A jövő év elejére megújul a veszprémi Ruttner-ház

2022. november 28. 12:51
Diákszálló, kávézó és a leendő börtönmúzeum fogadóközpontja kap majd helyet az egykor vas- és fűszerkereskedésként működő veszprémi Ruttner-házban. Az épületet az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) program támogatásával újítják fel.
 
Markovits Alíz, a Veszprém 2023 Zrt. vezérigazgatója november 18.-i veszprémi sajtótájékoztatóján elmondta, hogy a nagy múltú, egykor iparosok által lakott ház 1,3 milliárd forintból újul meg.
A jövő év elejére megújul a veszprémi Ruttner-ház
A földszinten kávézó és jegypénztár, az emeleten 36 vendég befogadására alkalmas, hatszobás diákszálló létesül. Az épületet a jövő év elején már birtokba is vehetik a veszprémiek és az idelátogatók.
 
Madarasi-Papp Rita tervező felidézte: a városnak ez a része a 18. században épült be. Egy 1832-ből származó térképen már be lehet azonosítani a házat, melyet az 1860-as években és 1899-ben is felújítottak, 1958-ban pedig műemléki védettséget kapott.
 
Az épület első szintjén a restaurátorok három tájképet tártak fel a falakon, melyekhez a környék tájaiból meríthettek ihletet az egykori alkotók.
A Ruttner-házból a szomszédos várbörtönmúzeumba az udvaron felépített üveglift segítségével lehet majd feljutni. A tervek szerint jövő ősszel elkészülő börtönmúzeum a börtönélet körülményeit és annak múltját lesz hivatott bemutatni a látogatóknak.
 
A Jókai utca, ahol a Ruttner-ház is található, a város egyik fontos főútvonala volt a 20. század közepéig, lakói iparosmesterek voltak. A házak udvari részében iparosműhelyek működtek, a vár felőli oldalon pedig hegybe mélyített pincék sorakoztak, hiszen a legtöbb veszprémi iparoscsaládnak szőlője volt a város közelében.
 
A Ruttner-ház több generáción át a Ruttner kereskedőcsalád tulajdona volt. Ruttner János (1797-1861) vaskereskedő házassága révén került Veszprémbe, Lorich Annát vette feleségül 1827-ben, és pár évtized alatt jelentős vagyonra tett szert. Gazdasági sikerét annak köszönhette, hogy szinte valamennyi korabeli építkezéshez szállított vasanyagot. Családja számára ezt a vár alatti házat találta legalkalmasabb otthonnak, a korábbi földszintes házat ő építette át az 1850-es években U alakú emeletes lakóházzá. Az emeleten a család lakott, a földszintet pedig kereskedésnek rendezte be. Apja halála után fia, Ruttner Sándor (1832-1899) vette át az üzletet, melynek kínálatát tovább bővítette. A vaskereskedés mellett fűszer- és vetőmageladással is foglalkozott.
 
Forrás: turizmus.com

Kapcsolódó cikkek

Fantasztikus előszilveszter a 100 Tagú Cigányzenekarral

2024. december 16. 18:07
Minden évben december 30-án a ZENE-BOR ünnepén nagyszabású gálakoncertet ad a világon egyedül álló 100 Tagú Cigányzenekar. Kétrészes műsorukban virtuóz cigányzene, a jól ismert klasszikusok és különleges, egyedi hangszerelésű népzenei művek szerepelnek csak a „100 Tagúra” jellemző hangzás világgal gazdagítva.

Újranyitott két alföldi termálfürdő

2023. február 13. 12:41
Február 10.-én a Tiszaörsi Termálfürdő és a Csongrádi Gyógyfürdő ismét megnyitotta kapuját a vendégek előtt. Utóbbi a nyitónapra különleges programokkal, többek között éjszakai fürdőzéssel és szauna szeánszokkal készült.
Tiszaörs hárommedencés termálfürdője tavaly októbertől heti három nap volt nyitva egészen a januári bezárásáig és ez az újranyitást követően is így lesz. A fürdő péntektől vasárnapig várja a vendégeket 9 és 18 óra között. Ugyan a nyitvatartás egy órával tovább tart, ezzel együtt a belépők árai is emelkedtek. Míg novemberben egységesen 2000 forintba került minden jegy, ebben az évben a felnőtt napijegy 2500 forintba, a diák és nyugdíjas belépő 2200 forintba kerül majd - írja a termalonline.hu.