A mezőgazdaságban is az automatizáció lehetőségeit keresik

2019. május 14. 07:32
Elérte a munkaerőhiány ezt az ágazatot is

Jelenleg több mint tízmillió embert lát el a magyar élelmiszergazdaság, de technológiai és egyéb fejlesztésekkel akár húszmillió embernek is tudna megbízható, egészséges élelmiszert adni - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeriparért felelős országos alelnöke hétfőn az M1 aktuális csatornán.

Éder Tamás azt mondta, Magyarország csak akkor tud a mezőgazdasági és élelmiszeripari versenybe beszállni, ha alkalmazza a digitalizáció és az automatizáció lehetőségeit és ha fejlődik a szektorban dolgozók együttműködése.

Az elmúlt öt évben jellemzővé vált a munkaerőhiány a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban is, ezért a szektorban dolgozók keresik az automatizálás lehetőségeit - közölte.

Hangsúlyozta, jó technológiai fejlesztésekkel, állami támogatásokkal, nagyobb piaci súlyú termelői szervezetek részvételével, a feldolgozók és termők közötti integráció erősítésével érdemi fejlődés előtt áll az ország.

Az alelnök a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában közölte, a legfontosabb feladatnak a termelők és feldolgozók közötti tartós, szerződésen alapuló együttműködését tartja. Ennek azonban egyik gátja a 27 százalékos áfa, egy másik pedig, hogy a termelők csak kényszer hatására működnek együtt másokkal - vélekedett Éder Tamás.

Forrás: alon.hu / szakszervezetek.hu

Kapcsolódó cikkek

A precíziós mezőgazdaság forintosított előnyei

2021. április 15. 19:42
Az Ericsson megrendelésére készült tanulmány szerint 2030-ig az 5G-s hálózatok 269 millió eurónyi többletbevételhez juttathatják az agrárágazatot. Az Analysis Mason vizsgálata szerint a mezőgazdaságra jelentős mértékben támaszkodó országokban beruházásarányosan kiemelkedően nagy hozzáadott értéket képviselhet az 5G-s hálózatok és az azokra épülő precíziós mezőgazdasági megoldások terjedése.
 

Csökken a fosszilis energiahordozók aránya az EU országokban

2021. február 23. 09:06
A fosszilisek aránya a bruttó rendelkezésre álló energián belül 10 %ponttal csökkent 1990-2019. között az EU egészét tekintve (27 tagország).