A mezőgazdaság megköveteli a szorgos kezeket

2021. november 04. 13:56
A statisztikai adatokból kiderül, hogy éppen akkor csökkent a mezőgazdaságban dolgozók száma, amikor a munka dandárja megkövetelné a szorgos kezeket.
A mezőgazdaság megköveteli a szorgos kezeket

Az idei év első három hónapjában közel 203 ezren dolgoztak a mezőgazdaságban országszerte. Aztán eljött a második negyedév, és jelentős visszaesést hozott magával, ugyanis 4100 fővel kevesebb dolgozó végezte el az egyre szaporodó munkákat. Az egymást követő negyedévek közötti különbség is szembetűnő, ám az még inkább ijesztő adat, hogy az idei, második negyedéves adatok 14 800 fővel maradnak el a tavalyi év hasonló időszakához képest. Márpedig bármennyire is fejlődnek a technológiák és az azokhoz rendelt mezőgazdasági gépek, minden folyamatot nem lehet gépesíteni az agráriumban.

fotó: publicdomainpictures.com

A jelenség kifejezetten a mezőgazdaságot sújtja, ugyanis a KSH szerint az összes nemzetgazdasági ágban 2021. július–szeptemberben az egy évvel korábbihoz viszonyítva a foglalkoztatottak létszáma 36 ezer fővel több volt, pontosan 4,663 millió fő. A hazai elsődleges munkaerőpiacon dolgozók száma 58 ezer fővel nőtt, s a visszaáramlásnak köszönhetően a külföldön dolgozók tábora 19 ezerrel csökkent.

Meglepő adat talán, hogy a foglalkoztatottak száma a férfiak esetében kilencezerrel csökkent, és a foglalkoztatási rátájuk – demográfiai okokból – mégis 0,7 százalékponttal, 78,3 százalékra nőtt. A nők esetében minden emelkedett. A foglalkoztatottak létszáma 25 ezerrel, 2,139 millió főre, a foglalkoztatási ráta 1,7 százalékponttal, 68,9 százalékra emelkedett.

A munkanélküliség csökken, de még így is 98 ezer férfi és 91 ezer nő nem dolgozik, miközben az agráriumban egész évben akadna munka.

agrotrend.hu / feol.hu

Kapcsolódó cikkek

Agrár-és élelmiszeripari innovációk finanszírozása uniós pályázati forrásokból

2019. november 26. 08:37
Az agrár- és élelmiszeripari szereplők innovatív megoldásait a hazai támogatásokon kívül jelentős nemzetközi pályázati források is ösztönzik: jelenleg is fut a Horizont 2020 keretprogram, 2021-től pedig megemelt költségvetéssel Horizont Európa néven indul az újabb hétéves pályázati ciklus. Kiemelt cél, hogy ezeket a közvetlenül pályázható uniós forrásokat a hazai pályázók az eddiginél hatékonyabban használják ki - hangzott el a témában szervezett sajtó-háttérbeszélgetésen.

A járvány után: mire lehet számítani a mezőgazdaságban?

2020. június 30. 08:30
Alapvetően a koronavírus-világjárvány miatt beszűkült exportlehetőségek és a tavaszi aszály miatt – derült ki a Takarékbank mindenekelőtt az agrár- és élelmiszeripari ügyfeleik várakozásait tükröző bizalmi indexéből. Az ágazatok véleménye ugyanakkor eltérő, vannak optimisták és pesszimisták is.