jelentette ki Meurig Raymond, az NFU elnöke. Ugyanakkor rámutatott arra is, hogy „az önellátás növelése nem jelenti azt, hogy kizárjuk azokat a piacokat, ahol már megvetettük a lábunkat, vagy hogy a piacvédő intézkedéseket kellene hoznunk.” Szerinte a magas színvonalú élelmiszerbiztonsági előírások önmagukban nem elegendők, hiszen meg kell fordítani a helyben termelt élelmiszerek arányának csökkenését.

Élelmiszerszektor elemzői úgy vélik, hogy a Brexit következtében a kiskereskedők valószínűleg több hazai élelmiszerforrást fognak keresni. Így kevésbé lesznek kiszolgáltatva a valutaárfolyamok ingadozásának, ami lassíthatja az élelmiszerárak növekedési tempóját.

Forrás: agrarszektor.hu

Kapcsolódó cikkek

Bérek és a költségvetés

2017. július 27. 09:45
A rendkívül alacsony magyar bérekkel nem csak az a probléma, hogy a családok nem tudnak megélni belőle. A magyar kormányoknak is elemi érdekük lenne a minél magasabb bérek megcélzása, azaz a tudatos bérpolitika. Azért is, mert az ország költségvetési problémáira nincs megoldás ilyen alacsony bérek mellett. Az nem megoldás, ami az elmúlt hét, illetve harminc évben történt, hogy a kiadási oldalon a növekedést megalapozó alrendszerek (oktatás, egészségügy, stb.) kiadásainak lemészárlásával hozzuk egyensúlyba a költségvetést.

Nem biztosít újabb uniós forrást a tej- és sertéságazat megsegítésére az Európai Unió

2016. március 16. 07:52
A Mezőgazdasági és Halászati Tanács 2016. március 14-i ülésén az agrárminiszterek ismét megvitatták a mezőgazdasági piacokon kialakult krízishelyzetet.